Mouse Secondary Antibodies
Secondary antibodies where mouse is the host species. Secondary antibodies must be raised against the host species of the primary antibody. Includes different antigens, classifications, conjugations, and isotypes.
Applications
- (1)
- (2)
- (259)
- (107)
- (45)
- (4)
- (4)
- (23)
- (63)
- (54)
- (41)
- (39)
- (12)
- (13)
- (2)
- (159)
Host Species
- (2)
- (338)
- (12)
- (1)
Quantity
- (38)
- (18)
- (20)
- (3)
- (13)
- (28)
- (4)
- (2)
- (12)
- (35)
- (1)
- (1)
- (3)
- (10)
- (61)
- (8)
- (4)
- (8)
- (7)
- (1)
- (14)
- (3)
- (22)
- (37)
Classification
- (322)
- (29)
Conjugate
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (27)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (20)
- (32)
- (33)
- (1)
- (1)
- (32)
- (2)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (129)
- (5)
- (2)
- (3)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1
–
15
of
318
results
Invitrogen™ Mouse anti-Bovine Ig (Light chain) Secondary Antibody
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, do not freeze |
|---|---|
| Target Species | Bovine,Sheep |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | Flow Cytometry,Immunohistochemistry (Frozen),Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Bovine Ig (Light chain) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Gene Alias | Iglc |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 15mM sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | Fraction of bovine immunoglobulin. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | IVA285-1 |
Invitrogen™ Mouse anti-Human Lambda Light Chain Secondary Antibody
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, do not freeze |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human Lambda Light Chain |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Sequential chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 15mM sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | Lambda light chains of human immunoglobulin. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | Rs4 |
| Content And Storage | 4°C, do not freeze |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Flow Cytometry,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 κ |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgG Fab |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 15mM sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | Purified human IgG. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | 4A11 |
Invitrogen™ Mouse anti-Goat IgG (H+L) Cross-Adsorbed Secondary Antibody
Mouse Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Goat |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | Flow Cytometry,Immunohistochemistry,Immunoprecipitation,Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1.8 mg/mL |
| Antigen | Goat IgG (H+L) Cross-Adsorbed |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Antigen affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with no preservative; pH 7.6 |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Content And Storage | -20°C or -80°C if preferred |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Gene Accession No. | P01834, P01857, P01859, P01860, P01861, P01876, P01877, P0CG04 |
| Isotype | IgG2a κ |
| Concentration | 5.24 mg/mL |
| Antigen | Human IgE |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Gene Alias | HCAK1; IgA1; IgG3; IGHA1; IGHA2; IGHG1; IGHG2; IGHG3; IGHG4; IGKC; IGKCD; IGLC; IGLC1; immunoglobulin heavy constant alpha 1; immunoglobulin heavy constant alpha 2 (A2m marker); immunoglobulin heavy constant gamma 1 (G1m marker); immunoglobulin heavy constant gamma 2 (G2m marker); immunoglobulin heavy constant gamma 3 (G3m marker); immunoglobulin heavy constant gamma 4 (G4m marker); immunoglobulin kappa constant; immunoglobulin lambda constant 1; Km |
| Gene | IGHA1 |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Gene ID (Entrez) | 3493, 3494, 3500, 3501, 3502, 3503, 3514, 3537 |
| Formulation | PBS with 0.09% sodium azide; pH 7.2 |
| Immunogen | Human IgE. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | 4F7 |
Invitrogen™ Mouse anti-Human Kappa Light Chain Secondary Antibody, PE
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, store in dark |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | PE |
| Applications | Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG3 |
| Antigen | Human Kappa Light Chain |
| Regulatory Status | ASR |
| Purification Method | Purified |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with sucrose, BSA and 0.1% sodium azide |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | HP6062 |
Invitrogen™ Mouse anti-Rat IgG2a Secondary Antibody, FITC, eBioscience™
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Rat |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | FITC |
| Applications | Flow Cytometry,Immunohistochemistry (Frozen),Immunohistochemistry (Paraffin),Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 κ |
| Concentration | 0.5 mg/mL |
| Antigen | Rat IgG2a |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.09% sodium azide; pH 7.2 |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | r2a-21B2 |
| Content And Storage | Maintain refrigerated at 2-8°C for up to 6 months. For long term storage store at -20°C |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Immunoprecipitation,Radioimmune Assays (RIA),Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG2b |
| Concentration | 5 mg/mL |
| Antigen | Human IgE |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Ion-exchange chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.09% sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | Human Myeloma IgE. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | F4-#16 |
| Content And Storage | -20°C |
|---|---|
| Target Species | Monkey |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1.4 mg/mL |
| Antigen | Monkey IgG (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein G |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with no preservative; pH 7.4 |
| Immunogen | Purified Rhesus monkey IgG. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | 5C12.D4 |
Invitrogen™ Mouse anti-Rat IgG2a Secondary Antibody, PE, eBioscience™
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Rat |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | PE |
| Applications | Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 κ |
| Concentration | 0.2 mg/mL |
| Antigen | Rat IgG2a |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.09% sodium azide; pH 7.2 |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | r2a-21B2 |
Invitrogen™ Mouse anti-Rat IgG (H+L) Secondary Antibody, FITC, eBioscience™
Mouse Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Rat |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | FITC |
| Applications | Flow Cytometry,Immunohistochemistry,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 0.5 mg/mL |
| Antigen | Rat IgG (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.09% sodium azide; pH 7.2 |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Mouse anti-Rat IgG1 Secondary Antibody, NovaFluor™ Blue 760, eBioscience™, Invitrogen™
Mouse Monoclonal Antibody
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | NovaFluor Blue 760 |
| Applications | Flow Cytometry |
| Isotype | IgG1 κ |
| Concentration | 0.8 μg/Test |
| Antigen | CD45 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Formulation | PBS with BSA and 0.09% sodium azide; pH 7.2 |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Primary |
| Clone | 2D1 |
| Content And Storage | -20°C or -80°C if preferred |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Gene Accession No. | P01834, P01857, P01859, P01860, P01861, P01876, P01877, P0CG04 |
| Isotype | IgG2a κ |
| Concentration | 4.0 mg/mL |
| Antigen | Human IgE |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Gene Alias | HCAK1; IgA1; IgG3; IGHA1; IGHA2; IGHG1; IGHG2; IGHG3; IGHG4; IGKC; IGKCD; IGLC; IGLC1; immunoglobulin heavy constant alpha 1; immunoglobulin heavy constant alpha 2 (A2m marker); immunoglobulin heavy constant gamma 1 (G1m marker); immunoglobulin heavy constant gamma 2 (G2m marker); immunoglobulin heavy constant gamma 3 (G3m marker); immunoglobulin heavy constant gamma 4 (G4m marker); immunoglobulin kappa constant; immunoglobulin lambda constant 1; Km |
| Gene | IGHA1 |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Gene ID (Entrez) | 3493, 3494, 3500, 3501, 3502, 3503, 3514, 3537 |
| Formulation | PBS with 0.09% sodium azide; pH 7.2 |
| Immunogen | Human IgE. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | 4D6 |
Invitrogen™ Mouse anti-Rat IgG2c Secondary Antibody, PE, eBioscience™
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Rat |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | PE |
| Applications | Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 0.2 mg/mL |
| Antigen | Rat IgG2c |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.09% sodium azide; pH 7.2 |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | R2C-23A3 |
Invitrogen™ Mouse anti-Human IgG, IgM, IgA Fab Secondary Antibody
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG2a |
| Concentration | 5.7 mg/mL |
| Antigen | Human IgG, IgM, IgA Fab |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.09% sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | Mixture of light chains of human immunoglobulin. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | 7A9 |