Glassware Washers and Dryers
Résultats de la recherche filtrée
Labconco™ FlaskScrubber™ Vantage™ Glassware Washers
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Versatile and efficient glassware washers designed for efficient and consistent washing of narrow-neck glassware and general labware in critical washing environments.
| Hauteur (impériale) | 32.2 to 36.1 in. |
|---|---|
| Certifications/Conformité | UL61010, CAN/CSA C22.2, CE |
| Température de l’eau d’entrée (métrique) max. | 71°C |
| Consommation d’eau | As low as 12.9 L |
| Poids (impériale) à l’expédition | 294 lb. |
| Modèle | Freestanding FlaskScrubber Vantage Glassware Washer with Window |
| À utiliser avec (application) | Ideal for College and University, Government, Pharmaceutical and Industrial Labs or Any Facility Utilizing Reusable Glassware |
| Volume (métrique) | 190.6 L chamber volume |
| Fréquence | 50/60 Hz |
| Poids (métrique) à l’expédition | 133.4 kg |
| Pression maximale | 120 psi (inlet) |
| Profondeur (impériale) | 27.8 in. |
| Affichage | Full-color Touch Screen |
| Température de l’eau d’entrée (métrique) recommandée | 49°C |
| Température de l’eau d’entrée (impériale) recommandée | 120°F |
| Tension | 208/230 V |
| Largeur (impériale) | 32.2 in. |
| Température max. de l’eau d’entrée (impériale) | 160°F |
| Aperçu général | FlaskScrubber Vantage Glassware Washer |
| Débit | Hot water inlet 1.25 GPM (4.7 LPM), Cold water inlet of 3.5 GPM (13.2 LPM) |
| Volume (impérial) | 6.73 ft.3 chamber volume |
| Température de l’eau d’entrée (métrique) min. | 49°C |
| Type de produit | Laboratory Glassware Washer |
| Matériau | Stainless Steel (304) |
| Cycles de lavage | 12 programs with 1 to 9 total cycles |
| Largeur (métrique) | 81.8 cm |
| Hauteur (métrique) | 81.8 to 91.7 cm |
| Température min. de l’eau d’entrée (impériale) | 120°F |
| Dimensions (P x L x H) intérieures | 27.8 x 32.2 x 32.2 to 36.1 in. |
| Comprend | Lower spindle rack |
| Profondeur (métrique) | 70.6 cm |
| Pression min. de l’eau nettoyée | N/A, can be supplied from pressurized and non-pressurized sources |
Labconco™ SteamScrubber™ Glassware Washers
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Versatile and efficient glassware washers that can handle a wide range of wide-mouth beakers and general purpose labware.
| Certifications/Conformité | UL61010, CAN/CSA C22.2, CE |
|---|---|
| Débit | Hot water inlet 1.25 GPM (4.7 LPM), Cold water inlet of 3.5 GPM (13.2 LPM) |
| Volume (impérial) | 6.73 ft.3 chamber volume |
| Température de l’eau d’entrée (métrique) min. | 49°C |
| Type de produit | Laboratory Glassware Washer |
| Matériau | Stainless Steel (304) |
| Température de l’eau d’entrée (métrique) max. | 71°C |
| Consommation d’eau | As low as 12.9 L |
| Cycles de lavage | 9 programs with 1 to 9 total cycles |
| À utiliser avec (application) | Ideal for College and University, Government, Pharmaceutical and Industrial Labs or Any Facility Utilizing Reusable Glassware |
| Volume (métrique) | 190.6 L chamber volume |
| Température min. de l’eau d’entrée (impériale) | 120°F |
| Pression maximale | 120 psi (inlet) |
| Affichage | Full-color Touch Screen |
| Température de l’eau d’entrée (métrique) recommandée | 49°C |
| Température de l’eau d’entrée (impériale) recommandée | 120°F |
| Comprend | Upper and lower standard racks |
| Température max. de l’eau d’entrée (impériale) | 160°F |
| Pression min. de l’eau nettoyée | N/A, can be supplied from pressurized and non-pressurized sources |
| Aperçu général | SteamScrubber Glassware Washer |
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ 5-Place NMR Tube Washers
These complete five-place washers use flexible PTFE tubing and a vacuum source (not included) to direct a power stream of wash solvent to thoroughly clean the insides of 7 and 8 in. NMR tubes.
| Type de produit | NMR Tube Washer |
|---|---|
| Matériau | PTFE or Borosilicate Glass |
Labconco™ FlaskScrubber™ Glassware Washers
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Versatile and efficient glassware washers designed for efficient and consistent washing of narrow-neck glassware and general labware.
| Certifications/Conformité | UL61010, CAN/CSA C22.2, CE |
|---|---|
| Débit | Hot water inlet 1.25 GPM (4.7 LPM), Cold water inlet of 3.5 GPM (13.2 LPM) |
| Volume (impérial) | 6.73 ft.3 chamber volume |
| Température de l’eau d’entrée (métrique) min. | 49°C |
| Type de produit | Laboratory Glassware Washer |
| Matériau | Stainless Steel (304) |
| Température de l’eau d’entrée (métrique) max. | 71°C |
| Consommation d’eau | As low as 12.9 L |
| Cycles de lavage | 9 programs with 1 to 9 total cycles |
| À utiliser avec (application) | Ideal for College and University, Government, Pharmaceutical and Industrial Labs or Any Facility Utilizing Reusable Glassware |
| Volume (métrique) | 190.6 L chamber volume |
| Température min. de l’eau d’entrée (impériale) | 120°F |
| Pression maximale | 120 psi (inlet) |
| Affichage | Full-color Touch Screen |
| Température de l’eau d’entrée (métrique) recommandée | 49°C |
| Température de l’eau d’entrée (impériale) recommandée | 120°F |
| Comprend | Lower spindle rack |
| Température max. de l’eau d’entrée (impériale) | 160°F |
| Pression min. de l’eau nettoyée | N/A, can be supplied from pressurized and non-pressurized sources |
| Aperçu général | FlaskScrubber Glassware Washer |
Bel-Art™ SP Scienceware™ Lab-Aire™ II Electric Glassware Dryers: Double-Sided, 230V
Speed your drying time with the SP Scienceware Lab-Air™ II Electir Dryer.
| Longueur (impériale) | 16.75 in. |
|---|---|
| Certifications/Conformité | CE marked |
| Type de produit | Double Sided Electric Dryer |
| Matériau | ABS |
| Ampérage | 4 A |
| Tension | 230 V |
| Largeur (impériale) | 10 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Bel-Art™ SP Scienceware™ Lab-Aire™ II Electric Glassware Dryers: Single-Sided, 120V
Make labware maintenance easier with the SP Scienceware™ Lab-Aire™ II Electric Dryer—perfect for drying glassware and plasticware quickly.
| Type de produit | Single Sided Electric Dryer |
|---|---|
| Matériau | ABS |
| Ampérage | 8 A |
| Tension | 120 V |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Bel-Art™ SP Scienceware™ Lab-Aire™ II Electric Glassware Dryers: Double-Sided, 120V
Electric-powered drying racks for glassware and plasticware
| Type de produit | Double Sided Electric Dryer |
|---|---|
| Matériau | ABS |
| Ampérage | 8 A |
| Tension | 120 V |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Bel-Art™ SP Scienceware™ Vakuwash™ Spectrophotometer Cell Washer
cuvette washing device cleans without damaging
SP Scientific Undercounter Glassware Washer DI Rinse Spindle Ready 120V
Designed for ease of operation and flexible loading. The Undercounter Glassware Washer features upper and lower open racks and can accommodate a wide range of requirements.
SP Hotpack™ Vertical Stacking Glassware Washer
Designed for ease of operation and flexible loading, Hotpack Vertical SpaceSaver™ Laboratory Glassware Washers provide large load capacity and built-in flexibility, all in a small footprint.
| Fréquence | 60 Hz |
|---|---|
| Certifications/Conformité | UL 61010-1; CSA22.2 61010-1 |
| Matériau | Stainless Steel |
| Profondeur (impériale) | 23.31 in. |
| Tension | 120 V |
| Profondeur (métrique) | 592 mm |
| À utiliser avec (application) | Washing Lab Glassware |
SP Scientific Freestanding / Mobile Glassware Washers
Designed for ease of operation and versatile loading, SP Hotpack Freestanding / Mobile Laboratory Glassware Washers include sturdy casters that allow flexible placement in the laboratory. Equipped with premium features including a soft touch controller, enhanced drying, and quiet run cycles, SP Hotpack Laboratory Glassware Washers are engineered for durability and energy efficient operation.
| Hauteur (impériale) | 38.5 in. |
|---|---|
| Certifications/Conformité | MET Labs |
| Réglage de la température | 55°-70°C (131°-158°F) |
| Exigences électriques | 120V, 60Hz, 15A |
| Matériau | Stainless Steel |
| Consommation d’eau | Min: Tap 2.4 gal. (9L), DI 0.8 gal. (3L); Max: Tap 4 gal. (15L), DI 1.6 gal. (6L) |
| À utiliser avec (application) | Washing Lab Glassware |
| Fréquence | 60 Hz |
| Poids (métrique) à l’expédition | 62 kg |
| Hauteur (métrique) | 97.8 cm |
| Pression maximale | 60 psi |
| Profondeur (impériale) | 24.25 in. |
| Affichage | Digital |
| Profondeur (métrique) | 61.6 cm |
SP Scientific Hotpack Vertical Stacking Glassware Washers
Designed for ease of operation and flexible loading, Hotpack Vertical SpaceSaver™ Laboratory Glassware Washers provide large load capacity and built-in flexibility, all in a small footprint. Equipped with premium features including a soft touch controller, enhanced drying, and quiet run cycles, SP Hotpack Laboratory Glassware Washers are engineered for durability and energy efficient operation.
| Hauteur (impériale) | 78.5 in. |
|---|---|
| Certifications/Conformité | MET Labs |
| Réglage de la température | 55°-70°C (131°-158°F) |
| Exigences électriques | 120V, 60Hz, 15A |
| Matériau | Stainless Steel |
| Consommation d’eau | Per Chamber: Min: Tap 2.4 gal. (9L), DI 0.8 gal. (3L); Max: Tap 4 gal. (15L), DI 1.6 gal. (6L) |
| Poids (impériale) à l’expédition | 370 lb. |
| À utiliser avec (application) | Washing Lab Glassware |
| Fréquence | 60 Hz |
| Poids (métrique) à l’expédition | 168 kg |
| Largeur (métrique) | 67 cm |
| Hauteur (métrique) | 199.4 cm |
| Pression maximale | 60 psi |
| Profondeur (impériale) | 23.31 in. |
| Affichage | Digital |
| Tension | 120 V Plug in |
| Largeur (impériale) | 26.38 in. |
| Profondeur (métrique) | 59.2 cm |
SP Scientific Hotpack Undercounter Glassware Washer
Designed for ease of operation and flexible loading, SP Hotpack Undercounter Laboratory Glassware Washers fit under standard laboratory benches for a seamless room design. Equipped with premium features including a soft touch controller, enhanced drying, and quiet run cycles, they are engineered for durability and energy efficient operation. They provide reliable day-in, day-out performance so your laboratory glass is always ready-to-go.