Bottles, Jars and Jugs
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Easy-Squeeze Wash Bottles, 6/Cs.
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Easy to fill and ready to use
| Height (Metric) | 173 mm |
|---|---|
| Diameter (English) | 2.99 in. |
| Shape | Cylindrical |
| Closure Size | 38-415 mm |
| Capacity (English) | 17 oz. |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Capacity (Metric) | 500 mL |
| Material | LDPE |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Wash Bottle |
| Capacity | 17 oz., 500mL |
| Diameter (Metric) | 76 mm |
| Mouth | Wide |
| Graduated | No |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Height (English) | 6.81 in. |
Fisherbrand™ Sterile PETG Media Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Reduce the risk of cross contamination with these sterile, disposable media bottles
| Product Type | Media Bottle |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | PETG |
| Certifications/Compliance | SAL 10-6, USP Class VI |
| For Use With (Application) | For media preparation and storage |
| Closure Material | HDPE |
| Sterility | Sterile |
Fisherbrand™ Leakproof HDPE Wide-Mouth Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Rigid, translucent bottles.
| Mouth | Wide |
|---|---|
| Color | Translucent |
| Material | HDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Polypropylene Copolymer (PPCO) Wide-Mouth Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Higher temperature resistance than LDPE or HDPE
| Color | Translucent |
|---|---|
| Material | PPCO |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | PPCO |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Safety-Labeled Wash Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Includes Department of Transportation (DOT) and National Fire Protection Association (NFPA) codes and symbols. Fisherbrand™ Safety-Labeled Wash Bottles also include Chemical Abstract Service (CAS) number, protective equipment symbols and target organ inf.
| Closure Size | 53 mm |
|---|---|
| Capacity (English) | 17 oz. |
| Mouth | Wide |
| Color | Natural |
| Capacity (Metric) | 500 mL |
| Material | Polyethylene |
| Certifications/Compliance | OSHA 29 CFR 1910.1200 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ Clear Straight Sided Glass Jars with White Polypropylene Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Clear, USP Type III soda-lime glass wide mouth design is great for large solid samples and allow for complete removal of contents. Ideal for soil sampling and environmental applications
| Includes | Cap |
|---|---|
| Shape | Round |
| Product Type | Straight-sided Jar |
| Mouth | Wide |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Certifications/Compliance | USP Type III Soda Lime Glass Wide Mouth Design is Great for Large Solid Samples and Allow for Complete Removal of Contents |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Cap |
| For Use With (Application) | Soil Sampling and Environmental Applications |
| Closure Material | Polypropylene |
| Clarity | Clear |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Amber Wide Mouth Packer Glass Bottles with White Polypropylene Caps
Fisherbrand™ Amber Wide Mouth Packer Glass Bottles with White Polypropylene Caps are ideal for storage of light sensitive samples or dry powders.
| Product Type | Wide Mouth Packer Bottle |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Color | Amber |
| Closure Liner | Pulp/Vinyl |
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Color | White |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Amber Boston Round Glass Bottles with Black Phenolic Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Amber Boston round Type III soda-lime glass is ideal for solvent, chemical or sample storage. Packaged in convenience packs with black phenolic caps attached to maintain cleanliness
| Product Type | Boston Round Bottle |
|---|---|
| Mouth | Narrow |
| Color | Amber |
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Color | Black |
| Closure Material | Phenolic |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Amber Wide Mouth Packer Glass Bottles with White Polypropylene Caps
Amber, USP Type III soda-lime glass ideal for storage of light sensitive samples or dry powders. Easy removal of contents.
| Product Type | Wide Mouth Packer Bottle |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Color | Amber |
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Color | White |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Translucent White Wash Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Versatile bottles with single drop or fine stream options.
| Color | Translucent |
|---|---|
| Material | LDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ Solvent-Vented™ and Safety-Labeled Wash Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Pre-printed with Chemical name and formula. Fisherbrand™ Solvent-Vented™ and Safety-Labeled Wash Bottles have a patented valve which eliminates drips and allows bottle to dispense upright or inverted.
| Closure Size | 53 mm |
|---|---|
| Capacity (English) | 16 oz. |
| Mouth | Wide |
| Color | Translucent |
| Capacity (Metric) | 500 mL |
| Material | LDPE |
| Certifications/Compliance | OSHA 29 CFR 1910.1200 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Square PETG Media Bottles with Closure: Sterile, Shrink-Wrapped Trays
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eliminate costly washing, depyrogenation and autoclaving steps with certified sterile media bottles, ideal for prolonged storage of pH sensitive liquids.
| Shape | Square |
|---|---|
| Product Type | Media Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Color | Clear |
| Graduated | Yes |
| Material | PETG |
| Certifications/Compliance | Bottles and closures are certified radiation sterilized (SAL 10-6), nonpyrogenic and noncytotoxic, and comply with USP Class VI guidelines. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| For Use With (Application) | Prolonged Storage |
| Closure Material | HDPE |
| Fit for Purpose | Sterile |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |
Corning™ Easy Grip Disposable Polystyrene Sterile Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use as replacement receivers for Corning Disposable Sterile Filter Systems or as storage bottles. Corning™ Disposable Sterile Bottles are easy to grip and ideal for storage of media, buffers and other aqueous solutions.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Includes | Orange HDPE plug seal |
| Product Type | Graduated Easy Grip Storage Bottle |
| Mouth | 4.5 cm |
| No. per Case | 24/Cs. |
| Quantity | 24 Case |
| Material | Polystyrene |
| No. per Pack | 2/Pk. |
| For Use With (Application) | Applications: Storage of media, buffers and other aqueous solutions |
| Sterility | Sterile |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth Lab Quality PPCO Bottles with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Store specimens where autoclaving is required with these wide-mouth, lab-quality PPCO bottles.
| Shape | Round |
|---|---|
| Description | Lab Quality Wide-Mouth Bottle |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Translucent |
| Material | PPCO |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Wide Mouth Lab Quality Bottle |
| Mouth | Wide |
| Closure Liner | Unlined |
| Certifications/Compliance | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Closure Color | Natural, translucent |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth Lab Quality HDPE Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Perform countless field applications utilizing these general-purpose, wide-mouth, lab quality HDPE bottles.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Description | Lab Quality Wide-Mouth Bottle |
| Product Type | Wide Mouth Lab Quality Bottle |
| Mouth | Wide |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Included | Yes |