Glass Microscope Slides
- (19)
- (1)
- (45)
- (6)
- (19)
- (7)
- (8)
- (41)
- (9)
- (18)
- (1)
- (18)
- (43)
- (3)
- (7)
- (20)
- (70)
- (41)
- (6)
- (189)
- (1)
- (2)
- (1)
- (17)
- (10)
- (1)
- (1)
- (4)
- (16)
- (11)
- (1)
- (30)
- (1)
- (34)
- (1)
- (10)
- (111)
- (79)
- (2)
- (1)
- (96)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (243)
- (4)
- (33)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (26)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (167)
- (1)
- (20)
- (61)
- (3)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ InkJet Microscope Slides
Superfrost™/ColorFrost™ microscope slides designed for use with Leica™ Microsystems IP S inkjet printer
| Frosted | Tabs |
|---|
Fisherbrand™ ColorFrost™ Microscope Slides with Clipped Corners
Durable, opaque printed surface inert to common laboratory chemicals and reagents
| Thickness (Metric) | 1 mm |
|---|---|
| Length (Metric) | 25 mm |
| Width (Metric) | 75 mm |
| Frosted | Colorfrost |
Fisherbrand™ Shortfrost Plus Microscope Slides
Shortfrost Plus Microscope Slides are an ideal choice for frozen sections, cytocentrifuge preparations, and standard Papanicolaou smears. The slides have a 3/4 inch pink, frosted tab.
| Length (Metric) | 75 mm |
|---|---|
| Material | Glass |
| Width (Metric) | 25 mm |
Mopec Stainless Steel Utility Carts
Stainless steel utility carts are a versatile and durable solution for professionals seeking reliable storage and transport options.
| No. of Shelves | 3 |
|---|---|
| Product Type | Laboratory Cart |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness (Metric) | 1 mm |
|---|---|
| Precleaned | Yes |
| Type | Microscope Slide |
| Length (Metric) | 75 mm |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Coating | Chemical Resistant |
| Edges | Ground |
Fisherbrand™ Superfrost™ Disposable Microscope Slides
Superfrost coating impervious to most common laboratory chemicals and reagents
| Type | Disposable Microscope Slide |
|---|---|
| Width (English) | 1 in. |
| Color | White |
| Length (English) | 3 in. |
| Coating | Opaque |
| Width (Metric) | 25 mm |
| Frosted | SuperFrost |
| Dimensions (L x W) | 3 x 1 in. (75 x 25 mm) |
Fisherbrand™ ColorFrost™ Plus Microscope Slides
An ideal choice for frozen sections, cytocentrifuge preparations, and standard Papanicolaou smears
| Length (Metric) | 75 mm |
|---|---|
| Material | Glass |
| Width (Metric) | 25 mm |
Fisherbrand™ Premium Frosted Microscope Slides, Superfrost marking area
With Superfrost™ marking area on one end, one side
| Type | Microscope Slide |
|---|---|
| Width (English) | 1 in. |
| Length (Metric) | 75 mm |
| Length (English) | 3 in. |
| Width (Metric) | 25 mm |
| Frosted | SuperFrost Marking Area 1 End, 1 Side |
Fisherbrand™ Superfrost™ Plus Microscope Slides
An ideal choice for frozen sections, cytocentrifuge preparations, and standard Papanicolaou smears.
| Type | Microscope Slide |
|---|---|
| Length (Metric) | 75 mm |
| Color | White |
| Quantity | 2 Packs of 72 |
| Material | Glass |
| Width (Metric) | 25 mm |
Cenmed™ Inventus Biotech Ultra-White Glass Microscope Slides, Positively Charged
Premium adhesive charged slides are ideal for use in cytology, histology, and pathology departments.
| Precleaned | Yes |
|---|---|
| Corner Style | 45° |
| No. per Case | 1440 |
| No. per Pack | 72 |
| Edges | 90° |
StatLab KT5i+ Premium German Advanced Adhesion InkJet Compatible Slides
KT5+i Premium Advanced Adhesion InkJet Slides are compatible with both InkJet and UV laser printers
| Thickness (Metric) | 1 mm |
|---|---|
| Precleaned | Yes |
| Type | Adhesion Slide |
| Length (Metric) | 75.6 mm |
| Well Count | 0 |
| Material | High Quality Glass |
| Width (Metric) | 25.6 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Frosted | 1 End, 1 Side |
| Edges | 90°, Ground |
StatLab™ Millennia™ 1000 Adhesion Microsope Slides
Strong adhesive slides with a hydrophobic surface for use with special stains, routine histology and frozen sections.
| Thickness (Metric) | 1 mm |
|---|---|
| Precleaned | Yes |
| Type | Adhesion Slide |
| Length (Metric) | 75 mm |
| Writing Surface | 20 x 25 mm |
| No. per Case | 1000 Cs. |
| Material | High Quality Glass |
| No. per Pack | 100 Pk. |
| For Use With (Application) | Special Stains, Frozen Sections, Routine Histology |
| Width (Metric) | 25 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Frosted | 1 End, 1 Side |
| Dimensions (L x W) | 75 x 25 mm |
StatLab KT5+ Premium Advanced Adhesion Microscope Slides
Hybrid hydrophilic coating with superior adhesion properties for even the trickiest of tissues and tough chemical processe in IHC with 90 degree corners.
| Thickness (Metric) | 1 mm |
|---|---|
| Precleaned | Yes |
| Corner Style | 90° |
| Type | Adhesion Slide |
| Length (Metric) | 76 mm |
| Material | Soda Lime Glass |
| Width (Metric) | 26 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Frosted | 1 End, 1 Side |
| Edges | 90°, Ground |
StatLab KT5+ Premium Advanced Adhesion Microscope Slides with Clipped Corners
Hybrid hydrophilic coating with superior adhesion properties for even the trickiest of tissues and tough chemical processe in IHC with 45 degree corners.
| Thickness (Metric) | 1 mm |
|---|---|
| Precleaned | Yes |
| Corner Style | Clipped |
| Type | Adhesion Slide |
| Length (Metric) | 76 mm |
| Material | Soda Lime Glass |
| Width (Metric) | 26 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Frosted | 1 End, 1 Side |
| Edges | 90°, Ground |