Sheet Filtration Membranes
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (34)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (37)
- (4)
- (1)
- (10)
- (4)
- (1)
- (3)
- (11)
- (15)
- (6)
- (34)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (3)
Résultats de la recherche filtrée
MilliporeSigma Hi-Flow™ Plus membrane 120 Roll
Lateral flow test roll with a nominal capillary flow time of 120 s/4 cm.
| Longueur (métrique) | 100 m |
|---|---|
| Type de filtre | Membrane Filter |
| Débit | 120 sec./4 cm |
| Largeur (métrique) | 25 mm |
| Format | Roll |
| Catégorie | Lateral Flow Membrane |
| Matériau | Nitrocellulose |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 1 |
MilliporeSigma Immobilon™-NC Transfer Membrane
Triton-free, mixed cellulose esters transfer membrane.
| Type de filtre | Membrane Filter |
|---|---|
| Catégorie | Nitocellulose Transfer Membrane |
| Matériau | MCE |
| Taille des pores | 0.45 μm |
MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Membrane Filter, MCE, 0.3 μm
Mixed cellulose esters (MCE) membrane, hydrophilic
| Type de filtre | Membrane Filter |
|---|---|
| Débit | 3 L/min/ cm2 (Air), 32 mL/min/ cm2 (water) |
| Matériau | MCE |
| Point à bulle | ≥2.4 bar |
| Type de surface | Plain |
| Code du filtre | PHWP |
| Porosité | 77% |
| Taille des pores | 0.3 μm |
| À utiliser avec (application) | Used in analytical/research applications |
| Débit d’air | 3 L/min/ cm2 |
| Couleur | White |
| Catégorie | Filter Membranes |
| Plage de températures (métrique) | 75°C |
| Épaisseur (métrique) | 150 μm |
MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Membrane Filter, Triton™-Free, 0.22 μm
Used in analytical and research applications with biologically inert mixtures of cellulose acetate and cellulose nitrate.
| Catégorie | Filter Membranes |
|---|---|
| Plage de températures (métrique) | 75°C |
| Taille des pores | 0.22 μm |
MilliporeSigma Hi-Flow™ Plus membrane 75 Roll
Lateral flow test roll with a nominal capillary flow time of 75 s/4 cm.
| Longueur (métrique) | 100 m |
|---|---|
| Type de filtre | Membrane Filter |
| Débit | 75 sec./4 cm |
| Largeur (métrique) | 25 mm |
| Format | Roll |
| Catégorie | Lateral Flow Membrane |
| Matériau | Nitrocellulose |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 1 |
MilliporeSigma Hi-Flow™ Plus membrane 135 Cards
Lateral flow test cards with a nominal capillary flow time of 135 s/4 cm.
| Type de filtre | Membrane Filter |
|---|---|
| Débit | 135 sec./4 cm |
| Dimensions (L x P) | 6 x 30.1 cm |
| Format | Card |
| Catégorie | Lateral Flow Membrane |
| Matériau | Nitrocellulose |
| Épaisseur (impériale) | 2 mil |
| Stérilité | Non-sterile |
MilliporeSigma Hi-Flow™ Plus membrane 90 Roll
Lateral flow test roll with a nominal capillary flow time of 90 s/4 cm.
| Longueur (métrique) | 100 m |
|---|---|
| Type de filtre | Membrane Filter |
| Débit | 90 sec./4 cm |
| Largeur (métrique) | 25 mm |
| Format | Roll |
| Catégorie | Lateral Flow Membrane |
| Matériau | Nitrocellulose |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 1 |
MilliporeSigma Hi-Flow™ Plus membrane 180 Roll
Lateral flow test roll with a nominal capillary flow time of 180 s/4 cm.
| Longueur (métrique) | 100 m |
|---|---|
| Type de filtre | Membrane Filter |
| Débit | 180 sec./4 cm |
| Largeur (métrique) | 25 mm |
| Format | Roll |
| Catégorie | Lateral Flow Membrane |
| Matériau | Nitrocellulose |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 1 |
MilliporeSigma™ Immobilon-NC Transfer Membranes
Maximum sensitivity with minimal background, suitable for both chemiluminescent and radioactive detection systems
MilliporeSigma Hi-Flow™ Plus membrane 90 Cards
Lateral flow test cards with a nominal capillary flow time of 90 s/4 cm.
| Type de filtre | Membrane Filter |
|---|---|
| Débit | 90 sec./4 cm |
| Dimensions (L x P) | 6 x 30.1 cm |
| Format | Card |
| Catégorie | Lateral Flow Membrane |
| Matériau | Nitrocellulose |
| Épaisseur (impériale) | 2 mil |
| Stérilité | Non-sterile |
MilliporeSigma ISOPORE for Microfil™
Isopore polycarbonate membrane filter for general microbiological analysis.
MilliporeSigma Hi-Flow™ Plus membrane 120 Cards
Lateral flow test cards with a nominal capillary flow time of 120 s/4 cm.
| Type de filtre | Membrane Filter |
|---|---|
| Débit | 120 sec./4 cm |
| Dimensions (L x P) | 6 x 30.1 cm |
| Format | Card |
| Catégorie | Lateral Flow Membrane |
| Matériau | Nitrocellulose |
| Épaisseur (impériale) | 2 mil |
| Stérilité | Non-sterile |
MilliporeSigma Hi-Flow™ Plus membrane 75 Cards
Lateral flow test cards with a nominal capillary flow time of 75 s/4 cm.
| Type de filtre | Membrane Filter |
|---|---|
| Débit | 75 sec./4 cm |
| Dimensions (L x P) | 6 x 30.1 cm |
| Format | Card |
| Catégorie | Lateral Flow Membrane |
| Matériau | Nitrocellulose |
| Épaisseur (impériale) | 2 mil |
| Stérilité | Non-sterile |
MilliporeSigma Hi-Flow™ Plus membrane 135 Roll
Lateral flow test roll with a nominal capillary flow time of 135 s/4 cm.
| Longueur (métrique) | 100 m |
|---|---|
| Type de filtre | Membrane Filter |
| Débit | 135 sec./4 cm |
| Largeur (métrique) | 25 mm |
| Format | Roll |
| Catégorie | Lateral Flow Membrane |
| Matériau | Nitrocellulose |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 1 |
MilliporeSigma Hi-FlowTM Plus membrane 90 Sheets
Lateral flow test sheets with a nominal capillary flow time of 90 s/4 cm.
| Type de filtre | Membrane Filter |
|---|---|
| Débit | 90 sec./4 cm |
| Dimensions (L x P) | 30.5 x 25 cm |
| Format | Sheet |
| Catégorie | Lateral Flow Membrane |
| Matériau | Nitrocellulose |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 5 |