Glass Microscope Slides
- (19)
- (1)
- (44)
- (6)
- (19)
- (7)
- (8)
- (40)
- (9)
- (18)
- (1)
- (18)
- (42)
- (3)
- (7)
- (20)
- (69)
- (40)
- (6)
- (184)
- (1)
- (2)
- (1)
- (17)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (4)
- (16)
- (11)
- (1)
- (30)
- (1)
- (34)
- (1)
- (10)
- (112)
- (74)
- (2)
- (1)
- (96)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (238)
- (4)
- (33)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (26)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (163)
- (1)
- (20)
- (61)
- (3)
Filtered Search Results
Mopec Stainless Steel Utility Carts
Stainless steel utility carts are a versatile and durable solution for professionals seeking reliable storage and transport options.
| No. of Shelves | 3 |
|---|---|
| Product Type | Laboratory Cart |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness (Metric) | 1 mm |
|---|---|
| Quantity | 144/Pk. |
| Frosted | Selectfrost Color-coded |
Fisherbrand™ ColorFrost™ Plus Microscope Slides
An ideal choice for frozen sections, cytocentrifuge preparations, and standard Papanicolaou smears
| Length (Metric) | 75 mm |
|---|---|
| Material | Glass |
| Width (Metric) | 25 mm |
| Precleaned | Yes |
|---|---|
| Type | Microscope Slide |
| Length (Metric) | 75 mm |
| Color | White |
| Material | Glass |
| Width (Metric) | 25 mm |
Fisherbrand™ Superfrost™ Disposable Microscope Slides
Superfrost coating impervious to most common laboratory chemicals and reagents
| Type | Disposable Microscope Slide |
|---|---|
| Width (English) | 1 in. |
| Color | White |
| Length (English) | 3 in. |
| Coating | Opaque |
| Width (Metric) | 25 mm |
| Frosted | SuperFrost |
| Dimensions (L x W) | 3 x 1 in. (75 x 25 mm) |
Fisherbrand™ Superfrost™ Plus Microscope Slides
An ideal choice for frozen sections, cytocentrifuge preparations, and standard Papanicolaou smears.
| Type | Microscope Slide |
|---|---|
| Length (Metric) | 75 mm |
| Color | White |
| Quantity | 2 Packs of 72 |
| Material | Glass |
| Width (Metric) | 25 mm |
Fisherbrand™ Fluorescent Antibody Microscope Slides
Allow for easy handling with Fisherbrand™ Fluorescent Antibody Slides.
| Thickness (Metric) | 1 mm |
|---|---|
| Corner Style | 90° |
| Type | Microscope Slide |
| Length (Metric) | 75 mm |
| Color | White |
| Material | Glass |
| Width (Metric) | 25 mm |
| Edges | Ground |
| Dimensions (L x W) | 75 x 25 mm |
Epredia™ SlideMate™ Microscope Slides
SlideMate™ Microscope Slides offer crisp, clean printing. Designed for use on SlideMate thermal printers. Reduces identification issues common to handwritten labels when paired with SlideMate printers. Comes 144 slides per gross; 10 gross per case.
| Thickness (Metric) | 1 mm |
|---|---|
| Corner Style | 90° |
| Length (Metric) | 75 mm |
| Coating | Non-adhesion |
| Width (Metric) | 25 mm |
| Edges | Ground |
| Dimensions (L x W) | 75 x 25 mm |
Globe Scientific Plain Microscope Slides
Globe Scientific Inc. Plain Microscope Slides produced from premium glass sheets, available in 3 different styles
| Thickness (Metric) | 1.1 mm |
|---|---|
| Precleaned | Yes |
| Length (Metric) | 75 mm |
| Color | Clear |
| No. per Case | 1440 |
| Material | Soda Lime Glass |
| No. per Pack | 72 |
| Width (Metric) | 25 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Frosted | Not Frosted |
| Dimensions (L x W) | 75 x 25 mm |
| Thickness (Metric) | 1 mm |
|---|---|
| Precleaned | Yes |
| Type | Microscope Slide |
| Length (Metric) | 75 mm |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Coating | Chemical Resistant |
| Edges | Ground |
Fisherbrand™ Economy Plain Glass Microscope Slides
Cost-effective slide for general-purpose applications
Fisherbrand™ Premium Frosted Microscope Slides, Superfrost marking area
With Superfrost™ marking area on one end, one side
| Type | Microscope Slide |
|---|---|
| Width (English) | 1 in. |
| Length (Metric) | 75 mm |
| Length (English) | 3 in. |
| Width (Metric) | 25 mm |
| Frosted | SuperFrost Marking Area 1 End, 1 Side |
Epredia™ Polysine™Microscope Adhesion Slides
Eliminate the need for extra adhesive or coating techniques with Epredia™ Polysine Microscope Adhesion Slides.
