Custom Labels
- (6)
- (9)
- (9)
- (1)
- (15)
- (7)
- (2)
- (3)
- (3)
- (8)
- (8)
- (1)
- (4)
- (8)
- (7)
- (4)
- (1)
- (62)
- (1)
- (15)
- (7)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (11)
- (452)
- (19)
- (8)
- (3)
- (1)
- (2)
- (7)
- (28)
- (6)
- (7)
- (1)
- (3)
- (81)
- (9)
- (23)
- (1)
- (16)
- (4)
- (37)
- (8)
- (59)
- (7)
- (9)
- (98)
- (3)
- (48)
- (8)
- (4)
- (86)
- (22)
- (21)
- (1)
- (1)
- (8)
- (325)
- (3)
- (53)
- (22)
- (12)
- (70)
- (3)
- (1)
- (266)
- (1)
- (2)
- (20)
- (10)
- (2)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (7)
- (31)
- (4)
- (1)
- (6)
- (20)
- (125)
- (8)
- (1)
- (17)
- (100)
- (7)
- (2)
- (1)
- (10)
- (18)
- (87)
- (1)
- (21)
- (8)
- (29)
- (1)
- (1)
- (12)
- (65)
- (1)
- (4)
- (3)
- (14)
- (17)
- (177)
- (25)
- (3)
- (44)
- (8)
- (8)
- (28)
- (9)
- (848)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (276)
- (5)
- (802)
- (3)
- (270)
- (1)
- (10)
- (1)
- (861)
- (1)
- (576)
- (22)
- (75)
- (1)
- (38)
- (22)
- (8)
- (140)
- (132)
- (23)
- (4)
- (117)
- (21)
- (8)
- (123)
- (350)
- (7)
- (252)
- (248)
- (165)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (4)
- (14)
- (54)
- (3)
- (2)
- (8)
- (1)
- (13)
- (14)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (4)
- (13)
- (16)
- (87)
- (1)
- (7)
- (20)
- (40)
- (12)
- (5)
- (2)
- (1)
- (13)
- (48)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (9)
- (15)
- (1)
- (3)
- (82)
- (13)
- (1)
- (77)
- (2)
- (12)
- (1)
- (19)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (13)
- (2)
- (110)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (20)
- (2)
- (1)
- (2)
- (160)
- (12)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (61)
- (3)
- (1)
- (50)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (23)
- (1)
- (15)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Square Microscope Slide Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Intended to be used to label microscope slides. Designed to be individually fed into a laser or ink jet printer.
MilliporeSigma™ MilliSentials™ Lab Adaptable Labels
The MilliSentials™ Lab Adaptable labels have been custom designed and optimized for use throughout the laboratory, withstanding temperatures from -196°C (liquid nitrogen) to 100°C (boiling water).
Thermo Scientific™ Cryoware Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Easily and permanently identify samples and storage boxes with Thermo Scientific™ Cryoware Labels.
Brady™ Small HMIG Pin-Feed Labels With Chemical Name: HEALTH FLAMMABILITY INSTABILITY…
Pin-Feed Labels enhance your computerized labeling system because they won't slip, smudge or smear as they track through your printer
Brady™ BBP85 White Labels: B-595 Vinyl Film
B-595 White Vinyl Film for use with BBP85 Sign and Label Printer for all-purpose facility and safety identification.
Brady™ BBP™ Blank Yellow Pre-Cut Blank Sign Headers
BBP™ Blank Yellow Pre-Cut Blank Sign Headers are made of durable, low-shrink vinyl with ultra-aggressive adhesive that is ideal for labeling pipes, equipment, shelves and nearly any other industrial surface.
| Description | Outdoor Grade Vinyl Labels for BBP3x Printers |
|---|---|
| Life Span | 8 to 10 Years |
| Software Type | Brady Workstation, LabelMark, MarkWare |
| Color | Yellow |
| Material | Vinyl |
| For Use With (Application) | Pipe marking, arrow tape, warehouse marking, warning panels, safety signs, arc flash and visual workplace labels |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.102 mm |
| Gloss | 50 Gardner Units |
| Format | Tape |
| Labels per Row | 1 |
| For Use With (Equipment) | BBP30, BBP31, BBP33, BBP35, and BBP37 printers |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Temperature Range (English) | -40 to 179.6°F |
| Certifications/Compliance | ASME ANSI Z535, OSHA 1910.145 |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +82°C |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ RTK Pictogram Labels, Safety Goggles
Effectively convey personal protection instructions and special precautionary information. Brady™ RTK Pictogram Labels are made from premium grade B-946 vinyl and are sized to fit standard blank write-on right-to-know labels.
| Thickness (English) | 0.004 in. |
|---|---|
| Display Text | Safety Goggles |
| Color | White,Blue |
| Material | Pressure-sensitive Vinyl (B-946) |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent,Cold-temperature |
Brady™ RTK Pictogram Labels, Dust Mask
Effectively convey personal protection instructions and special precautionary information. Brady™ RTK Pictogram Labels are made from premium grade B-946 vinyl and are sized to fit standard blank write-on right-to-know labels.
| Thickness (English) | 0.004 in. |
|---|---|
| Display Text | Dust Mask |
| Color | White,Blue |
| Material | Pressure-sensitive Vinyl (B-946) |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent,Cold-temperature |
Brady™ B-7569 Pre-Printed GHS/CLP Chemical Labels
Designed with vinyl film that withstands exposure to moisture, chemicals and handling
| Thickness (Metric) | 0.102 mm |
|---|---|
| Description | Pre-printed GHS/CLP Chemical Labels for BBP3x Printers |
| Labels per Row | 1 |
| For Use With (Equipment) | BBP30, BBP31, BBP33, BBP35, and BBP37 printers |
| Software Type | Brady Workstation, MarkWare |
| Display Text | Legend: L1 Diamond |
| Color | White with Pre-printed Red Diamonds |
| Material | Vinyl |
| Certifications/Compliance | BS5609:1986 Section 2 and section 3 |
| Temperature Range (Metric) | -20°C to 75°C |
| For Use With (Application) | Chemical labeling |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Brady™ Stainerbondz Super Chemical Resistant Polyester Laboratory Labels
Stainerbondz Super Chemical Resistant Polyester Laboratory Labels (B-481) are designed for use in the slide staining process and other laboratory ID which requires superior chemical resistance.
| Tensile Strength | 40 lb./in. |
|---|---|
| Width (English) | 0.9 in. |
| Color | White |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Sample generation, inspection and storage |
| Width (Metric) | 22.86 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.0914 mm |
| Format | Die-cut |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -80°C |
| Thickness (English) | 0.0033 in. |
| Temperature Range (English) | -112°F to +266°F |
| Coating | None |
| Certifications/Compliance | RoHS |
| Temperature Range (Metric) | -80°C to +130°C |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ B-7569 Pre-Printed GHS/CLP Chemical Labels, L3A Diamond
Designed with vinyl film that withstands exposure to moisture, chemicals and handling
| For Use With (Equipment) | BBP30, BBP31, BBP33, BBP35, and BBP37 printers |
|---|---|
| Display Text | Legend: L3A Diamond |
| For Use With (Application) | Chemical labeling |
Brady™ Overlaminate Tape
Overlaminate Tape is applied to labels for added protection and extended durability.
| Tensile Strength | 21 lb./in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 9.14 m |
| Life Span | Up to 2 Years |
| Color | Clear |
| Length (English) | 30 ft. |
| Quantity | 1 Roll |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Used as a clear over laminate |
| Sterility | Non-sterile |
| Gloss | 100 Gardner Units |
| For Use With (Equipment) | GlobalMark™ Industrial Label Maker |
| Thickness (English) | 0.0019 in. |
| Temperature Range (English) | -40 to 194°F |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +90°C |
| Adhesive Type | Acrylic,Pressure-sensitive |
Brady™ Polyester Printable Labels
Self-laminating polyester (B-361) Labels for Desktop Laser Printers are supplied with a white printable or write-on zone and a translucent overlaminating area to protect graphics after printing is complete.
| Print Technology | Laser |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Description | LaserTab Laser Printable Labels |
| For Use With (Equipment) | Laser Printers |
| Material | Polyester |
| Coating | None |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ Thermal Transfer Printable Labels, B-430
Used to identify property from components to finished products. Brady™ Thermal Transfer Printable Labels are made of clear polyester.
| Shape | Rectangle |
|---|---|
| Format | Roll |
| Description | Recommended ribbon series: R4400; R4900; R6000; R6200 |
| Thickness (English) | 0.003 in. |
| Color | Clear |
| Material | Polyester (B-430) |
| Coating | None |
| Certifications/Compliance | UL Recognized; CSA Accepted |
| For Use With (Application) | Asset Tracking, Barcode Labeling, Component and Equipment Identification, General and Industrial Identification, Rating Plates |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Gloss |
Brady™ ToughStripe™ Floor Marking Center Marks
ToughStripe™ Floor Marking Center Marks are extremely durable die-cut floor marking shapes made of rugged polyester with ultra-aggressive adhesive and hold up against forklift traffic.
| Print Technology | None |
|---|---|
| Shape | Cross |
| Description | ToughStripe Diecut Shapes (L's, T's, +'s, footprints and more) |
| Quantity | 20/Pk. |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | For floor corner mark, Used to mark aisles, passageways, storage locations and point out safety equipment and exits |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.201 mm |
| Gloss | 115 Gardner Units |
| Format | Tape |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -18°C |
| Thickness (English) | 0.008 in. |
| Temperature Range (English) | 0°F to 130°F |
| No. per Pack | 20 Pieces/Pack |
| Coating | None |
| Certifications/Compliance | ASTM ANSI F1679, ANSI A1264.2 2006, OSHA 1910.22 |
| Temperature Range (Metric) | -18°C to +54°C |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Rubber,Permanent |