Storage Cabinets
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Wall Mounted Gowning Racks
These Gowning Racks are wall mounted and include a 1 in. diameter full length hanger tube suspended from the underside of a wire shelf with 2 gauge stainless steel hooks.
| Type de produit | Gowning Rack |
|---|---|
| Profondeur (impériale) | 18 in. |
| Profondeur (métrique) | 45.7 cm |
Fisherbrand™ Chrome Shoe Rack
Chrome Shoe Rack consists of (11) Chrome wire shelves. A rod and tab system is used to create cubbies.
| Hauteur (impériale) | 86 in. |
|---|---|
| Hauteur (métrique) | 218.4 cm |
| Type de produit | Shoe Cubby |
| Profondeur (impériale) | 14 in. |
| Profondeur (métrique) | 35.6 cm |
Fisherbrand™ Free Standing Gowning Racks
These Gowning Racks are free standing and include a 1 in. diameter full length hanger tube suspended from the underside of a wire shelf with 2 gauge stainless steel hooks.
| Hauteur (impériale) | 86 in. |
|---|---|
| Hauteur (métrique) | 218.4 cm |
| Type de produit | Gowning Rack |
| Profondeur (impériale) | 24 in. |
| Profondeur (métrique) | 61 cm |
Fisherbrand™ Open Loop Hangers
Hangers can be used with Free Standing or Wall Mounted Gowning Racks.
| Type de produit | Hanger |
|---|---|
| Quantité | 1 Hanger |
Fisherbrand™ Office Upper Flipper Door Cabinet
Upper flipper door cabinets are used for added storage space on 67 in. tall systems without glass panels.
| À utiliser avec (application) | Office Workstations |
|---|
Fisherbrand™ Phenolic Standing Height Cabinet
Fisherbrand™ Phenolic Casework is designed to rugged use in wet areas where corrosion or rust are of concern.
| Hauteur (impériale) | 34.875 in. |
|---|---|
| Hauteur (métrique) | 88.6 cm |
| Matériau | Phenolic |
| Nb de tiroirs | 2 |
| Nb de portes | 2 |
| Profondeur (impériale) | 22 in. |
| Garantie | 2 years |
| Type de hotte | Standing Height |
| Profondeur (métrique) | 55.9 cm |
| Nb d’étagères | 1 |
Fisherbrand™ Mobile Wood Cabinet, 24 in. Wide
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Fisherbrand™ Mobile Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Hauteur (impériale) | 32.5 in. |
|---|---|
| Certifications/Conformité | SEFA 8 |
| Largeur (métrique) | 61 cm |
| Hauteur (métrique) | 82.6 cm |
| Type de produit | Mobile Storage Cabinet |
| Nb de tiroirs | 3 |
| Profondeur (impériale) | 22.875 in. |
| Garantie | 2 years |
| Largeur (impériale) | 24 in. |
| Type de hotte | Mobile |
| Profondeur (métrique) | 58.1 cm |
Fisherbrand™ Painted Steel Vacuum Pump Cart
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Vacuum Pump Carts are standing height, 35.1 in. tall, and include sound deadening material.
Fisherbrand™ Phenolic Tall Cabinet
Phenolic Casework is designed to rugged use in wet areas where corrosion or rust are of concern.
| Longueur (métrique) | 91.4 cm |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 84.6 in. |
| Type de porte | Framed Glass Door |
| Matériau | Phenolic |
| Type de produit | Storage Cabinet |
| Nb de portes | 2 |
| Dimensions (L x l x H) | 36 x 22 x 84.6 in. |
| Garantie | 2 years |
| Côté charnière | Left and Right |
| Nb d’étagères | 5 |
| Longueur (impériale) | 36 in. |
| Largeur (métrique) | 55.8 cm |
| Hauteur (métrique) | 214.9 cm |
| Nb de tiroirs | None |
| Comprend | Locks and 5 adjustable shelves |
| Largeur (impériale) | 22 in. |
| Type de hotte | Tall |
Fisherbrand™ Painted Steel Tall Cabinet with Three Point Lock
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Fisherbrand™ Painted Steel Tall Cabinets with Three Point Lock are free standing 2 door cabinets.
| Couleur | White |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 84.625 in. |
| Certifications/Conformité | SEFA 8 |
| Hauteur (métrique) | 214.9 cm |
| Matériau | Steel |
| Type de produit | Tall Cabinet |
| Nb de portes | 2 |
| Profondeur (impériale) | 22 in. |
| Garantie | 2 Years |
| Comprend | Five adjustable shelves, Three point lock |
| Type de hotte | Tall Cabinet |
| Profondeur (métrique) | 55.9 cm |
Fisherbrand™ Standing Height Polypropylene Base Cabinet with Doors
Fisherbrand™ Standing Height Polypropylene Base Cabinets with Doors are suitable for highly corrosive environments as well as for laboratories where contamination can be detrimental to trace metal analysis.
| Couleur | White |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 36 in. |
| Certifications/Conformité | SEFA 8 P |
| Hauteur (métrique) | 91.4 cm |
| Matériau | Polypropylene |
| Type de produit | Base Cabinet |
| Nb de portes | 2 |
| Profondeur (impériale) | 22 in. |
| Garantie | None |
| Profondeur (métrique) | 55.9 cm |
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinet, 48 in. Wide
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Hauteur (impériale) | 35 in. |
|---|---|
| Certifications/Conformité | SEFA 8 |
| Largeur (métrique) | 121.9 cm |
| Hauteur (métrique) | 88.9 cm |
| Type de produit | Standing Height Cabinet |
| Nb de tiroirs | 2 |
| Nb de portes | 2 |
| Profondeur (impériale) | 23.375 in. |
| Garantie | 2 years |
| Largeur (impériale) | 48 in. |
| Type de hotte | Standing Height |
| Profondeur (métrique) | 59.4 cm |
| Nb d’étagères | 1 |
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinet, 24 in. Wide
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Hauteur (impériale) | 31.25 in. |
|---|---|
| Largeur (métrique) | 60.1 cm |
| Hauteur (métrique) | 79.4 cm |
| Type de porte | Framed Glass Door |
| Type de produit | Cabinet |
| Nb de portes | 1 |
| Profondeur (impériale) | 12.875 in. |
| Garantie | 2 years |
| Côté charnière | Left |
| Largeur (impériale) | 24 in. |
| Type de hotte | Wall |
| Profondeur (métrique) | 32.7 cm |
| Nb d’étagères | 2 |
Fisherbrand™ Sitting Height Wood Cabinet
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Fisherbrand™ Sitting Height Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Hauteur (impériale) | 29 in. |
|---|---|
| Certifications/Conformité | SEFA 8 |
| Type de produit | Sitting Height Cabinet |
| Nb de portes | 1 |
| Garantie | 2 years |
| Côté charnière | Right |
| Nb d’étagères | 1 |
| Largeur (métrique) | 45.7 cm |
| Hauteur (métrique) | 73.7 cm |
| Nb de tiroirs | 1 |
| Profondeur (impériale) | 23.375 in. |
| Largeur (impériale) | 18 in. |
| Type de hotte | Sitting Height |
| Profondeur (métrique) | 59.4 cm |
Fisherbrand™ Sitting Height Wood Cabinet
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Fisherbrand™ Sitting Height Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Hauteur (impériale) | 29 in. |
|---|---|
| Certifications/Conformité | SEFA 8 |
| Largeur (métrique) | 45.7 cm |
| Hauteur (métrique) | 73.7 cm |
| Type de produit | Sitting Height Cabinet |
| Nb de tiroirs | 3 |
| Profondeur (impériale) | 23.375 in. |
| Garantie | 2 years |
| Largeur (impériale) | 18 in. |
| Type de hotte | Sitting Height |
| Profondeur (métrique) | 59.4 cm |