Media Bottles
- (72)
- (60)
- (4)
- (21)
- (1)
- (67)
- (6)
- (45)
- (85)
- (1)
- (7)
- (4)
- (2)
- (4)
- (12)
- (29)
- (8)
- (3)
- (7)
- (18)
- (1)
- (49)
- (37)
- (5)
- (1)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (22)
- (4)
- (65)
- (1)
- (15)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (66)
- (12)
- (14)
- (3)
- (1)
- (23)
- (2)
- (2)
- (172)
- (6)
- (12)
- (9)
- (1)
- (11)
- (5)
- (2)
- (7)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (14)
- (1)
- (7)
- (20)
- (2)
- (3)
- (9)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (2)
- (9)
- (42)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (2)
- (10)
- (14)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (11)
- (2)
- (8)
- (2)
- (28)
- (8)
- (1)
- (7)
- (4)
- (29)
- (160)
- (2)
- (19)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Nalgene™ Square PETG Media Bottles with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eliminate costly washing, depyrogenation and autoclaving steps with certified sterile and non-pyrogenic Thermo Scientific™ Nalgene™ Square PETG Storage Bottles with Closure, ideal for storage and sampling of active pharmaceutical ingredients and bulk intermediates.
| Shape | Square |
|---|---|
| Workflow Step | Upstream media/buffer prep and storage. Upstream process solution storage. Upstream Validation |
| Color | Clear |
| Material | PETG |
| For Use With (Application) | Media/Buffer Preparation ,Media/Buffer Storage,Storage |
| Closure Material | HDPE |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Media Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | Yes |
| Certifications/Compliance | Bottles and closures are certified radiation sterilized (SAL 10-6), non-pyrogenic and non-cytotoxic, and comply with USP Class VI guidelines. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Temperature Range (Metric) | -70°C to 70°C |
Corning™ PYREX™ Reusable Media Storage Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for media, buffers, aqueous and nonaqueous solutions.
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Color | Orange |
| Closure Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ Reusable Glass Media Bottles with Cap
Feature clear (natural), drip-free, replaceable polypropylene pour ring.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Closure Size | GL 45 |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 30 mm |
| Color | Clear |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| For Use With (Application) | Media and Reagent Storage,Holding and Dispensing Fluids,Chemical Storage |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Screw Cap, Pouring Ring |
| Product Type | Media Bottle |
| Mouth | Wide |
| Graduated | Yes |
| Certifications/Compliance | ISO 4796 |
| Closure Color | Blue |
| Diameter (English) Inner Neck | 1.18 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
Fisherbrand™ Sterile PETG Media Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Reduce the risk of cross contamination with these sterile, disposable media bottles
| Product Type | Media Bottle |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | PETG |
| Certifications/Compliance | SAL 10-6, USP Class VI |
| For Use With (Application) | For media preparation and storage |
| Closure Material | HDPE |
| Sterility | Sterile |
Thermo Scientific™ Nalgene™ PETG Ultra-Low Particulate Vials
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed for the most critical applications, Nalgene PETG Ultra-Low Particulate Vials are platinum certified to contain less than one-third of the USP <788> particulate limits. With exceptionally low particulates and endotoxins, they set the standard for biological and pharmaceutical manufacturing downstream applications.
| Workflow Step | Downstream validation, downstream intermediate storage and transport. Bulk drug product/substance transportation |
|---|---|
| Product Type | Media Bottle |
| Certifications/Compliance | ISO 13485:2003, 21 CFR 177.1520, USP Class VI |
| Low Particulate | <1/3 USP <788> (Ultralow particulate) |
| Temperature Range (Metric) | -70°C to 70°C |
| For Use With (Application) | Media/Buffer Preparation ,Media/Buffer Storage,Sampling,Storage,Transportation ,Validation Testing,Drug Substance,Drug Product |
| Sterility | Sterile |
Thermo Scientific™ Nalgene™ PETG Ultra-Low Particulate Media Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed for the most critical applications, Nalgene PETG Ultra-Low Particulate Square Media Bottles are platinum certified to contain less than one-third of the USP <788> particulate limits. With exceptionally low particulates and endotoxins, they set the standard for biological and pharmaceutical manufacturing downstream applications.
| Workflow Step | Downstream validation, downstream intermediate storage and transport. Bulk drug product/substance transportation |
|---|---|
| Product Type | Media Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Color | Clear |
| Material | PETG |
| Certifications/Compliance | USP Class VI Compliant, Certified Radiation Stabilized (SAL 10-6) |
| Low Particulate | <1/3 USP <788> (Ultralow particulate) |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Temperature Range (Metric) | -70°C to 70°C |
| For Use With (Application) | Media/Buffer Preparation ,Media/Buffer Storage,Sampling,Storage,Transportation ,Validation Testing,Drug Substance,Drug Product |
| Sterility | Sterile |
Thermo Scientific™ Nalgene™ HDPE Ultra-Low Particulate Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed for the most critical applications, Nalgene HDPE Ultra-Low Particulate Bottles and Carboys are platinum certified to contain less than one-third of the USP <788> particulate limits. With exceptionally low particulates and endotoxins, they set the standard for biological and pharmaceutical manufacturing downstream applications.
| Shape | Round |
|---|---|
| Workflow Step | Downstream validation, downstream intermediate storage and transport. Bulk drug product/substance transportation |
| Product Type | Media Storage Bottle |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | < 1/3 particulates allowed according to USP <778>, USP Class VI, non-cytotoxic, USP 30 <661>-compliant, non-pyrogenic, FDA 21 CFR 177.1315 |
| Low Particulate | <1/3 USP <788> (Ultralow particulate) |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Temperature Range (Metric) | -100°C to 120°C |
| For Use With (Application) | Media/Buffer Preparation ,Media/Buffer Storage,Sampling,Storage,Transportation ,Validation Testing,Drug Substance,Drug Product |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |
Thermo Scientific™ Nalgene™ PETG Low Particulate Media Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Nalgene PETG Low Particulate Media Bottles are certified clean to USP <788> standards, making them an ideal solution for biological and pharmaceutical manufacturing.
| Shape | Square |
|---|---|
| Workflow Step | Upstream media/buffer prep and storage. Upstream process solution storage. Downstream validation, downstream intermediate storage and transport. Bulk drug product/substance transportation. |
| Product Type | Clean Container |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | Yes |
| Material | PETG |
| Certifications/Compliance | USP Class VI, European Pharmacopeia for Abnormal Toxicity and USP 661 physicochemical tests compliant. Manufactured in an ISO 14644-1 Class 7 cleanroom. Certified sterile (SAL 10-6), non-cytotoxic, non-pyrogenic, and non-hemolytic. |
| Low Particulate | USP <788> (Low particulate) |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Temperature Range (Metric) | -70°C to 70°C |
| For Use With (Application) | Media/Buffer Preparation ,Media/Buffer Storage,Sampling,Storage,Transportation ,Validation Testing,Drug Substance,Drug Product |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |
DWK Life Sciences Wheaton™ 1000mL Media Bottle, Clear Type I
Manufactured from borosilicate glass which provides the best chemical resistance. Wheaton 1000mL Media Bottle, Clear Type I are available with black phenolic Polyethylene or Rubber lined caps.
DWK Life Sciences DURAN™ Laboratory Bottle Pressure Plus+ with DIN Thread, GL 45
With easy-to-read scale and large labelling field for easy marking, in fired-on, highly durable ceramic. Vacuum and/or pressure resistant from -1 to + 1.5 due to modified geometry (based on ISO 4796-1). Safe working under pressure or vacuum, sampling under pressure, storage of gas generating media.
| Shape | Round |
|---|---|
| Thread Size (Metric) | GL 45 |
| Product Type | Laboratory Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | Yes |
| Quantity | 10/Cs. |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Vacuum filtration; Collection of samples under pressure; Storage of volatile solvents; Storage of gas generating materials |
DWK Life Sciences Wheaton™ Square Media Bottles with Standard Caps
Square/Octagonal Media Bottles made of PETG that dispalys clarity, toughness, chemical inertness and acts as gas barrier
| Material | PETG |
|---|
| Color | White |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Color | Black |
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ GL 45 Media Bottle Starter Pack
An assortment of popularly sized media bottles from our 14395 series, which is ideal for general laboratory use including mixing, storing, or transporting culture media, chemicals, or solvents.
DWK Life Sciences DURAN™ GL 45 Laboratory Glass Bottles With PP Screw Cap and Pouring Ring
With proven DURAN™ properties. Available as bottle only and completed bottle with blue screw cap (PP1, integral lip seal) and pouring ring (PP1) for drip-free pouring and clean, safe working.
DWK Life Sciences DURAN™ Laboratory Bottle Pressure Plus with DIN Thread, GL45
With easy-to-read scale and large labelling field for easy marking, in fired-on, highly durable ceramic. Vacuum and/or pressure resistant from -1 to + 1.5 due to modified geometry (based on ISO 4796-1). Safe working under pressure or vacuum, sampling under pressure, storage of gas generating media.