Ultrafiltration Filters and Devices
- (1)
- (8)
- (43)
- (35)
- (4)
- (4)
- (14)
- (45)
- (15)
- (32)
- (26)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (4)
- (18)
- (44)
- (159)
- (25)
- (2)
- (77)
- (2)
- (1)
- (1)
- (21)
- (72)
- (1)
- (1)
- (15)
- (10)
- (70)
- (1)
- (1)
- (46)
- (22)
- (2)
- (2)
- (7)
- (4)
- (1)
- (3)
- (58)
- (8)
- (1)
- (5)
- (9)
- (47)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 5 kDa NMW, Ultracel™ Regenerated Cellulose
5 kDa NMWL, Ultracel™ regenerated cellulose
| Filter Code | PLCC |
|---|---|
| Material (Membrane) | Regenerated Cellulose |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| For Use With (Application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 1 kDa NMW, Ultracel™ Regenerated Cellulose
1 kDa NMWL, Ultracel™ regenerated cellulose
| Filter Code | PLAC |
|---|---|
| Material (Membrane) | Regenerated Cellulose |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| For Use With (Application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
MilliporeSigma™ Millex™-HP Syringe Filter Unit for Samplicity G2, PES, 0.45 μm
This 33 mm syringe filter with a Hydrophilic Polyethersulfone membrane, for non-sterile filtration on the Samplicity G2 system, has a 0.45 μm pore size used in preparation of aqueous solutions prior to chromatography or other instrument analyses.
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Description | Female Luer-Lok™ Inlet/Male Luer slip Outlet |
| Filter Code | HP |
| Housing Material | PP |
| Material (Membrane) | PES (Hydrophilic) |
| Temperature (Metric) Max | 45°C |
| Color | Green |
| Material | Polypropylene |
| Volume (Metric) Hold Up | ≤80 μL after air purge |
| For Use With (Application) | Analytical sample prep |
| Filtration Area | 4.5 cm2 |
| Type | Millex filter with easy fill funnel |
| Diameter (Metric) Filter | 33 mm |
| Max. Inlet Pressure | 8.6 bar (125 psi) |
| Hold up Volume (After Air Purge) | ≤80 μL |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 30 kDa NMW, Biomax Polyethersulfone
30 kDa NMWL, Biomax polyethersulfone. Assemble your Amicon Stirred Cell with the membrane of your choice.
| MWCO | 30 kDa |
|---|---|
| Filter Code | PBTK |
| Housing Material | PES |
| Quantity | 10Pack |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| For Use With (Application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
Sartorius Collection Tubes for Vivacon™ 500, Bulk Pack (100 pcs)
Bulk pack (100 pieces) of collection reservoirs for use with Vivacon 500 centrifugal units.
| Sterility | Non-sterile |
|---|
Thermo Scientific™ Pierce™ Crossflow Filtration Cassettes, 3–100 kDa MWCO
Pierce Crossflow Cassettes are membrane-based devices designed for concentrating and diafiltration of sample solutions such as proteins, lipids, viruses, and cell culture supernatants with volumes from 0.50–3 L. Suited for manufacturing and pilot-scale tangential flow filtration processes.
| Format | Cassette |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Labscale TFF system |
| Material (Membrane) | PES |
| Material | Polypropylene |
| Filter Type | Membrane Filter |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Samplicity™ G2 Filtration System
Vacuum filtration system using Millex™ filters for sample preparation for HPLC.
| Includes | Base, Lid, Vial Tray, Waste Tray, Tubing |
|---|---|
| Content And Storage | Base, Lid, Vial Tray, Waste Tray, Tubing |
| Dimensions (L x W x H) | 44.5 x 10.2 x 9.1 cm |
| For Use With (Equipment) | Millex Filter (Non-sterile) |
| Housing Material | PVDF |
| Diameter (Metric) Filter | 33 mm |
| Quantity | 1 Kit |
| Material | Polypropylene with Polyester and Silicone Components |
| For Use With (Application) | Analytical sample prep; High Performance Liquid Chromatography (HPLC) |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 30 kDa NMW, Ultracel™ Regenerated Cellulose
30 kDa NMWL, Ultracel™ regenerated cellulose
| Type | Ultrafiltration Disc |
|---|---|
| MWCO | 30 kDa |
| Filter Code | PLTK |
| Housing Material | Regenerated Cellulose (RC) |
| Material (Membrane) | Regenerated Cellulose |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| For Use With (Application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
MilliporeSigma™ Millex™-HN Syringe Filter for Samplicity G2, Nylon, 0.45 μm
This 33 mm syringe filter with a Hydrophilic Nylon membrane, for non-sterile filtration on the Samplicity G2 system, has a 0.45 μm pore size used in preparation of aqueous & organic solutions prior to chromatography or other instrument analyses.
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Description | Female Luer-Lok™ Inlet/Male Luer slip Outlet |
| Filter Code | HN |
| Housing Material | PP |
| Material (Membrane) | Nylon (Hydrophilic) |
| Temperature (Metric) Max | 45°C |
| Color | Purple |
| Material | Polypropylene |
| Volume (Metric) Hold Up | ≤80 μL after air purge |
| For Use With (Application) | Analytical sample prep |
| Filtration Area | 4.5 cm2 |
| Type | Millex filter with easy fill funnel |
| Diameter (Metric) Filter | 33 mm |
| Max. Inlet Pressure | 8.6 bar (125 psi) |
| Hold up Volume (After Air Purge) | ≤80 μL |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 500 kDa NMW, Biomax Polyethersulfone
500 kDa NMWL, Biomax polyethersulfone
| Type | Ultrafiltration Disc |
|---|---|
| MWCO | 500 kDa |
| Housing Material | PES |
| Quantity | 10Pack |
| Material | PES |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| For Use With (Application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 10 kDa NMW, Ultracel™ Regenerated Cellulose
10 kDa NMWL, Ultracel™ regenerated cellulose
| Type | Ultrafiltration Disc |
|---|---|
| MWCO | 10 kDa |
| Filter Code | PLGC |
| Material (Membrane) | Regenerated Cellulose |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| For Use With (Application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
Sartorius Vivaspin Turbo 15RC
The highly optimized design of Vivaspin Turbo 15RC with twin vertical membranes brings ultrafast speeds to your ultrafiltration processes. The low adsorbing regenerated cellulose (RC) membranes and smooth transition between filter and housing ensure maximum target molecule recoveries every time.
| Type | Centrifugal |
|---|---|
| Format | Spin Column |
| For Use With (Equipment) | Centrifuge |
| Material (Membrane) | Regenerated Cellulose |
| Volume (Metric) | 15 mL |
| Sample Volume | 4 to 15 mL |
| Material | SBC |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Sterility | Non-sterile |
Sartorius Vivapore 10
Vivapore 10 solvent absorption concentrators are disposable ultrafilters for macromolecule concentration from up to 10 mL aqueous samples.
| Format | Ultrafiltration Disc |
|---|---|
| Quantity | 10/Pk. |
| Filter Type | Membrane Filter |
| For Use With (Application) | For sample concentration in stirred cells |
| Sterility | Non-sterile |