Additional Cell Culture Reagents and Supplements
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (42)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (14)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (16)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (13)
- (4)
- (20)
- (5)
- (12)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (5)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (30)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (157)
- (2)
- (13)
- (4)
- (2)
- (7)
- (3)
- (6)
- (65)
- (96)
- (35)
- (10)
- (3)
- (26)
- (1)
- (1)
- (32)
- (1)
- (11)
- (1)
- (32)
- (33)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
Cytiva HyClone™ Dulbecco's Phosphate Buffered Saline, Solution
Buffer cell culture with PBS in solution.
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Content And Storage | 15° to 30°C |
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Product Type | Dulbecco's Phosphate Buffered Saline |
| Form | Liquid |
| Endotoxin Level | ≤0.025EU/mL |
| pH | 7 to 7.6 |
| Shelf Life | 24 Months |
| Certifications/Compliance | Manufactured under cGMP and ISO 9001 certified facilities |
| For Use With (Application) | Serves as an irrigating, transporting or diluting fluid while maintaining cell tonicity and viability for a limited period of time |
| Osmolality | 276±10mOsm/kg H2O |
| Sterility | Sterile |
Corning™ Synthegel™ 3D hiPSC Matrix Kit, 10 mL
Powerful tool for the physiological formation of 3D human induced pluripotent stem cell (hiPSC) spheroids in vitro. hiPSC spheroids maintain high viability, pluripotency and maintain differentiation potential based on multiple biomarkers.
Cytiva HyClone™ Cell Boost™ 7b Supplement
A concentrated amino acid supplement, in a ready to use powder format, for high-yield protein production in CHO fed-batch processes
| Description | Without: L-glutamine, poloxamer 188, and insulin |
|---|---|
| Product Type | Amino Acid Supplement |
| For Use With (Application) | High-Yield Protein Production in CHO Fed-Batch Processes |
| Product Line | HyClone |
Gibco™ Insulin-Transferrin-Selenium (ITS-G) Select Supplement (100X)
Insulin-Transferrin-Selenium (ITS-G) Select Supplement is an animal-origin-free (AOF) basal medium supplement that is used to reduce the amount of FBS needed to culture cells.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| Product Type | Cell Culture Supplement |
| Form | Liquid |
| Endotoxin Level | ≤ 1.00 EU/mL |
| pH | 7.8 to 9.0 |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Shelf Life | 12 Months from Date of Manufacture |
| Concentration | 100 X |
| Osmolality | 260 to 320 mOsm/kg |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Source | Animal Origin-free |
Sartorius NexaGel Cell Recovery Solution
Non-enzymatic, ready-to-use cell recovery solution designed for the rapid and efficient harvesting of organoids or 3D cells cultured with NexaGel™or animal-based ECM.
| Form | Liquid |
|---|
Corning™ Sodium Bicarbonate, Powder
Part of buffering system commonly used to maintain physiological pH 7.2 to 7.4 in culture environment
| Content And Storage | 15° to 30°C |
|---|---|
| Format | Plastic Bottle |
| Product Type | Sodium Bicarbonate |
| Form | Powder |
| pH | 6.8 to 7.4 |
| Sterility | Sterile-filtered |
Gibco™ Trypan Blue Solution, 0.4%
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Routinely used as a cell stain to assess cell viability using the dye exclusion test
Gibco™ HepaRG™ Thaw, Plate & General Purpose Medium Supplement (5X)
HepaRG™ Thaw, Plate & General Purpose Medium Supplement (5X) is a specialized media supplement for use in culturing HepaRG™ cells.
Gibco™ B-27™ Supplement (50X), custom
The custom B-27 Supplement (50X) is a serum-free additive for the growth and expansion of retinal ganglion cells.
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Human Plasma Fibronectin
Promotes attachment of cells to commonly used culture substrates.
| Content And Storage | -20°C |
|---|---|
| Product Type | Human Plasma Fibronectin |
| Formulation | In PBS, pH 7.3. |
Gibco™ Cryopreserved Hepatocyte Plating Medium (CHPM™)
Cryopreserved Hepatocyte Plating Medium (CHPM)
Gibco™ EfficientFeed™ B+ 3X Supplement
Gibco EfficientFeed B+ 3X Supplement is a single-part liquid supplement for fed batch addition to the culture of multiple cell lines to assist with process development and maximization of bioreactor utilization.
| Shipping Condition | Approved for shipment at Room Temperature or on Wet Ice |
|---|---|
| Content And Storage | Store at 2–8°C. Store dark and dry. |
| Product Type | Cell Culture Supplement |
| Form | Liquid |
| pH | 6 to 8 |
| Shelf Life | 12 Months |
| Product Line | EfficientFeed |
Invitrogen™ Tryptose Phosphate Broth
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cell culture supplement for BHK-21 cells used for vaccine production