Filtration Membrane Discs
Thin, precut membrane rounds for high-throughput, fast filtration of liquid and gas samples. Gridded and non-gridded discs. Various materials including mixed cellulose ester, polycarbonate, PTFE, nylon, and PVDF. For air monitoring/analytical research.
Sizes
Filter membranes are made in a range of diameters, typically designed to fit a specific holder or manifold.
Materials
Filter membrane can be made from cellulose, mixed cellulose esters (MCE), polyvinylidene fluoride (PVDF), polyethersulfone (PES), polyvinyl chloride (PVC), polytetrafluoroethylene (PTFE), nylon, polycarbonate (PC), polyester, polyethylene terephthalate (PET), and polypropylene (PP). Other membrane materials include aluminum oxide, gelatin, porcelain, and glass.
Pore Size
The size of membrane pores determines which particles will be retained by the filter. A pore size of 0.2 µm is small enough to remove microbes from solutions; a 0.45 µm ore size can remove larger particulates.
Color and Grids
White membrane filters may be plain or marked with square grids (outlined in black) that can help with enumerating particles. Gridded or plain black membrane filters may be helpful when filtering light-colored particulates.
Sterility
Filter membranes may be pre-sterilized or may be sterilized using ethylene oxide, gamma irradiation, or autoclaves. The need for sterility is determined by the application, which are many and varied:
- Light microscopy samples
- Cytology sample preparation
- Electron microscopy samples
- Air quality and other environmental monitoring
- Water analysis and water quality testing
- Microbiology colony counting and quality control
- Chemotaxis
- Sterile preparation of buffers, tissue culture media, microbiological media, and other biological fluids
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (4)
- (30)
- (106)
- (45)
- (3)
- (13)
- (176)
- (39)
- (8)
- (19)
- (6)
- (69)
- (1)
- (16)
- (1)
- (11)
- (15)
- (1)
- (2)
- (3)
- (18)
- (7)
- (18)
- (43)
- (1)
- (7)
- (17)
- (1)
- (6)
- (1)
- (5)
- (2)
- (3)
- (15)
- (23)
- (2)
- (64)
- (2)
- (1)
- (23)
- (52)
- (7)
- (1)
- (1)
- (21)
- (1)
- (18)
- (21)
- (3)
- (3)
- (1)
- (11)
- (164)
- (1)
- (143)
- (3)
- (4)
- (59)
- (11)
- (28)
- (20)
- (93)
- (1)
- (1)
- (45)
- (14)
- (89)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (443)
- (51)
- (11)
- (105)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (283)
- (154)
- (1)
- (43)
- (3)
- (6)
- (2)
- (41)
- (272)
- (1)
- (2)
Résultats de la recherche filtrée
| Matériau | MCE |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | For all analytical, ultracleaning, and sterilizing applications at temperatures below 75°C (167°F) – except those involving esters, ether-alcohols, ketones, nitroparaffins or strong acids and bases. |
MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Membrane Filter, 5 μm
MF-Millipore™ Membrane Filter are mixed cellulose esters (MCE) membrane, hydrophilic.
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Débit de gaz | 32 L/min./cm2 |
| Type de filtre | Membrane Filter |
| Type de membrane | Plain |
| Débit | 580 mL/min. x cm2 |
| Matériau | MCE |
| Jetable | Reusable |
| Point à bulle | ≥0.42 bar, air with water |
| Taille des pores | 5 μm |
| Couleur | White |
| Format | Disc |
| Catégorie | Filter Membranes |
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 135 μm |
MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Membrane Filter, 0.45 μm
MF-Millipore™ Membrane Filter are mixed cellulose esters (MCE) membrane, hydrophilic.
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Type de filtre | Membrane Filter |
| Débit | 60 mL/min. x cm2 |
| Catégorie | Filter Membranes |
| Matériau | MCE |
| Jetable | Reusable |
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 150 μm |
| Taille des pores | 0.45 μm |
MilliporeSigma™ Durapore™ Membrane Filters, 0.22 μm
Recommended when maximum recovery is important. Durapore™ PVDF Membranes: 0.22μ Pore Size provide high flow rates and throughput, low extractables, broad chemical compatibility and low protein binding. Available in diameters ranging from 13mm to 142mm.
| Type de filtre | Screen Filter |
|---|---|
| Couleur | White |
| Catégorie | Filter Membranes |
| Matériau | PVDF |
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Taille des pores | 0.22 μm |
Cytiva Whatman™ Nylon Membranes
Flexible and durable for easier handling. Cytiva Nylon Membranes are naturally hydrophilic, eliminating need for wetting agents and prewetting when filtering aqueous solutions.
| Matériau | Nylon |
|---|---|
| Hydrophobicité | Hydrophilic |
| Autoclavable | Autoclavable |
Sartorius Cellulose Nitrate Membrane Filter
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Cellulose nitrate membrane filters with 142 mm diameters are hydrophilic, have high flow rates thanks to their symmetrical structure and are compatible with aqueous solutions, hydrocarbons and several other organic solvents.
| Type de filtre | Membrane Filter |
|---|---|
| Format | Disc |
| Catégorie | Membrane Filter |
| Matériau | Cellulose Nitrate |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 25/Cs. |
| Diamètre (métrique) | 142 mm |
MilliporeSigma™ Fluoropore™ Membrane Filters, 0.22 μm
Hydrophobic membrane with laminated backing for easier handling
| Mouillabilité | Hydrophobic |
|---|---|
| Type de filtre | Screen Filter |
| Débit | 24 mL/min x cm2 |
| Couleur | White |
| Catégorie | Filter Membranes |
| Matériau | PTFE |
| Stérilité | Non-sterile |
| Hydrophobicité | Hydrophobic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Taille des pores | 0.22 μm |
MilliporeSigma™ Fluoropore™ Membrane Filters, 0.45 μm
Hydrophobic membrane with laminated backing for easier handling
| Mouillabilité | Hydrophobic |
|---|---|
| Débit de gaz | 8.0 L/min/cm2 |
| Type de filtre | Screen Filter |
| Couleur | White |
| Catégorie | Filter Membranes |
| Point à bulle | 7 psi |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 100/Pk. |
| Diamètre (métrique) | 47 mm |
| Hydrophobicité | Hydrophobic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Taille des pores | 0.45 μm |
| À utiliser avec (application) | Clarification of Acids, Bases and Solvents; Clarification of Alcohol Solutions; UV Spectroscopy. |
Sartorius Microsart™ @Filter 100 in Trays
Membrane filters suitable for use in the Microsart @Filter units
| Format | Disc |
|---|---|
| Matériau | Cellulose Nitrate |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Sterile |
| Diamètre (métrique) | 47 mm |
MilliporeSigma™ PVC Membrane Filters, 5 μm
For air monitoring applications to analyze silica, carbon black or quartz particulates
Sartorius Gridded Sterile Cellulose Nitrate Membrane Filters: 0.8 μm
Gridded Sterile Cellulose Nitrate Membrane Filters for colony counting, particle testing and microscopy. Cellulose nitrate (cellulose ester), gridded, individually, sterile packaged filters.
MilliporeSigma™ Isopore™ Membrane Filters, 5 μm
Use for analyses of airborne contaminants and other particles using optical or electron microscopy. Isopore™ Polycarbonate Membrane Filters have a smooth, glass-like surface for clearer sample observation. Available in a variety of pore sizes/flow rates, diameters and colors.
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Débit de gaz | 50.0 L/min/cm2 |
| Type de filtre | Screen Filter |
| Couleur | White |
| Catégorie | Filter Membranes |
| Matériau | Polycarbonate |
| Stérilité | Non-sterile |
| Hydrophobicité | Hydrophilic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Taille des pores | 5 μm |
| À utiliser avec (application) | Air Analysis; Cell Biology; Cell Culture; Bioassays; Cytology; Environmental Analysis; Epifluorescence. |
Sartorius Cellulose Acetate Membrane Filter
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Cellulose acetate membrane filters with 293 mm diameter combine thermal stability with exceptionally low adsorption characteristics.
| Type de filtre | Membrane Filter |
|---|---|
| Format | Disc |
| Catégorie | Membrane Filter |
| Matériau | Cellulose Acetate |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 25/Cs. |
| Diamètre (métrique) | 293 mm |
MilliporeSigma™ Fluoropore™ Membrane Filter, Pore Size: 5 μm
Unlike fibrous filter media that trap particles in their matrix, Fluoropore™ membranes collect particles on their surface. For use in airborne particle monitoring applications.
| Mouillabilité | Hydrophobic |
|---|---|
| Type de filtre | Screen Filter |
| Débit | 122 mL/min x cm2 |
| Catégorie | Screen Filter |
| Matériau | PTFE |
| Stérilité | Non-sterile |
| Hydrophobicité | Hydrophobic |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Taille des pores | 5.0 μm |
| Matériau (membrane) | Fluoropore |
Sartorius Cellulose Acetate Membrane Filter
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Cellulose acetate membrane filters with 142 mm diameter combine thermal stability with exceptionally low adsorption characteristics.
| Type de filtre | Membrane Filter |
|---|---|
| Format | Disc |
| Catégorie | Membrane Filter |
| Matériau | Cellulose Acetate |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 25/Cs. |
| Diamètre (métrique) | 142 mm |