Additional Cell Culture Reagents and Supplements
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (42)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (14)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (16)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (13)
- (4)
- (20)
- (5)
- (12)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (5)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (30)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (157)
- (2)
- (13)
- (4)
- (2)
- (7)
- (3)
- (6)
- (65)
- (96)
- (35)
- (10)
- (3)
- (26)
- (1)
- (1)
- (32)
- (1)
- (11)
- (1)
- (32)
- (33)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
Cytiva HyClone™ Dulbecco's Phosphate Buffered Saline, Solution
Buffer cell culture with PBS in solution.
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Content And Storage | 15° to 30°C |
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Product Type | Dulbecco's Phosphate Buffered Saline |
| Form | Liquid |
| Endotoxin Level | ≤0.025EU/mL |
| pH | 7 to 7.6 |
| Shelf Life | 24 Months |
| Certifications/Compliance | Manufactured under cGMP and ISO 9001 certified facilities |
| For Use With (Application) | Serves as an irrigating, transporting or diluting fluid while maintaining cell tonicity and viability for a limited period of time |
| Osmolality | 276±10mOsm/kg H2O |
| Sterility | Sterile |
Corning™ Sodium Bicarbonate, Powder
Part of buffering system commonly used to maintain physiological pH 7.2 to 7.4 in culture environment
| Content And Storage | 15° to 30°C |
|---|---|
| Format | Plastic Bottle |
| Product Type | Sodium Bicarbonate |
| Form | Powder |
| pH | 6.8 to 7.4 |
| Sterility | Sterile-filtered |
MilliporeSigma™ ESGRO Complete™ Serum-Free Cell Culture Freezing Medium
available in a 50mL format and has been optimized and validated for Stem cell culture.
Corning™ Nu-Serum™ IV Growth Serum Replacements
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Provides a low-serum alternative to newborn calf, fetal bovine, and other sera used for cell culture
MilliporeSigma™ Chemicon™ Recombinant Mouse Leukemia Inhibitory Factor
biologically active and suitable for cell culture applications.
Gibco™ HT Supplement (100X)
HT-supplemented medium is suitable for post-selection rescue to overcome the effects of residual intracellular aminopterin.
Gibco™ Cryopreserved Hepatocyte Plating Medium (CHPM™)
Cryopreserved Hepatocyte Plating Medium (CHPM)
Gibco™ Hepes Solutions
Gibco concentrates are intended for dilution at the point of use and come sterile-filtered and packaged in conveniently sized bioprocess containers. Sourcing concentrated stock solutions can help streamline buffer preparation by helping reduce preparation time, storage space, and the manufacturing footprint required for hydration.
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
|---|---|
| Product Type | HEPES Buffer |
| Form | Clear, colorless solution |
| Manufacturing Quality | CGMP |
| Sterility | Sterile-filtered |
Cytiva HyClone™ Hank's 1X Balanced Salt Solutions
Buffer cell culture growth with 1X balanced salt solutions
| Content And Storage | 15° to 30°C |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Product Type | Hanks' Balanced Salt Solution |
| Form | Liquid |
| Endotoxin Level | =1.0EU/mL |
| pH | 7.0 to 7.4 |
| Concentration | 1 X |
| Certifications/Compliance | cGMP and ISO 9001:2000 Guidelines |
Cytiva HyClone™ Trypan Blue Solution, 0.4% Phosphate Buffered Saline
Trypan Blue solution, 0,4%, is routinely used as a cell stain to assess cell viability using the dye exclusion test.
MilliporeSigma™ Safranin-O Staining Solution
often used to identify chondrocytes that have been derived from both human and rodent mesenchymal stem cells (MSCs).
MilliporeSigma™ EmbryoMax™ 1M HEPES Buffer Solution
available in a 100mL format and may be used for routine mouse embryonic stem cell culture applications.
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Urease From Canavalia ensiformis
Native urease from Canavalia ensiformis. Catalyzes hydrolysis of urea to carbon dioxide and ammonia. Useful in the determination of urea in body fluids. Note: 1 KU = 1000 units.