Bottles, Jars and Jugs
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Amber Boston Round Glass Bottles with Black Phenolic Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Amber Boston round Type III soda-lime glass is ideal for solvent, chemical or sample storage. Packaged in convenience packs with black phenolic caps attached to maintain cleanliness
| Product Type | Boston Round Bottle |
|---|---|
| Mouth | Narrow |
| Color | Amber |
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Color | Black |
| Closure Material | Phenolic |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Amber Wide Mouth Packer Glass Bottles with White Polypropylene Caps
Amber, USP Type III soda-lime glass ideal for storage of light sensitive samples or dry powders. Easy removal of contents.
| Product Type | Wide Mouth Packer Bottle |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Color | Amber |
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Color | White |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Amber Wide Mouth Packer Glass Bottles with White Polypropylene Caps
Fisherbrand™ Amber Wide Mouth Packer Glass Bottles with White Polypropylene Caps are ideal for storage of light sensitive samples or dry powders.
| Product Type | Wide Mouth Packer Bottle |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Color | Amber |
| Closure Liner | Pulp/Vinyl |
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Color | White |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Safety-Labeled Wash Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Includes Department of Transportation (DOT) and National Fire Protection Association (NFPA) codes and symbols. Fisherbrand™ Safety-Labeled Wash Bottles also include Chemical Abstract Service (CAS) number, protective equipment symbols and target organ inf.
| Closure Size | 53 mm |
|---|---|
| Capacity (English) | 17 oz. |
| Mouth | Wide |
| Color | Natural |
| Capacity (Metric) | 500 mL |
| Material | Polyethylene |
| Certifications/Compliance | OSHA 29 CFR 1910.1200 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ Clear Straight Sided Glass Jars with White Polypropylene Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Clear, USP Type III soda-lime glass wide mouth design is great for large solid samples and allow for complete removal of contents. Ideal for soil sampling and environmental applications
| Includes | Cap |
|---|---|
| Shape | Round |
| Product Type | Straight-sided Jar |
| Mouth | Wide |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Certifications/Compliance | USP Type III Soda Lime Glass Wide Mouth Design is Great for Large Solid Samples and Allow for Complete Removal of Contents |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Cap |
| For Use With (Application) | Soil Sampling and Environmental Applications |
| Closure Material | Polypropylene |
| Clarity | Clear |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Translucent White Wash Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Versatile bottles with single drop or fine stream options.
| Color | Translucent |
|---|---|
| Material | LDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ Solvent-Vented™ and Safety-Labeled Wash Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Pre-printed with Chemical name and formula. Fisherbrand™ Solvent-Vented™ and Safety-Labeled Wash Bottles have a patented valve which eliminates drips and allows bottle to dispense upright or inverted.
| Closure Size | 53 mm |
|---|---|
| Capacity (English) | 16 oz. |
| Mouth | Wide |
| Color | Translucent |
| Capacity (Metric) | 500 mL |
| Material | LDPE |
| Certifications/Compliance | OSHA 29 CFR 1910.1200 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ Easy-Squeeze Wash Bottles, 6/Cs.
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Easy to fill and ready to use
| Height (Metric) | 173 mm |
|---|---|
| Diameter (English) | 2.99 in. |
| Shape | Cylindrical |
| Closure Size | 38-415 mm |
| Capacity (English) | 17 oz. |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Capacity (Metric) | 500 mL |
| Material | LDPE |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Wash Bottle |
| Capacity | 17 oz., 500mL |
| Diameter (Metric) | 76 mm |
| Mouth | Wide |
| Graduated | No |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Height (English) | 6.81 in. |
Fisherbrand™ Leakproof HDPE Wide-Mouth Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Rigid, translucent bottles.
| Mouth | Wide |
|---|---|
| Color | Translucent |
| Material | HDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Sterile PETG Media Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Reduce the risk of cross contamination with these sterile, disposable media bottles
| Product Type | Media Bottle |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | PETG |
| Certifications/Compliance | SAL 10-6, USP Class VI |
| For Use With (Application) | For media preparation and storage |
| Closure Material | HDPE |
| Sterility | Sterile |
Fisherbrand™ Polypropylene Copolymer (PPCO) Wide-Mouth Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Higher temperature resistance than LDPE or HDPE
| Color | Translucent |
|---|---|
| Material | PPCO |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | PPCO |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ I-Chem™ Boston Round Narrow-Mouth Clear Glass Bottles with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Choose this narrow-mouth, clear glass bottle for collecting water samples for a variety of organic and inorganic target analytes where light protection is not required.
| Description | Clear Glass Boston Round |
|---|---|
| Mouth | Narrow |
| Color | Clear |
| No. per Case | 12 |
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Closed-top Cap |
| Liner Material | PTFE |
| Closure Material | Polypropylene |
Corning™ PET Storage Bottles, Square with Cap
Square polyethylene terephthalate (PET) storage bottles are easier to handle, require less space (13-20%) on the shelf and are ideal for mixing, sampling and storage
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Shape | Square |
| Thread Size (Metric) | GL 45 |
| Closure Size | GL 45 |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 37 mm |
| Color | Orange |
| No. per Case | 24/Cs. |
| Quantity | 12 Pk. |
| Material | PET |
| For Use With (Application) | Easier to handle, require less space (13-20%) on the shelf and are ideal for mixing, sampling and storage |
| Closure Material | HDPE |
| Sterility | Sterile |
| Graduated | Yes |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2008 |
| Closure Color | Orange |
| No. per Pack | 12/Pk. |
| Diameter (English) Inner Neck | 1.4 in. |
| Closure Type | Plug Seal |
DWK Life Sciences Wheaton™ Serum Bottles and Vials
These bottles have exceptional wall strength and superior heat and chemical tolerances
| Material | Borosilicate Glass |
|---|
Corning™ Pouring Rings
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Polypropylene or ETFE pouring rings fit on the lips of media bottles with GL32 and GL45 threads for drip-free pouring.
| For Use With (Equipment) | PYREX™ media bottles |
|---|---|
| No. per Case | 50/Cs. |
| Quantity | 50 Pk. |
| Closure Type | No Closure |
| Sterility | Non-sterile |