Mouse Secondary Antibodies
Secondary antibodies where mouse is the host species. Secondary antibodies must be raised against the host species of the primary antibody. Includes different antigens, classifications, conjugations, and isotypes.
Applications
- (1)
- (2)
- (259)
- (107)
- (45)
- (4)
- (4)
- (23)
- (63)
- (54)
- (41)
- (39)
- (12)
- (13)
- (2)
- (159)
Host Species
- (2)
- (338)
- (12)
- (1)
Quantity
- (38)
- (18)
- (20)
- (3)
- (13)
- (28)
- (4)
- (2)
- (12)
- (35)
- (1)
- (1)
- (3)
- (10)
- (61)
- (8)
- (4)
- (8)
- (7)
- (1)
- (14)
- (3)
- (22)
- (37)
Classification
- (322)
- (29)
Conjugate
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (27)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (20)
- (32)
- (33)
- (1)
- (1)
- (32)
- (2)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (129)
- (5)
- (2)
- (3)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1
–
15
of
318
results
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. Store in the dark. |
|---|---|
| Target Species | Rat |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | FITC |
| Applications | Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Rat IgM |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 50% glycerol and 0.1% sodium azide |
| Immunogen | Polyclonal rat IgM. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | MARM-4 |
| Content And Storage | Maintain refrigerated at 2-8°C for up to 1 month. For long term storage store at -20°C |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | Western Blot,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Gene Accession No. | P01876, P01877 |
| Isotype | IgG2a |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgA |
| Gene Symbols | IGHA1, IGHA2 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Gene | IGHA2 |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Gene ID (Entrez) | 3493, 3494 |
| Formulation | PBS with 0.09% sodium azide |
| Immunogen | Recombinant human IgA2. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | KT13 |
Invitrogen™ Mouse anti-Rabbit IgG (H+L) Cross-Adsorbed Secondary Antibody
Mouse Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Rabbit |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | Flow Cytometry,Immunohistochemistry,Immunoprecipitation,Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1.8 mg/mL |
| Antigen | Rabbit IgG (H+L) Cross-Adsorbed |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Antigen affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with no preservative; pH 7.6 |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ Mouse anti-Rabbit IgG (H+L) Cross-Adsorbed Secondary Antibody, Biotin
Mouse Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Rabbit |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Biotin |
| Applications | ELISA,Flow Cytometry,Immunohistochemistry,Immunoprecipitation,Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Lyophilized |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 2.2 mg/mL |
| Antigen | Rabbit IgG (H+L) Cross-Adsorbed |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Antigen affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 15mg/mL BSA and 0.05% sodium azide; pH 7.6 |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Content And Storage | -20°C |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Immunohistochemistry (Paraffin),Immunoprecipitation,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgG2 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Purified |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.1% sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | Human IgG2. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | HP6002 |
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Alkaline Phosphatase (AP) |
| Applications | ELISA,Immunohistochemistry (Paraffin),Immunoprecipitation,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Antigen | Human IgG2 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Purified |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | 0.05M tris with 0.15M NaCl, 50% glycerol, 1mM MgCl2, 1% BSA and 0.1% sodium azide; pH 7.5 |
| Immunogen | Human IgG2. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | HP6002 |
Invitrogen™ Mouse anti-Human IgG3 (Heavy chain) Secondary Antibody
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | -20°C |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Immunohistochemistry (Paraffin),Immunoprecipitation,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgG3 (Heavy chain) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Purified |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.1% sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | Human IgG3. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | HP6047 |
Invitrogen™ Mouse anti-Human IgG3 (Heavy chain) Secondary Antibody, AP
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Alkaline Phosphatase (AP) |
| Applications | ELISA,Immunohistochemistry (Paraffin),Immunoprecipitation,Western Blot |
| Form | Lyophilized |
| Isotype | IgG1 |
| Antigen | Human IgG3 (Heavy chain) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Purified |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | 0.05M tris with 0.15M NaCl, 1% BSA, 1mM MgCl2 and 0.1% sodium azide; pH 7.5 |
| Immunogen | Human IgG3. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | HP6050 |
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | HRP |
| Applications | ELISA |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG2a κ |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgG Fc |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Purified |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 4mg/mL BSA, 40% glycerol and 0.1% Kathon; pH 7.4 |
| Immunogen | Gamma Immunoglobin. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | HP6017 |
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Alkaline Phosphatase (AP) |
| Applications | ELISA,Immunohistochemistry (Paraffin),Immunoprecipitation,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG2a κ |
| Concentration | 1.2 mg/mL |
| Antigen | Human IgG Fc |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Purified |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | 0.05M tris with 1% BSA, 0.15M NaCl, 1mM MgCl2, 40% glycerol and 0.1% sodium azide; pH 7.5 |
| Immunogen | Gamma Immunoglobin. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | HP6017 |
IgG1 Mouse anti-Human, Clone: 8c/6-39, Secondary Antibody, MilliporeSigma™
Mouse Monoclonal Antibody