Ultrafiltration Filters and Devices
- (1)
- (8)
- (43)
- (35)
- (4)
- (4)
- (14)
- (45)
- (15)
- (32)
- (26)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (4)
- (18)
- (44)
- (159)
- (25)
- (2)
- (77)
- (2)
- (1)
- (1)
- (21)
- (72)
- (1)
- (1)
- (15)
- (10)
- (70)
- (1)
- (1)
- (46)
- (22)
- (2)
- (2)
- (7)
- (4)
- (1)
- (3)
- (58)
- (8)
- (1)
- (5)
- (9)
- (47)
Filtered Search Results
Sartorius Regenerated Cellulose Tangential Flow Filtration Cassette for up to 1 L
Plug-and-play tangential flow filtration cassette that is made from regenerated cellulose, for ultrafiltration and diafiltration of intermediate sample volumes.
| Type | TFF cassette |
|---|---|
| Format | Cassette |
| For Use With (Equipment) | Peristaltic Pump |
| Material (Membrane) | Regenerated Cellulose |
| Volume (Metric) | 1 L |
| Sample Volume | 0.5 to 1 L |
| Material | Polycarbonate |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Accessories for Samplicity™ Filtration Systems
To be used with the Samplicity™ G2 Filtration System.
| Quantity | 1 Ea. |
|---|---|
| For Use With (Application) | Analytical sample prep; High Performance Liquid Chromatography (HPLC) |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 1 kDa NMW, Ultracel™ Regenerated Cellulose
1 kDa NMWL, Ultracel™ regenerated cellulose
| Filter Code | PLAC |
|---|---|
| Material (Membrane) | Regenerated Cellulose |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| For Use With (Application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
MilliporeSigma™ Millex™-GP Filter for Samplicity G2, PES, 0.22 μm
This 33 mm syringe filter with a Hydrophilic Polyethersulfone membrane, for non-sterile filtration on the Samplicity G2 system, has a 0.22 μm pore size used in preparation of aqueous solutions prior to chromatography or other instrument analyses.
| Pore Size | 0.22 μm |
|---|---|
| Description | Female Luer-Lok™ Inlet/Male Luer slip Outlet |
| Filter Code | GP |
| Housing Material | PP |
| Material (Membrane) | PES (Hydrophilic) |
| Temperature (Metric) Max | 45°C |
| Color | Green |
| Material | Polypropylene |
| Volume (Metric) Hold Up | ≤80 μL after air purge |
| For Use With (Application) | Analytical sample prep |
| Filtration Area | 4.5 cm2 |
| Type | Millex filter with easy fill funnel |
| Diameter (Metric) Filter | 33 mm |
| Max. Inlet Pressure | 8.6 bar (125 psi) |
| Hold up Volume (After Air Purge) | ≤80 μL |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Membranes - Amicon™ XM Polyacrylonitrile/PVC Copolymer Filters
High-recovery membranes for stirred cells
| Type | Ultrafiltration Disc |
|---|---|
| Quantity | 10 Pack |
| Material | Polyacrylonitrile, PVC Co-polymer |
| For Use With (Application) | High recovery membranes for stirred cells |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 100 kDa NMW, Biomax Polyethersulfone
100 kDa NMWL, Biomax polyethersulfone. Assemble your Amicon Stirred Cell with the membrane of your choice.
| Type | Ultrafiltration Disc |
|---|---|
| MWCO | 100 kDa |
| Filter Code | PBHK |
| Housing Material | PES |
| Quantity | 10Pack |
| Material | PES |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| For Use With (Application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
Sartorius Complete System for Vivaflow™ Models
Complete set of accessories for the Vivaflow™ tangential flow modular concentrator with a 115 V pump.
| Type | Concentrating System |
|---|---|
| Quantity | Each |
| Material | Silicone |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 10 kDa NMW, Ultracel™ Regenerated Cellulose
10 kDa NMWL, Ultracel™ regenerated cellulose
| Type | Ultrafiltration Disc |
|---|---|
| MWCO | 10 kDa |
| Filter Code | PLGC |
| Material (Membrane) | Regenerated Cellulose |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| For Use With (Application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
Sartorius Vivaspin Turbo 15RC
The highly optimized design of Vivaspin Turbo 15RC with twin vertical membranes brings ultrafast speeds to your ultrafiltration processes. The low adsorbing regenerated cellulose (RC) membranes and smooth transition between filter and housing ensure maximum target molecule recoveries every time.
| Type | Centrifugal |
|---|---|
| Format | Spin Column |
| For Use With (Equipment) | Centrifuge |
| Material (Membrane) | Regenerated Cellulose |
| Volume (Metric) | 15 mL |
| Sample Volume | 4 to 15 mL |
| Material | SBC |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Sterility | Non-sterile |
Sartorius Vivapore 10
Vivapore 10 solvent absorption concentrators are disposable ultrafilters for macromolecule concentration from up to 10 mL aqueous samples.
MilliporeSigma™ Millex™-HP Syringe Filter Unit for Samplicity G2, PES, 0.45 μm
This 33 mm syringe filter with a Hydrophilic Polyethersulfone membrane, for non-sterile filtration on the Samplicity G2 system, has a 0.45 μm pore size used in preparation of aqueous solutions prior to chromatography or other instrument analyses.
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Description | Female Luer-Lok™ Inlet/Male Luer slip Outlet |
| Filter Code | HP |
| Housing Material | PP |
| Material (Membrane) | PES (Hydrophilic) |
| Temperature (Metric) Max | 45°C |
| Color | Green |
| Material | Polypropylene |
| Volume (Metric) Hold Up | ≤80 μL after air purge |
| For Use With (Application) | Analytical sample prep |
| Filtration Area | 4.5 cm2 |
| Type | Millex filter with easy fill funnel |
| Diameter (Metric) Filter | 33 mm |
| Max. Inlet Pressure | 8.6 bar (125 psi) |
| Hold up Volume (After Air Purge) | ≤80 μL |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 30 kDa NMW, Biomax Polyethersulfone
30 kDa NMWL, Biomax polyethersulfone. Assemble your Amicon Stirred Cell with the membrane of your choice.
| MWCO | 30 kDa |
|---|---|
| Filter Code | PBTK |
| Housing Material | PES |
| Quantity | 10Pack |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| For Use With (Application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
Thermo Scientific™ Pierce™ Protein Concentrators PES, 3K or 5K MWCO, 0.5–100 mL
Thermo Scientific Pierce Protein Concentrators PES are easy-to-use centrifugal devices that provide fast processing and excellent recovery of proteins with MWCO values of 3K and 5K, in 0.5–100 mL sample volumes.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Material (Membrane) | PES |
| Purification Target | Protein |
| Product Line | Pierce |
| Pore Size | 100 μm |
|---|---|
| Width (English) | 1.2 in. |
| Length (Metric) | 18.8 cm |
| Volume (English) Working | 0.5 oz. |
| Volume (Metric) Working | 15 mL |
| Length (English) | 7.4 in. |
| Recirculation Rate | 0.03 to 0.05L/min. |
| Quantity | 1 Pack |
| Material | Polypropylene |
| Volume (Metric) Hold Up | 3.2 mL |
| For Use With (Application) | Protein purification, analytical sample preparation |
| Width (Metric) | 3 cm |
| Filtration Area | 50 cm2 |
| Includes | Operating instructions and certificate of quality |
| Type | Pellicon XL Ultrafiltration Device |
| Format | Cassette |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Max. Inlet Pressure | 80 psi at 50°C |
| Dimensions (L x W) | 7.4 x 1.2 in. (18.8 x 3cm) |