Additional Cell Culture Reagents and Supplements
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (42)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (14)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (16)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (13)
- (4)
- (20)
- (5)
- (12)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (5)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (30)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (157)
- (2)
- (13)
- (4)
- (2)
- (7)
- (3)
- (6)
- (65)
- (96)
- (35)
- (10)
- (3)
- (26)
- (1)
- (1)
- (32)
- (1)
- (11)
- (1)
- (32)
- (33)
- (2)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Cytiva HyClone™ Dulbecco's Phosphate Buffered Saline, Solution
Buffer cell culture with PBS in solution.
| État réglementaire | RUO |
|---|---|
| Certifications/Conformité | Manufactured under cGMP and ISO 9001 certified facilities |
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Type de produit | Dulbecco's Phosphate Buffered Saline |
| Stérilité | Sterile |
| pH | 7 to 7.6 |
| Niveau d’endotoxines | ≤0.025EU/mL |
| Osmolalité | 276±10mOsm/kg H2O |
| Durée de conservation | 24 Months |
| À utiliser avec (application) | Serves as an irrigating, transporting or diluting fluid while maintaining cell tonicity and viability for a limited period of time |
| Forme | Liquid |
| Contenu et stockage | 15° to 30°C |
MilliporeSigma™ Chemicon™ Collagenase Type I
a crude collagenase preparation that can be used for the isolation of primary cells or for tissue dissociation by enzymatic means.
MilliporeSigma™ EmbryoMax™ 1M HEPES Buffer Solution
available in a 100mL format and may be used for routine mouse embryonic stem cell culture applications.
Corning™ Nu-Serum™ IV Growth Serum Replacements
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Provides a low-serum alternative to newborn calf, fetal bovine, and other sera used for cell culture
MilliporeSigma™ ESGRO Complete™ Serum-Free Cell Culture Freezing Medium
available in a 50mL format and has been optimized and validated for Stem cell culture.
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Human Plasma alpha2-HS-Glycoprotein
Native α2-HS-glycoprotein from human plasma.
MilliporeSigma™ Chemicon™ AOF ITS Supplement (100x)
an animal-origin-free product that contains human recombinant insulin, transferrin along with sodium selenite and is used for the serum-free culture of numerous cell types.
| À utiliser avec (application) | Stem cell culture, cell culture, cell stimulation, cell growth |
|---|---|
| Contenu et stockage | 2-8°C |
Corning™ Hank's Balanced Salt Solutions
Salt solutions are shipped at ambient temperature unless otherwise indicated
| Type de produit | Hanks' Balanced Salt Solution |
|---|---|
| Durée de conservation | 3 Years |
| Format | Plastic Bottle |
|---|---|
| Type de produit | Sodium Pyruvate |
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Forme | Liquid |
| Contenu et stockage | 2° to 8°C |
| Certifications/Conformité | cGMP and ISO 91:2 Guidelines |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Type de produit | DPBS |
| Gamme de produits | AdvanceSTEM ES Qualified |
| pH | 7.0 to 7.2 |
| Niveau d’endotoxines | =1.0EU/mL |
| Sans additif | No Calcium,No Magnesium |
| Concentration | 1 X |
| Contenu et stockage | 15 to 30°C |
Cytiva HyClone™ Cell Boost™ 3 Supplement
Fed-batch supplement with amino acids, vitamins, glucose, and trace elements for hybridoma and myeloma cells
| Format | Bottle |
|---|---|
| Type de produit | Cell Boost Supplement |
| Gamme de produits | HyClone |
| Type de cellule | Hybridomas, Myelomas |
| À utiliser avec (application) | Improving Productivity and Cell Growth in Fed-Batch Cultures |
| Forme | Liquid |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Human Plasma Fibronectin
Promotes attachment of cells to commonly used culture substrates.
| Type de produit | Human Plasma Fibronectin |
|---|---|
| Formule | In PBS, pH 7.3. |
| Contenu et stockage | -20°C |
