Chromatography Autosampler Vial Caps Only
- (5)
- (105)
- (152)
- (28)
- (2)
- (25)
- (8)
- (57)
- (1)
- (42)
- (2)
- (1)
- (104)
- (133)
- (1)
- (2)
- (32)
- (26)
- (190)
- (13)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (20)
- (6)
- (65)
- (1)
- (13)
- (1)
- (68)
- (292)
- (1)
- (8)
- (1)
- (4)
- (37)
- (1)
- (1)
- (31)
- (1)
- (73)
- (10)
- (8)
- (1)
- (90)
- (1)
- (22)
- (6)
- (35)
- (49)
- (30)
- (37)
- (3)
- (9)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (34)
- (14)
- (1)
- (1)
- (9)
- (20)
- (98)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (10)
- (31)
- (78)
- (81)
- (4)
- (8)
- (4)
- (241)
- (77)
Filtered Search Results
Crimp seals with Viton™ Septa
Crimp seals to use with Carlo Erba HS 500 & 700, Leap HS 500, and CTC Combi-PAL autosamplers.
| Color | Black,Silver |
|---|
| Description | Clear cap |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
DWK Life Sciences™ MicroLiter™ 11 mm Crimp Top Autosampler Vial Seals
MicroLiter™'s 11 mm, crimp top autosampler vial seals are available in multiple colors and septa types.
| Pre-slit | No |
|---|---|
| Product Type | Crimp Cap |
| For Use With (Equipment) | Autosampler Vials |
| Closure Size | 11 mm |
| Product Line | MicroLiter |
DWK Life Sciences WHEATON™ MicroLiter™ ULTRAPure Septa Crimp Caps and Screw Caps
Caps manufactured from the highest purity, ultra-low bleed silicone available in the market
| Includes | Seal/ Septa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Height (Metric) | 5.8 mm |
| Septum | Silicone/PTFE |
| Quantity | 100 |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | Wheaton MicroLiter UltraPure |
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (English) | 0.3 mL |
| Diameter (Metric) Opening | 12 mm |
| Description | Large opening |
| Product Type | Fused Insert |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 6 mm |
| No. per Pack | 100 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Crimp seals with PTFE/Silicone Septa Silver Aluminum Seal
Crimp seals with silver aluminum seal
DWK Life Sciences MicroLiter 20 mm Pressure Release Crimp Top Headspace Vial Seals
MicroLiter 20 mm crimp top seals are available in multiple colors and septa types.
| Closure Size | 20 mm |
|---|---|
| Color | Silver |
| No. per Pack | 100 |
| Product Line | MicroLiter |
MilliporeSigma™ Supelco™ Solid Top Screw Cap with Aluminum Liner
Available for use with sealing septa and solid caps with aluminum liners
| Material (Liner) | Aluminum |
|---|---|
| Product Type | Phenolic Solid Cap |
| Color | Black |
| No. per Pack | 100 |
DWK Life Sciences WHEATON™ BlueMAG™ Polypropylene Screw Caps
Uniquely designed for automated GC, GC-MS and LC-MS chromatography magnetic sample transport systems
| Includes | Steel Magnetic Top |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| For Use With (Equipment) | Autosampler |
| Color | Blue |
| Septum | White Silicone/Red PTFE |
| Quantity | 100 |
| Style | Screw Thread |
| Material | Polypropylene, Steel |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | Wheaton BlueMag Caps |
MilliporeSigma™ Supelco™ Black Plastic Caps with White Rubber Liner
Autoclavable caps designed to ensure the ultimate in product safety
| Material (Liner) | Rubber |
|---|---|
| Color | Black |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Color (Seal) | White |
MilliporeSigma™ Supelco™ Solid Top Screw Cap with PTFE Liner
Known for providing the widest range of chemical compatibility and for being the most temperature tolerant of plastic closures
| Material (Liner) | F217/PTFE |
|---|---|
| Product Type | Solid Cap |
| Color | Green |
| Material | Melamine Resin |
| No. per Pack | 100 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Assembled Screw Cap with Hole
The septa and closure was designed to provide a positive physical lock to assure that preassembled components arrive intact.
| Material | PTFE,Silicone,Polypropylene |
|---|
MilliporeSigma™ Supelco™ Crimp seals with PTFE/Rubber Septa Red Aluminum Seal
Closure type crimp seal
| For Use With (Equipment) | 11 mm Crimp Top Vial |
|---|---|
| Color | Red |
| Septum | Rubber |
| Diameter (Metric) Inner | 11 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 20 mm GC Vial Stoppers (Level 1)
Use SureSTART 20 mm Stoppers (Level 1) for your everyday GC chromatography analysis.
Thermo Scientific™ Mininert Valves
Provide unique, practical seals that are ideal for chemicals that deteriorate or evaporate in conventionally sealed containers with the Thermo Scientific™ Mininert Valves.
| Product Type | Screw Cap |
|---|---|
| Material | PTFE |
| Product Line | Mininert |