Controlled Environments Cleaning Buckets, Bucket Systems, and Wringers
- (6)
- (1)
- (16)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (17)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (20)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (16)
- (4)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Micronova™ Non-Sterile BucketLiner
Micronova™ Non-Sterile BucketLiner creates an impermeable barrier between strong disinfectants and buckets or between product and container.
| Couleur | Clear |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | B-7 series Bucket or Similar Sized tote |
| Matériau | LDPE, Nylon |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 24/Pk. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Product Transport or Liquid Containment |
Micronova™ Plastic Double Bucket Cart and Wringer
This lightweight and ergonomically designed, plastic cart system is ideal for efficient string mopping in controlled environments. System includes a cart with handle, two color-coded, clean and rinse buckets, and a down-press string mop wringer.
Micronova™ Slim-T™ Stainless Steel Cart System
Double or triple bucket cart system with an electropolished, stainless steel frame, optional T-handle, and 3-inch caster wheels with 360° rotation for maneuverability.
| Taille (impériale) de l’ouverture | 9 x 19 in. |
|---|---|
| Longueur (métrique) | 58.4 cm |
| Certifications/Conformité | Certificate of Conformance; ISO 9001 Certified Facility |
| Jetable | Reusable |
| Matériau | Stainless Steel (304), Electropolished, Polyketone |
| Type de produit | Double Bucket Cart |
| Type d’emballage | One kit, frame with two or three buckets per case |
| À utiliser avec (application) | Cleaning Walls, Floors and Ceilings |
| Longueur (impériale) | 23 in. |
| Couleur | Blue, Yellow |
| Largeur (métrique) | 55.9 cm |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 1 Ea. |
| Taille (métrique) de l’ouverture | 22.9 x 48.3 cm |
| Largeur (impériale) | 22 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Instructions d’entretien | Store at ambient temperature. Rinse to remove disinfectant before autoclave or Storage. |
Micronova™ MegaWringer™ Flat Head Mop Wringer
Unique stainless steel and polyketone flat head mop wringer that uses the leverage of the mop handle to exert downward wringing pressure, doing away with the need to bend and press while cleaning.
Contec™ Caster Wheels for Carts
Replace damaged wheels on Contec™ carts for improved system use. Contec™ Caster Wheels for Carts are intended for use with Contec carts 2720 and 2721 (Cat. Nos. 19-168-744 and 19-033-778).
Micronova™ SlimLine™ Cleanroom Cart System - Wringer
A durable, double or triple bucket cart system with an electropolished, stainless steel frame, optional wringer bar, and three grip-it holders for easy storage and interchange of handles and mop heads. Systems comes standard with color coded, 22.7 liter (6 gal.) polypropylene buckets.
Micronova™ BinLiners™
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
These FDA compliant, LDPE bags are designed for cleanroom material disposal and transfer, garment collection and equipment covers in controlled environments. Available with thicknesses ranging from 1 - 6 mil, and capacity to 60 gal. (200 L).
| Type de produit | Bin Liner Bag |
|---|
Micronova™ BucketBinder™ Multi Bucket System
Micronova™ BucketBinder™ Multi Bucket Systems are a cost efficient, ergonomic multi bucket system that does away with the need for bulky carts and frames.
| À utiliser avec (équipement) | W-9 Series Wringer |
|---|---|
| Matériau | Polypropylene, Polyketone, Stainless Steel |
| Type de produit | Mop Bucket |
| Autoclavable | Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Cleanroom Surface Cleaning and Disinfecting |
Micronova NovaSat™ Charging Systems
The NovaSat™ charging system is expertly designed for quick and efficient mop pre-saturation with simultaneous reduction and reclamation of excess liquid in one compact device.
Contec™ Universal Replacement Buckets
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Manufactured from a unique polypropylene copolymer plastic that is both durable and lightweight. Universal Replacement Buckets are color-coded for easy identification of waste vs. fresh solution.
| Jetable | Reusable |
|---|---|
| Type de produit | Bucket |
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Autoclavable |
Contec™ 5 Gallon Bucket Systems
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Compact design is ideal for smaller cleanrooms
| Matériau | Polypropylene |
|---|---|
| Type de produit | Rolling Cart Double Bucket System |
| Autoclavable | Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Compact Design is ideal for Smaller Cleanrooms |
Contec™ Hands-Free Removal Tool and Bag Holder
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
A hands-free removal tool to use with the range of QuickTask Mop Heads.
Contec™ Disposal Bag for Mop Head Removal Tool
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Contec Compact Bucket System is an all-in-one solution to make cleaning and disinfecting easier and more efficient
Contec™ Irradiated Disposable Bag for Mop Head Removal Tool
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
For use with Contec Compact Stainless Steel Bucket System (2940P3S).
Contec™ Polypropylene Double Bucket System
Support general purpose and controlled environment cleaning with this fully autoclavable system. The Contec™ Polypropylene Double Bucket System features a cart that holds the different colored buckets together securely and a downpress wringer for efficient mop wringing.