Bottles
Bottles are often used for the storage and distribution of chemicals, solvents and other liquids and powders. Bottles are produced in many popular styles, including Boston rounds, packers, and wide and narrow-mouth rounds.
Clear glass bottles provide for maximum visibility of their contents, while amber glass blocks UV rays and is excellent for light-sensitive materials, while plastic-coated glass contains its contents when broken for enough time to properly dispose.
Lab bottles are most often used for chemicals, solvents, and other liquids. Bottles typically have an opening that is smaller in diameter than the rest of the container. Bottles are available in specific shapes, like Boston rounds, packers, square, media, and other specialty styles. Bottles may be made from glass (clear or amber), natural or colored plastics, plastic-coated glass, and sometimes metal.
Choose clear glass or natural plastics for maximum visibility and amber-tinted glass and plastic for light-sensitive materials. Most bottles are sold with attached or separate closures, and can be sterilized, clean, or otherwise processed for specific applications.
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Amber Wide Mouth Packer Glass Bottles with White Polypropylene Caps
Fisherbrand™ Amber Wide Mouth Packer Glass Bottles with White Polypropylene Caps are ideal for storage of light sensitive samples or dry powders.
| Product Type | Wide Mouth Packer Bottle |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Color | Amber |
| Closure Liner | Pulp/Vinyl |
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Color | White |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Translucent White Wash Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Versatile bottles with single drop or fine stream options.
| Color | Translucent |
|---|---|
| Material | LDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ Solvent-Vented™ and Safety-Labeled Wash Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Pre-printed with Chemical name and formula. Fisherbrand™ Solvent-Vented™ and Safety-Labeled Wash Bottles have a patented valve which eliminates drips and allows bottle to dispense upright or inverted.
| Closure Size | 53 mm |
|---|---|
| Capacity (English) | 16 oz. |
| Mouth | Wide |
| Color | Translucent |
| Capacity (Metric) | 500 mL |
| Material | LDPE |
| Certifications/Compliance | OSHA 29 CFR 1910.1200 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ Amber Boston Round Glass Bottles with Black Phenolic Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Amber Boston round Type III soda-lime glass is ideal for solvent, chemical or sample storage. Packaged in convenience packs with black phenolic caps attached to maintain cleanliness
| Product Type | Boston Round Bottle |
|---|---|
| Mouth | Narrow |
| Color | Amber |
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Color | Black |
| Closure Material | Phenolic |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Amber Wide Mouth Packer Glass Bottles with White Polypropylene Caps
Amber, USP Type III soda-lime glass ideal for storage of light sensitive samples or dry powders. Easy removal of contents.
| Product Type | Wide Mouth Packer Bottle |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Color | Amber |
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Color | White |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Sterile PETG Media Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Reduce the risk of cross contamination with these sterile, disposable media bottles
| Product Type | Media Bottle |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | PETG |
| Certifications/Compliance | SAL 10-6, USP Class VI |
| For Use With (Application) | For media preparation and storage |
| Closure Material | HDPE |
| Sterility | Sterile |
Fisherbrand™ Safety-Labeled Wash Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Includes Department of Transportation (DOT) and National Fire Protection Association (NFPA) codes and symbols. Fisherbrand™ Safety-Labeled Wash Bottles also include Chemical Abstract Service (CAS) number, protective equipment symbols and target organ inf.
| Closure Size | 53 mm |
|---|---|
| Capacity (English) | 17 oz. |
| Mouth | Wide |
| Color | Natural |
| Capacity (Metric) | 500 mL |
| Material | Polyethylene |
| Certifications/Compliance | OSHA 29 CFR 1910.1200 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ Reusable Glass Media Bottles with Cap
Feature clear (natural), drip-free, replaceable polypropylene pour ring.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Closure Size | GL 45 |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 30 mm |
| Color | Clear |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| For Use With (Application) | Media and Reagent Storage,Holding and Dispensing Fluids,Chemical Storage |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Screw Cap, Pouring Ring |
| Product Type | Media Bottle |
| Mouth | Wide |
| Graduated | Yes |
| Certifications/Compliance | ISO 4796 |
| Closure Color | Blue |
| Diameter (English) Inner Neck | 1.18 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
Fisherbrand™ Easy-Squeeze Wash Bottles, 6/Cs.
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Easy to fill and ready to use
| Height (Metric) | 173 mm |
|---|---|
| Diameter (English) | 2.99 in. |
| Shape | Cylindrical |
| Closure Size | 38-415 mm |
| Capacity (English) | 17 oz. |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Capacity (Metric) | 500 mL |
| Material | LDPE |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Wash Bottle |
| Capacity | 17 oz., 500mL |
| Diameter (Metric) | 76 mm |
| Mouth | Wide |
| Graduated | No |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Height (English) | 6.81 in. |
Fisherbrand™ Polypropylene Copolymer (PPCO) Wide-Mouth Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Higher temperature resistance than LDPE or HDPE
| Color | Translucent |
|---|---|
| Material | PPCO |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | PPCO |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Leakproof HDPE Wide-Mouth Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Rigid, translucent bottles.
| Mouth | Wide |
|---|---|
| Color | Translucent |
| Material | HDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth HDPE Bottles with Closure: Bulk Pack
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fill and dispense liquids using these wide-mouth HDPE bottles, which are leakproof when used with Nalgene closures.
| Shape | Round |
|---|---|
| Description | Wide-Mouth Bottle |
| Product Type | Wide Mouth Bottle |
| Mouth | Wide |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Translucent |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Closure Color | Natural |
| Closure Type | Screw (Bulk Packed, Unassembled) |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Boston Round Narrow-Mouth LDPE Bottles with Closure: Bulk Pack
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Package, ship and store a variety of reagents using these round, narrow-mouth LDPE bottles with closure.
| Shape | Round |
|---|---|
| Description | Narrow-Mouth Boston Round Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Natural |
| Closure Liner | Unlined |
| Material | LDPE |
| Certifications/Compliance | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Closure Color | Natural |
| Closure Type | Yes (Bulk Packed, Unassembled) |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
Corning™ Sterile Graduated PET Bottles with IATA-Validated Screw Cap, Pre-Assembled
Corning™ Octagonal PET Bottles with IATA-Validated Screw Cap are designed for secure storage of tissue culture media, sera, buffers, and other aqueous solutions
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Shape | Octagonal |
| Closure Size | 34.7 mm |
| Color | Clear |
| Diameter (English) Outer Neck | 1.4 in. |
| Material | PET |
| For Use With (Application) | Storage and sampling of media, biologicals and other aqueous solutions |
| Closure Material | HDPE |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Media Storage Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Packaging | Wrapped Tray |
| Graduated | Yes |
| Closure Color | Natural |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Diameter (Metric) Outer Neck | 34.7 mm |
Corning™ PYREX™ Slim Line Round Media Storage Bottles
Provide easier handling and more efficient storage of media, biologicals, and other aqueous solutions
| Includes | GL45 screw cap |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Mouth | Wide |
| No. per Case | 4/Cs. |
| Material | Glass |
| Closure Color | Orange |
| No. per Pack | 4/Pk. |
| Closure Type | Plug Seal |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |