Electronic Toploading Balances
- (9)
- (18)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (8)
- (8)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (31)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (29)
- (21)
- (1)
- (1)
- (2)
- (16)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (4)
- (25)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (2)
- (15)
- (3)
- (1)
- (19)
- (10)
- (1)
- (1)
- (28)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (5)
- (3)
- (19)
- (1)
- (4)
- (1)
- (37)
- (8)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (3)
- (16)
- (2)
- (6)
- (5)
- (1)
- (22)
- (46)
- (43)
- (73)
- (65)
- (12)
- (65)
- (32)
- (15)
- (65)
- (57)
- (11)
- (35)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (88)
- (4)
- (3)
- (4)
- (95)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (23)
- (103)
- (9)
- (18)
- (3)
- (51)
- (3)
- (19)
- (4)
- (3)
- (1)
- (112)
- (106)
- (48)
- (64)
Filtered Search Results
Sartorius™ Entris™ II Essential Precision Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Entris™ II Essential line of balances offers highly accurate results via monolithic weigh cell technology, fastest stabilization time in its class using state-of -the-art weighing sensors and high chemical resistance.
| Includes | Pan support, Frame draft shield, Power supply unit with country-specific AC adapters, Operating Instructions, Shock absorber |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100 to 240 VAC (±10%) |
| Display Type | Intuitive Graphic Touch Technology |
| Connection Type | 9 Pin USB C |
| Model | Electronic Toploading Balances |
| Material | PBT, Glass, Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | CSA number 80000336/CE certificate |
| Width (Metric) | 219 mm |
METTLER TOLEDO™ Excellence XSR Precision Balance, Standard Weigh Pan
Excellence XSR Precision Balances provide consistently reliable and accurate results. Easily navigate the 4.5 inch user-friendly touchscreen to save weighing methods and view recent results in the digital notepad. Compatible with our LabX software for secured data handling and customized reports.
| Readability | 0.1 g |
|---|---|
| Display Type | Color Graphic |
| Connection Type | USB, LAN, RS232 compatible |
| Certifications/Compliance | FDA 21 CFR Part 11 |
METTLER TOLEDO™ Excellence XPR Precision Balance, Standard Weigh Pan
Excellence XPR Precision Balances provide FACT automatic adjustment, leveling guidance, LabX software compatibility and exceptional user management within the detachable 7-inch color touchscreen. The SmartPan Pro weigh pan design eliminates air current risks and increases repeatability accuracy.
| Readability | 0.1 g |
|---|---|
| Display Type | Color Graphic |
| Connection Type | USB, LAN, RS232 compatible |
| Certifications/Compliance | FDA 21 CFR Part 11 |
METTLER TOLEDO™ Excellence XSR Precision Balance, SmartPan Weigh Pan
Excellence XSR Precision Balances are designed with the highly stable SmartPan weigh pan for consistently reliable and accurate results. Easily navigate the 4.5 inch user-friendly touchscreen to save weighing methods and view recent results in the digital notepad.
| Connection Type | USB, LAN, RS232 compatible |
|---|---|
| Certifications/Compliance | FDA 21 CFR Part 11 |
Sartorius Cubis II™ Essential High Capacity Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cubis II™ Essential High Capacity Balance offers a high level of weighing accuracy with a large, high-contrast touch display that features factory-installed essential weighing applications for easy operation.
| Electrical Requirements | CR2030 |
|---|---|
| Type | High Capacity Toploader |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | Touchscreen |
| Capacity | 36.2 kg |
| Connection Type | USB A USB B USB C RS-232 9 Pin peripheral connector for Sartorius accessories |
| Material | Lead (CAS 7439-92-1): This substance is present as an ingredient in brass alloys. It complies with the limit of 0.4% by weight of EU Directive 2011/65 / EU (RoHS) in these alloys. Bisphenol A (CAS 80-05-7): Bisphenol A is the raw material for the plastic polymers polycarbonate and polysulfone. Sartorius uses these two polymers in some plastic components. Bisphenol A is firmly bound in the structure of the plastic. If used as intented, no adverse health effects are to be expected. |
METTLER TOLEDO Advanced MX Precision Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
METTLER TOLEDO Advanced MX Precision Balances feature a precise weigh cell and automatic internal adjustment. The SmartPan stabilizes in any weighing environment, ensuring you receive consistently accurate results.
| Electrical Requirements | 100/240 V, 50/60 Hz |
|---|---|
| Type | Precision Balance |
| Legal for Trade | No |
| Display Type | Color Touchscreen |
| Connection Type | USB-A, USB-C, Ethernet |
| Material | Metal |
METTLER TOLEDO™ Excellence XPR Precision Balance, SmartPan Weigh Pan
Excellence XPR Precision Balances provide FACT automatic adjustment, leveling guidance, LabX software compatibility and exceptional user management within the detachable 7-inch color touchscreen. The SmartPan Pro weigh pan design eliminates air current risks and increases repeatability accuracy.
| Display Type | Color Graphic |
|---|---|
| Connection Type | USB, LAN, RS232 compatible |
| Certifications/Compliance | FDA 21 CFR Part 11 |
OHAUS™ Explorer™ Precision Balances, NTEP Certified
Delivers accurate results within seconds, improving operator efficiency, productivity and throughput. OHAUS Explorer Precision Balances feature a color touch display that can be separated from the weighing base.
| Electrical Requirements | 100/240 V 50/60 Hz |
|---|---|
| Depth (English) | 10.2 in. |
| Width (English) | 9.1 in. |
| Automation Interface | Touch screen |
| Material | ABS Plastic, Stainless Steel, Glass |
| Width (Metric) | 23 cm |
| Includes | AC adapter, user manual, AutoCal™ fully-auto |
| Type | Precision Balance |
| Format | Gram, milligram, kilogram, carat, ounce, troy ounc |
| Display Type | Color Graphic |
| Depth (Metric) | 26 cm |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | Bi-directional RS-232, USB |
| Amperage | 0.6 A |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range (English) | 50°F to 86°F |
| Temperature Range (Metric) | 10°C to 30°C |
Mettler Toledo™ Excellence Precision Balance
Precision Balances are highly intuitive and reliable with key features to simplify weighing tasks and increase efficiency.
| Electrical Requirements | Input: 100 - 240 V AC ± 10%, 50 - 60 Hz, 1.8 A |
|---|---|
| Display Type | Color Touchscreen |
OHAUS™ Explorer™ Analytical Balance
The Explorer™ Analytical Balance is extremely accurate and durable, and is ideal for laboratory and industrial environments.
| Readability | 0.1 mg |
|---|---|
| Stabilization Time | 3 sec. |
| Min. Sample Weight | 0.16 g |
| Material | Stainless Steel |
| Diameter (English) Outer Pan | 3.5 in. |
| Diameter (Metric) Outer Pan | 90 mm |
| Type | Toploading Balances |
| Dimensions (L x W x H) | 393 x 230 x 350 mm (15.5 x 9.1 x 13.8 in.) |
| Display Type | Color Touchscreen |
| Capacity | 320 g |
| Linearity | ±0.0002 g |
| Temperature Range (English) | 50°F to 86°F, 85% RH, Non-condensing |
| Weight (English) | 15.2 lb. |
| Temperature Range (Metric) | 10°C to 30°C, 85% RH, Non-condensing |
| Weight (Metric) | 6.9 kg |
Sartorius Cubis II MTS Balance PROMO
The combinability of the display unit, weighing module, draft shield, software packages for various applications and functions and a comprehensive range of accessories allows the individual adaptation of the Cubis™ II balance to all weighing tasks.
| Type | Balance |
|---|---|
| Display Type | Color Touchscreen |
| Connection Type | D-sub connector, 9-pin |
OHAUS™ SCOUT™ SJX/E Class II and III Legal-for-Trade Portable Balances
Designed for a wide range of Legal-for-Trade applications, the balances are ideal for weighing in precious commodities of all forms.
| Electrical Requirements | AC adapter (included) or 4 AA batteries (not included) |
|---|---|
| Leveling | Up Front level bubble |
| Warranty | 1 Year |
| Display Type | Backlit LCD |
| Connection Type | RS232, USB Host, USB Device, Ethernet or Bluetooth (available as accessories) |
| Weight (English) | 2.2 lb. |
| Material | ABS Housing, Stainless Steel Pan |
| Certifications/Compliance | Product Safety: IEC/EN 61010-1; CAN/CSA C22.2 No. 61010-1; UL Std. No. 61010-1, Electromagnetic Compatibility: IEC/EN 61326-1 Class B; FCC Part 15 Class B; Industry Canada ICES-003 Class B |
| Weighing Modes | Weighing, Parts Counting, Percent Weighing, Check Weighing, Totalization, Density Determination, Display Hold |
| Weight (Metric) | 1 kg |
OHAUS™ Pioneer™ Precision Balance
The Pioneer™ Precision Balance combines essential weighing functionality with competitive performance, offering high accuracy and repeatability for applications in laboratory, industrial and education settings.
| Pan Shape | Round |
|---|---|
| Width (English) | 8.2 in. |
| Length (Metric) | 321 mm |
| Readability | 0.001 g |
| Length (English) | 12.6 in. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Min. Sample Weight | 2 g |
| Material | Stainless Steel |
| Width (Metric) | 209 mm |
| Diameter (English) Outer Pan | 4.7 in. |
| Diameter (Metric) Outer Pan | 120 mm |
| Includes | Draftshield, Inuse Cover, AC Adapter |
| Type | Toploading Balances |
| Display Type | Backlit LCD |
| Capacity | 620 g |
| Linearity | ±0.002 g |
| Temperature Range (English) | 41°F to 104°F, 50°F to 86°F, 80% RH, Non-condensing |
| Weight (English) | 10 lb. |
| Temperature Range (Metric) | 5°C to 40°C, 10°C to 30°C, 80% RH, Non-condensing |
| Weight (Metric) | 4.5 kg |
Sartorius Cubis™ II Precision (2-place) Balance, MCE User Interface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cubis™ II Precision (2-Place) Balance features fully customizable hardware, software, and connectivity
| Type | Precision Balance |
|---|---|
| Warranty | 10 years |
| Legal for Trade | Class II |
| Display Type | TFT Touchscreen |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | 2 USB A ports, 1 USB B port, 1USP C port, 1-9 pin RS 232 connection, 1 ethernet port |
| Model | No draft shield |
| Frequency | 50/60 Hz (± 5%) |
OHAUS™ Explorer™ Precision Balances
The Explorer has risen to the next level of ingenuity; expanding on its modern features and design to offer unmatched functionality.
| Electrical Requirements | 100/240 V 50/60 Hz |
|---|---|
| Depth (English) | 15.5 in. |
| Width (English) | 9.1 in. |
| Automation Interface | Touch screen |
| Material | ABS Plastic, Stainless Steel, Glass |
| Width (Metric) | 23 cm |
| Sensitivity Drift | 1.5ppm/°C |
| Includes | Automatic draft shield 3 door, internal (AutoCal) |
| Type | Precision Balance |
| Format | Gram, milligram, kilogram, carat, ounce, troy ounc |
| Display Type | Color Graphic |
| Depth (Metric) | 39.3 cm |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | RS-232, USB, Optional Ethernet or 2nd RS232 |
| Amperage | 0.6 A |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range (English) | 50°F to 86°F |
| Certifications/Compliance | NIST, AM-5847, IEC/EN 61010-1:2010, CAN/CSA-C22.2, |
| Temperature Range (Metric) | 10°C to 30°C |