Cell Structure Reagents and Kits
- (7)
- (3)
- (37)
- (52)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (19)
- (18)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (4)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (6)
- (3)
- (2)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (4)
- (64)
- (11)
- (22)
- (1)
- (17)
- (36)
- (7)
- (5)
- (3)
- (27)
- (1)
- (8)
- (19)
- (27)
- (4)
- (5)
- (7)
- (50)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (4)
- (2)
- (15)
- (4)
- (16)
- (3)
- (1)
- (147)
- (10)
- (2)
- (7)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Molecular Probes™ CellTrace™ Calcein Blue, AM - Special Packaging
CellTrace™ calcein blue, AM - special packaging
Invitrogen™ CellLight™ Golgi-GFP, BacMam 2.0
Provides easy way to label golgi with green fluorescent protein in live cells
Invitrogen™ CellLight™ Lysosomes-GFP, BacMam 2.0
Provides easy method for labeling of lysosomes with Green Fluorescent Protein in live cells
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Wet Ice |
|---|---|
| Méthode de détection | Fluorescence |
| Couleur | Green |
| Type de coloration | GFP (EmGFP) |
| Localisation subcellulaire | Lysosomes |
| Type de produit | Lysosomal Probe |
| Émission | Visible |
| Type d’étiquette | Fluorescent Dye |
| Gamme de produit | CellLight |
| Forme | Liquid |
| Gamme de longueur d’onde d’excitation | 488⁄510 |
| Contenu et stockage | Store at 2°C to 6°C, protected from light. Do Not Freeze. |
Invitrogen™ CellLight™ Mitochondria-GFP, BacMam 2.0
Provides easy method for labeling of mitochondria with Green Fluorescent Protein (GFP) in live cells
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Wet Ice |
|---|---|
| Méthode de détection | Fluorescence |
| Couleur | Green |
| Type de coloration | GFP (EmGFP) |
| Localisation subcellulaire | Mitochondria |
| Type de produit | Mitochondria Probe |
| Émission | Visible |
| Type d’étiquette | Fluorescent Dye |
| Gamme de produit | CellLight |
| Forme | Liquid |
| Gamme de longueur d’onde d’excitation | 488⁄510 |
| Contenu et stockage | Store at 2°C to 6°C, protected from light. Do Not Freeze. |
Invitrogen™ CellLight™ Plasma Membrane-RFP, BacMam 2.0
Provides easy way to label the plasma membrane with red fluorescent protein in live cells
Invitrogen™ Qtracker™ 705 Vascular Labels
Non-targeted quantum dots are designed to be injected into the tail vein of mice for the study of vascular structure using small animal in vivo imaging (SAIVI) techniques
Invitrogen™ Tubulin Tracker™ Green (Oregon Green™ 488 Taxol, bis-acetate)
Tubulin Tracker Green (Oregon Green 488 Taxol, bis-acetate) provides green-fluorescent staining of polymerized tubulin in live cells.
Invitrogen™ CellLight™ Late Endosomes-RFP, BacMam 2.0
Provides easy way to label late endosomes with red fluorescent protein in live cells
Invitrogen™ CellLight™ Mitochondria-RFP, BacMam 2.0
Provides easy method for labeling of mitochondria with Red Fluorescent Protein in live cells
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Wet Ice |
|---|---|
| Méthode de détection | Fluorescence |
| Type de coloration | RFP (TagRFP) |
| Localisation subcellulaire | Mitochondria |
| Type de produit | Mitochondria Probe |
| Émission | Visible |
| Type d’étiquette | Fluorescent Dye |
| Gamme de produit | CellLight |
| Forme | Liquid |
| Gamme de longueur d’onde d’excitation | 555⁄584 |
| Contenu et stockage | Store at 2°C to 6°C, protected from light. Do Not Freeze. |
Invitrogen™ DiO'; DiOC18(3) (3,3'-Dioctadecyloxacarbocyanine Perchlorate)
The green fluorescent, lipophilic carbocyanine >DiOC18(3) is widely used as a lipophilic tracer. It is weakly fluorescent in water, but highly fluorescent and quite photostable when incorporated into membranes.
Invitrogen™ SP-DiOC18(3) (3,3'-Dioctadecyl-5,5'-Di(4-Sulfophenyl)Oxacarbocyanine, Sodium Salt)
When applied to cells, dye diffuses laterally within the plasma membrane
Invitrogen™ Laurdan (6-Dodecanoyl-2-Dimethylaminonaphthalene)
When the lipophlilic probe laurdan is incorporated into membranes, its fluorescence spectra is sensitive to the physical state of the surrounding phospholipids.
Invitrogen™ Ethidium Homodimer-2 (EthD-2) - 1 mM Solution in DMSO
Cell-impermeant viability indicator
Invitrogen™ HCS CellMask™ Stains
Easily visualize entire cells or individual cell structures during high-content screening (HCS) assays with HCS CellMask stains, which are available in a variety of colors for multiplexing flexibility and can be used immediately after fixation and permeabilization, or after antibody labeling.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Room Temperature |
|---|---|
| Méthode de détection | Fluorescence |
| À utiliser avec (équipement) | High Content Instrument |
| Localisation subcellulaire | Cytoplasm,Cytosol,Nucleus |
| Type de produit | Stain |
| Quantité | 1 Set |
| Type d’étiquette | Fluorescent Dye |
| Gamme de produit | CellMask |