Specialty Surface Cellware and Inserts
- (42)
- (46)
- (1)
- (3)
- (1)
- (42)
- (2)
- (4)
- (15)
- (7)
- (3)
- (5)
- (28)
- (1)
- (12)
- (6)
- (9)
- (2)
- (5)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (8)
- (6)
- (1)
- (2)
- (4)
- (4)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (12)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (41)
- (99)
- (3)
- (3)
- (5)
- (3)
- (70)
- (15)
- (1)
- (15)
- (1)
- (26)
- (2)
- (1)
- (11)
- (6)
- (6)
- (6)
- (6)
- (9)
- (4)
- (5)
- (3)
- (9)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (11)
- (2)
- (9)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
Résultats de la recherche filtrée
Corning™ Transwell™ Multiple Well Plate with Permeable Polycarbonate Membrane Inserts
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Patented self-centering design provides independent access to both apical and basolateral membranes of the cell monolayer. Corning™ Transwell™Multiple Well Plate with Permeable Polycarbonate Membrane Inserts provide an ideal solution for studying anchorage-dependent and -independent cells.
| Couleur | Clear |
|---|---|
| Traitement de surface | TC-Treated |
| Revêtement de surface | TC-Treated |
| Catégorie | Pre-loaded Microporous Insert in Tissue Culture Plate |
| Matériau | Polycarbonate |
| Stérilité | Sterile |
| À utiliser avec (application) | Epithelial and endothelial cell culture; transport, migration/invasion, co-culture, and microbial pathogenesis studies |
Corning™ Transwell™ with Polycarbonate Membrane Insert
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Transwell™ with 0.4 μm thick translucent polycarbonate membrane is treated for optimal cell attachment.
Thermo Scientific™ 96 Well Plate, Sphera Low-Attachment Surface
Color:Clear; Sterility:Sterile; Lid:With Lid
Corning™ Transwell™ Multiple Well Plate with Permeable Polyester Membrane Inserts
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Featuring a microscopically transparent polyester membrane that is TC-treated for optimal cell attachment and growth. Corning™ Transwell™ Multiwell Plate with Polyester Membrane Inserts provide better visibility under phase contrast microscopy and allow assessment of cell viability and monolayer formation.
| Couleur | Clear |
|---|---|
| Traitement de surface | TC-Treated |
| Revêtement de surface | TC-Treated |
| Stérilité | Sterile |
MilliporeSigma™ Millicell™ Hanging Cell Culture Insert
Polyethylene Terephthalate hanging cell culture insert used in a 24-well plate.
Corning™ Snapwell™ Culture Inserts
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Designed with a ring supported membrane for use with diffusion or Ussing chambers once cells are grown to confluence. Corning™ Snapwell™ Culture Inserts are primarily used for transport and electrophysiological studies.
| Nb par paquet | 6/Pk. |
|---|---|
| Catégorie | Culture Insert |
| Stérilité | Sterile |
| Diamètre (métrique) externe | 12 mm |
| Taille des pores | 0.4 μm |
| Surface de culture | 1.12 cm2 |
| Aperçu général | 6 inserts and 6-well plate |
| Nb par boîte | 24/Cs. |
Corning™ BioCoat™ Poly-D-Lysine/Laminin Culture Slide
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Tested for the ability to promote neurite outgrowth with NG108 rat glioma/mouse neuroblastoma cells
Corning™ BioCoat™ Poly-D-Lysine Glass Multiwell Culture Slide
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ideal for applications involving adhesion, growth and differentiation of neuronal and transfected cell lines
| Nb par paquet | 3/Pk. |
|---|---|
| Revêtement de surface | Poly-D-Lysine |
| Catégorie | Culture Slide |
| Nb par boîte | 12/Cs. |
| À utiliser avec (application) | Adhesion, growth and differentiation of neuronal and transfected cell lines |
MilliporeSigma™ Millicell™ Hanging Cell Culture Insert
Polyethylene Terephthalate hanging cell culture insert used in a 24-well plate.
Thermo Scientific™ Nunc™ MicroWell™ 384-Well, Poly-D Lysine-Treated, Flat-Bottom, Optical Polymer Base Microplate
Color:Black, Clear Bottom; Lid:With Lid; Type: Optical Polymer Base
Thermo Scientific™ Nunc™ Poly-D-Lysine or Collagen I Coated Multidishes
Enhance cell attachment to the culture surface with the extracellular matrix coating on Thermo Scientific™ Nunc™ Poly-D-Lysine or Collagen I Coated Multidishes.
| Longueur (métrique) | 128 mm |
|---|---|
| Largeur (métrique) | 86 mm |
| Nb par paquet | 5 |
| Catégorie | Multi Dish |
| Stérilité | Aseptically Manufactured |
| Nb par boîte | 20 |
Falcon™ Cell Culture Inserts: For Use With 6-Well Plates
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Cell culture on permeable supports results in greater morphological and/or physiological differentiation of many cell types
| Nb de puits | 6 |
|---|---|
| Diamètre (métrique) de filtre | 23.1 mm |
| Traitement de surface | TC-Treated |
| À utiliser avec (équipement) | 6 Well Plate |
| Nb par paquet | 6/Pk. |
| Revêtement de surface | TC-Treated |
| Matériau | PET |
| Stérilité | Sterile |
| Surface de culture | 4.2 cm2 |
| Nb par boîte | 48/Cs. |
Thermo Scientific™ 96 Well Black/Clear Bottom Plate, Poly-D-Lysine Coated Surface, Pack of 5
Color:Black, Clear Bottom; Lid:With Lid; Type: Optical Polymer Base
BioCoat™ Matrigel™ Invasion Chamber with Corning™ Matrigel Matrix
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Provide rapid and reproducible quantification of cell invasion in vitro. Corning™ BioCoat™ Matrigel™ Invasion Chamber with Corning Matrigel Matrix™ cell culture inserts are pre-coated with extracellular matrix proteins for applications requiring a protein-coated cell surface, such as cell adhesion, growth, invasion, migration and differentiation.
| Revêtement de surface | Matrigel™ Matrix |
|---|---|
| Matériau | PET |
| Taille des pores | 8 μm |
| Nb par boîte | 24/Cs. |
| À utiliser avec (application) | Studies in which minimal interference by growth factors is desirable |
Corning™ BioCoat™ Control Insert, PET Membrane
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Use alongside BD BioCoat™ inserts when studying effects of the ECM component present on the BD BioCoat cell culture insert
| Conditions de stockage | 2° to 8°C |
|---|---|
| Revêtement de surface | BioCoat Control |
| Catégorie | Well Plate |
| Matériau | PET |
| Nb par boîte | 24/Cs. |