Media Bottles
- (72)
- (60)
- (4)
- (21)
- (1)
- (67)
- (6)
- (45)
- (85)
- (1)
- (7)
- (4)
- (2)
- (4)
- (12)
- (29)
- (8)
- (3)
- (7)
- (18)
- (1)
- (49)
- (37)
- (5)
- (1)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (22)
- (4)
- (65)
- (1)
- (15)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (66)
- (12)
- (14)
- (3)
- (1)
- (23)
- (2)
- (2)
- (172)
- (6)
- (12)
- (9)
- (1)
- (11)
- (5)
- (2)
- (7)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (14)
- (1)
- (7)
- (20)
- (2)
- (3)
- (9)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (2)
- (9)
- (42)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (2)
- (10)
- (14)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (11)
- (2)
- (8)
- (2)
- (28)
- (8)
- (1)
- (7)
- (4)
- (29)
- (160)
- (2)
- (19)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Corning™ PYREX™ Reusable Media Storage Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for media, buffers, aqueous and nonaqueous solutions.
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Color | Orange |
| Closure Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Square PETG Media Bottles with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eliminate costly washing, depyrogenation and autoclaving steps with certified sterile and non-pyrogenic Thermo Scientific™ Nalgene™ Square PETG Storage Bottles with Closure, ideal for storage and sampling of active pharmaceutical ingredients and bulk intermediates.
| Shape | Square |
|---|---|
| Workflow Step | Upstream media/buffer prep and storage. Upstream process solution storage. Upstream Validation |
| Color | Clear |
| Material | PETG |
| For Use With (Application) | Media/Buffer Preparation ,Media/Buffer Storage,Storage |
| Closure Material | HDPE |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Media Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | Yes |
| Certifications/Compliance | Bottles and closures are certified radiation sterilized (SAL 10-6), non-pyrogenic and non-cytotoxic, and comply with USP Class VI guidelines. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Temperature Range (Metric) | -70°C to 70°C |
Fisherbrand™ Sterile PETG Media Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Reduce the risk of cross contamination with these sterile, disposable media bottles
| Product Type | Media Bottle |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | PETG |
| Certifications/Compliance | SAL 10-6, USP Class VI |
| For Use With (Application) | For media preparation and storage |
| Closure Material | HDPE |
| Sterility | Sterile |
Fisherbrand™ Reusable Glass Media Bottles with Cap
Feature clear (natural), drip-free, replaceable polypropylene pour ring.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Closure Size | GL 45 |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 30 mm |
| Color | Clear |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| For Use With (Application) | Media and Reagent Storage,Holding and Dispensing Fluids,Chemical Storage |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Screw Cap, Pouring Ring |
| Product Type | Media Bottle |
| Mouth | Wide |
| Graduated | Yes |
| Certifications/Compliance | ISO 4796 |
| Closure Color | Blue |
| Diameter (English) Inner Neck | 1.18 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
DWK Life Sciences DURAN™ GL 45 Laboratory Glass Bottles With PP Screw Cap and Pouring Ring
With proven DURAN™ properties. Available as bottle only and completed bottle with blue screw cap (PP1, integral lip seal) and pouring ring (PP1) for drip-free pouring and clean, safe working.
DWK Life Sciences DURAN™ GL 45 Amber Laboratory Glass Bottles w/o Screw-cap and Pour Ring
UV protection up to approx. 500 nm wavelength. Unchanged DURAN™ properties within the bottle, as coloration is only to the outer surface.
DWK Life Sciences DURAN™ GL 45 Protect Laboratory Glass Bottles W/o Screw-Cap and Pouring Ring
With proven DURAN™ properties.
| Thread Size (Metric) | GL 45 |
|---|---|
| Product Type | Laboratory Bottle |
| Material | Glass |
| Coating | Plastic |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Square PETG Media Bottles with Closure: Nonsterile, Shrink-Wrapped Trays
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Package and ship liquid medias, buffers and sera using these square, heavy-walled, durable bottles that offer excellent gas barrier properties.
| Shape | Square |
|---|---|
| Product Type | Media Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Color | Clear |
| Graduated | Yes |
| Material | PETG |
| Certifications/Compliance | USP Class VI, FDA Compliance 21 CFR |
| For Use With (Application) | Storing Media and Sera |
| Closure Material | HDPE |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
DWK Life Sciences DURAN™ TILT Media Bottle System GL 56
For preparing and pipetting of cell culture media. Wheaton™ Duran™ Tilt Media Bottle System GL 56 can be used in two positions: upright for filter sterilization and tilted at 45° for pipetting.
Thermo Scientific™ Nalgene™ Square PET Media Bottles without Closure: Sterile, Shrink-Wrapped Trays
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed for use in filling lines, these sterile bottles with molded-in graduations and neck-ring bottles are lightweight and shatter-resistant.
| Shape | Square |
|---|---|
| Closure Size | 38-430 mm |
| Product Type | Media Bottle |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 28 mm |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | Yes |
| Material | PET |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | No |
DWK Life Sciences DURAN™ Original Laboratory Bottle, Amber, with DIN 168-1 Thread, USP / EP (3.2.1) Light Transmission, Graduated
The gold standard for multifunctional glass laboratory bottles.
| Includes | Blue Polypropylene Screw Cap and Pouring Ring |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Preparation of light-sensitive materials; Storage of light-sensitive materials; Transport and shipping of light-sensitive materials; Autoclaving of media and reagents; Culturing vessel |
DWK Life Sciences DURAN™ Original GL 45 Laboratory Bottle, with High Temperature Screw cap, Clear, with DIN 168-1 Thread, Clear, Graduated
DURAN™ Original GL 45 Laboratory Bottles complete with High Temperature Closures.
| Includes | With high temperature resistant PBT screw cap and ETFE pouring ring |
|---|---|
| Thread Size (Metric) | GL 45 |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Suitable for dry heat sterilization; Autoclaving of liquid media; Storage of corrosive reagents; Sampling; Storage of media and reagents; Transport and shipping |
| Closure Material | PBT with ETFE Pouring Ring |
DWK Life Sciences KIMBLE™ GLS 80™ KimCote™ Clear Wide Mouth Media Bottles with Caps
Get versatility, purity and durability to achieve results for laboratory storage, bioprocess and production applications.
| Closure Size | GLS 80 |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| Max. Temperature (Metric) | 140°C |
| For Use With (Application) | Storage and Transport |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Bottle Surface | KimCote™ |
| Closure Liner | Unlined |
| Packaging | Case |
| Graduated | Yes |
| Closure Color | Blue |
| Coating | KimCote™ |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Quick-release Screw Thread |
Invitrogen™ Gibco™ Bottle, 1000 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Gibco™ Bottle, 1000 mL