Gas Burners
- (21)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (5)
- (19)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (4)
- (1)
- (7)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (3)
- (7)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
Humboldt Straight Tube Bunsen Burner
Noiseless burners allow separate control of both flame temperature and flame height
| Includes | Octagon Shaped, Nickel-Plated, Die-Cast Base, Aluminum Mixing Tube |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer Inlet | 7.9 mm |
| Diameter (English) Outer Mixing Tube | 0.44 in. |
| Product Type | Bunsen Burner |
| Material | Aluminum, Brass |
| For Use With (Application) | Noiseless burners allow separate control of both flame temperature and flame height |
| Diameter (Metric) Outer Mixing Tube | 11 mm |
| Diameter (English) Outer Inlet | 0.31 in. |
| Height (Metric) | 15.2 cm |
|---|---|
| Width (English) | 4.25 (Base) in. |
| Length (Metric) | 107.95 mm |
| For Use With (Equipment) | Safe Continuous Stream of Flammable Gas |
| Product Type | Bunsen Burner |
| Diameter (Metric) | 8 mm |
| Length (English) | 4.25 in. (Base) |
| Material | Iron |
| Height (English) | 6 in. |
Eisco™ Burner Bunsen Meker: High Temperature
Burner Bunsen Meker: High Temperature is ideal for lab work requiring a hotter flame than that attainable with a bunsen burner.
| Height (Metric) | 215 mm |
|---|---|
| Diameter (English) | 1.7 in. |
| Product Type | High Temperature Meker Burner |
| Diameter (Metric) | 42 mm |
| Weight (English) | 15 oz. |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Lab Work Requiring a Hotter Flame than that Attainable with a Bunsen Burner |
| Diameter (Metric) Outer Mixing Tube | 8 mm |
| Weight (Metric) | 425 g |
| Height (English) | 8.5 in. |
| Length (Metric) | 30 cm |
|---|---|
| Product Type | Bunsen Burner |
| Length (English) | 12 in. |
| Gas Type | Butane,Natural Gas,Propane |
| Material | Stainless Steel |
Eisco™ Bunsen Burners, Tirrill
Features wing nut on bottom of tube for gas adjustment and tube screws for fine adjustment of air to fuel ratio.
| Length (Metric) | 10.79 cm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Safe Continuous Stream of Flammable Gas |
| Product Type | Tirrill Bunsen Burner |
| Diameter (Metric) | 8 mm |
| Length (English) | 4.25 in. (Base) |
| Material | Iron |
Eisco™ A versatile Bunsen burner for use in a variety of laboratories includes strategically designed safety features.
Expanded base prevents easy tipping, even with hoses connected.
| Includes | Flame Stabilizer, Handle |
|---|---|
| Height (Metric) | 16.5 cm |
| Width (English) | 4.25 (Base) in. |
| Length (Metric) | 10.79 cm |
| For Use With (Equipment) | Safe Continuous Stream of Flammable Gas |
| Product Type | Bunsen Burner |
| Diameter (Metric) | 8 mm |
| Length (English) | 4.25 in. (Base) |
| Material | Iron |
| Height (English) | 6 in. |
Straight-Tube Bunsen Burners
Noiseless burners allow separate control of both flame temperature and flame height.
| Height (Metric) | 15.2 cm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer Inlet | 0.79 cm |
| Diameter (English) | 0.75 in. |
| Diameter (English) Outer Mixing Tube | 0.44 in. |
| Product Type | Bunsen Burner |
| Diameter (Metric) | 1.9 cm |
| For Use With (Application) | Noiseless burners allow separate control of both flame temperature and flame height |
| Diameter (Metric) Outer Mixing Tube | 1.1 cm |
| Diameter (English) Outer Inlet | 0.31 in. |
| Height (English) | 6 in. |
Supertek™ Tirrill Burners
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Allows adjustment of both gas and air supply.
| Height (Metric) | 15 cm |
|---|---|
| Width (English) | 3.5 in. |
| Length (Metric) | 8.5 cm |
| For Use With (Equipment) | Support Stands |
| Length (English) | 3.5 in. |
| Weight (English) | 8.6 oz |
| Material | Stainless Steel |
| Max. Temperature (Metric) | 1550°C |
| Width (Metric) | 8.5 cm |
| Height (English) | 6 in. |
Eisco™ Tirrill Bunsen Burner with Gas Control
Tirrill burners allow greater flexibility in the adjustment of the air-gas mixture
| Includes | Gas Control |
|---|---|
| Height (Metric) | 155 mm |
| Product Type | Tirrill Bunsen Burner |
| Diameter (Metric) | 13 mm |
| Material | Aluminum, Die Cast Zinc Alloy |
| Max. Temperature (Metric) | 1550°C |
| For Use With (Application) | Heating, Sterilization and Combustion |
Eisco™ Micro Bunsen Burner with Gas Flow Adjustment
Eisco micro bunsen burner with adjustable orifice and flame stabilizing burner tip can be use with mixed and natural gas with a heat value of 800 to 1200 BTU.
| Includes | Flame Stabilizer |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer Inlet | 8 mm |
| Diameter (English) Outer Mixing Tube | 0.4 in. |
| Product Type | Micro Bunsen Burner |
| For Use With (Application) | Heating, Sterilization and Combustion |
| Diameter (Metric) Outer Mixing Tube | 10 mm |
| Diameter (English) Outer Inlet | 0.3 in. |
| Height (English) | 3.5 in. |
Eisco™ Heavy Duty Bunsen Burner
Eisco™ Heavy Duty Bunsen Burner features heavy metal cast base for stability, nickel plated brass burner tube with rotatable air regulator, and cylindrical riffled connector.
| Diameter (English) Outer Inlet | 0.31 in. |
|---|
Eisco™ Bunsen Burners with Flame Stabilizer and Gas Adjustment
Allows both air to fuel ratio adjustments and throttle control via gas adjustment needle valve.
| Includes | Flame Stabilizer, Handle |
|---|---|
| Height (Metric) | 16.5 cm |
| Length (Metric) | 10.79 cm |
| For Use With (Equipment) | Safe Continuous Stream of Flammable Gas |
| Product Type | Bunsen Burner |
| Diameter (Metric) | 8 mm |
| Length (English) | 4.25 in. (Base) |
| Material | Iron |
| Height (English) | 6 in. |