Chromatography Autosampler Vial Caps Only
- (5)
- (105)
- (152)
- (28)
- (2)
- (25)
- (7)
- (57)
- (1)
- (40)
- (2)
- (1)
- (104)
- (133)
- (1)
- (2)
- (32)
- (26)
- (190)
- (13)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (20)
- (6)
- (65)
- (1)
- (13)
- (1)
- (66)
- (292)
- (1)
- (8)
- (1)
- (4)
- (37)
- (1)
- (1)
- (31)
- (1)
- (72)
- (10)
- (8)
- (1)
- (90)
- (1)
- (22)
- (6)
- (35)
- (49)
- (30)
- (35)
- (3)
- (9)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (34)
- (14)
- (1)
- (1)
- (9)
- (20)
- (98)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (10)
- (30)
- (78)
- (81)
- (4)
- (8)
- (4)
- (241)
- (77)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ SureSTART™ 20 mm GC Vial Stoppers (Level 1)
Use SureSTART 20 mm Stoppers (Level 1) for your everyday GC chromatography analysis.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (English) | 0.3 mL |
| Diameter (Metric) Opening | 12 mm |
| Description | Large opening |
| Product Type | Fused Insert |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 6 mm |
| No. per Pack | 100 |
Fisherbrand™ 9 mm Autosampler Vial Screw Thread Open Top Caps with Septa, 6 mm Hole
Fisherbrand™'s 9 mm screw thread caps and septa are fully compatible with all 9 mm screw thread vials and provide easy-on, easy-off convenience with just one turn.
| Thickness (Metric) | 1 mm |
|---|---|
| Product Type | Screw Cap |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Hole | 6 mm |
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 100/Pk. |
| Product Line | Fisherbrand |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 9 mm Screw Caps, Level 3 High Performance Applications
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use Level 3 Thermo Scientific™ SureSTART™ 9 mm Screw Caps with screw vials that have a 9 mm opening for ultimate performance and sensitivity from your methods, while maintaining the highest levels of sample security and integrity.
| Thickness (Metric) | 1 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 11 mm Snap Caps, Level 2 High-throughput Applications
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use Level 2 Thermo Scientific™ SureSTART™ 11 mm Snap Caps with snap vials that have an 11 mm opening for your high-throughput applications, when robustness and reproducibility are key.
| Product Type | Snap Cap |
|---|---|
| Closure Size | 11 mm |
| Level | Level 2 |
| Material | Polyethylene |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 11 mm Crimp Caps, Level 1 Everyday Analysis
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Select Level 1 Thermo Scientific™ SureSTART™ 11 mm Crimp Caps for chromatography approved, cost optimized products that are suitable for everyday analyses and compatible with all instrument types.
| Product Type | Crimp Cap |
|---|---|
| Closure Size | 11 mm |
| Color | Silver |
| Level | Level 1 |
| Material | Aluminum |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Product Line | SureSTART |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 9 mm Screw Caps, Level 2 High-throughput Applications
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use Level 2 Thermo Scientific™ SureSTART™ 9 mm Screw Caps with screw vials that have a 9 mm opening for your high-throughput applications, when robustness and reproducibility are key.
| Thickness (Metric) | 1 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
Fisherbrand™ Vial Screw Caps
Vial Screw Caps are for externally threaded sample tubes and feature long skirts and a super-fast thread design that allows them to be removed or sealed with single turn.
| Product Type | Screw Cap |
|---|---|
| Septum | No |
| Quantity | 1000 Pk. |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | External thread sample tubes (T501) |
| Closure Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 13 mm Screw Caps, Level 2 High-throughput Applications
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use Level 2 Thermo Scientific™ SureSTART™ 13 mm Screw Caps with screw vials that have a 13 mm opening for your high-throughput applications, when robustness and reproducibility are key.
| Thickness (Metric) | 1.5 mm |
|---|---|
| Product Type | Screw Cap |
| Closure Size | 13 mm |
| Level | Level 2 |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 20 mm Crimp Caps, Level 1 Everyday Analysis
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Select Level 1 Thermo Scientific™ SureSTART™ 20 mm Crimp Caps for chromatography approved, cost optimized products that are suitable for everyday analyses and compatible with all instrument types.
| Product Type | Crimp Cap |
|---|---|
| Closure Size | 20 mm |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
DWK Life Sciences Wheaton™ Center Disc Tear-Out Aluminum Seals, Unlined
Tear-out seals remove completely allowing content to pour from bottle. Wheaton™ Center Disc Tear-Our Aluminum Seals, Unlined are available in a wide range of sizes and colors.
DWK Life Sciences MicroLiter 20mm Extended Apron Magnetic Crimp Top Headspace Vial Seals
MicroLiter 20mm crimp top seals are available in multiple colors and septa types.
| Product Type | Crimp Cap |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 20 mm Headspace Septa - MicroLiter |
| Closure Size | 20 mm |
| Septum | None |
| Quantity | 100 |
| Material | Steel |
MilliporeSigma™ Supelco™ Screw Cap Black Polypropylene
Screw caps are available as hole caps for use with sealing septa.
| No. per Pack | 100 |
|---|
Thermo Scientific™ SUN-SRi™ Crimp Caps
Thermo Scientific caps and vials are available in a wide variety of sizes and configurations to fit the needs of many applications.
| Product Type | Crimp Cap |
|---|---|
| Closure Size | 20 mm |
| Material | Aluminum |
DWK Life Sciences MicroLiter 9 mm Screw Thread Autosampler Vial Caps with PTFE/Silicone Septa
Available in multiple colors and package sizes.
| For Use With (Equipment) | 9 mm Autosampler Vials - MicroLiter |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Product Line | MicroLiter |