Flammable Materials Safety Cabinets
- (3)
- (5)
- (4)
- (5)
- (7)
- (5)
- (5)
- (77)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (28)
- (12)
- (3)
- (2)
- (43)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (16)
- (2)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (3)
- (4)
- (6)
- (17)
- (2)
- (5)
- (3)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Justrite Lithium Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Justrite's lithium-ion battery charging and storage cabinet, fortified with ChargeGuard™ for ultimate protection.
Mopec Solvent-Storage Cabinet, 1 Door
Mopec’s Casework Line offers durable, modular stainless-steel cabinetry for surgical pathology, autopsy, and lab settings. Built for longevity, easy cleaning, and seamless integration, it supports efficient, organized, and ergonomic workflows in clinical environments.
| Couleur | Light Gray |
|---|---|
| Matériau | Stainless Steel |
JUSTRITE 60 Gallon Outdoor Flammable Storage Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The new Justrite 60 Gallon Outdoor Flammable Storage Cabinet with Self Close Doors, is engineered specifically to mitigate the substantial risks associated with the improper handling and storage of these materials while outside.
JUSTRITE 90 Gallon Self-Close Outdoor Flammable Storage Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The new Justrite 90 Gallon Outdoor Flammable Storage Cabinet with Self Close Doors, is engineered specifically to mitigate the substantial risks associated with the improper handling and storage of these materials while outside.
JUSTRITE 90 Gallon Manual Outdoor Flammable Storage Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The new Justrite 90 Gallon Outdoor Flammable Storage Cabinet with Manual Close Doors, is engineered specifically to mitigate the substantial risks associated with the improper handling and storage of these materials while outside.
Justrite Utili-Guard+ Flammable Safety Cabinet, Self-Close
Designed for today's fast-paced workspaces, featuring advanced safety and customizable storage to boost productivity.
| Couleur | Yellow |
|---|---|
| Type de produit | Flammables Storage Cabinet |
| Matériau | Steel (18 ga) |
| Capacité de charge | 350 lb. |
| Nbre de portes | 2 |
Justrite Outdoor Flammable Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Engineered to withstand the elements and potential impacts, this cabinet is OSHA, NFPA, and FM approved, ensuring your flammable chemicals are safely and securely stored outdoors.
| Couleur | Yellow |
|---|---|
| Certifications/Conformité | OSHA, NFPA, and FM approved |
| Type de produit | Flammables Storage Cabinet |
| Matériau | Steel (18 ga) |
| Type d’étagère | Adjustable |
| Nbre de portes | 2 |
| À utiliser avec (application) | Safe outdoor storage of flammable liquids to avoid risk of potential fire hazards and chemical spills in industries like chemical manufacturing, petrochemical and laboratories |
JUSTRITE 60 Gallon Manual Outdoor Flammable Storage Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The new Justrite 60 Gallon Outdoor Flammable Storage Cabinet with Manual Close Doors, is engineered specifically to mitigate the substantial risks associated with the improper handling and storage of these materials while outside.
Justrite™ Sure-Grip™ EX Slimline Flammable Safety Cabinet, 22 gal, Manual-Close Door
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 22 Gallon Sure-Grip™ EX Slimline Flammable Safety Cabinet is a useful tool to help follow company-established color coding practices for flammable storage.
| Description | Cold-rolled Steel (18 ga) |
|---|---|
| Matériau | Steel (CR) |
| Largeur (impériale) extérieure | 23.25 in. |
| Hauteur (impériale) extérieure | 65 in. |
| Dimensions (P x L x H) | 18 x 23.25 x 65 in. |
| Capacité de charge | 22 gal. |
| Modèle de porte | Manual-close |
| Profondeur (impériale) extérieure | 18 in. |
Justrite™ EN Safety Cabinets for Flammables
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Provides 30 minutes of fire resistance with safe storage and segregation of flammables
| Description | 30 minutes fire resistance; Melamine resin, flame-resistant special plates |
|---|---|
| Matériau | Melamine Resin |
Eagle™ Paint and Ink Cabinets
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eagle provides you with a convenient and attractive workplace addtion so you can securely store and organize paint and ink cans
| Largeur (impériale) intérieure | 40 in. |
|---|---|
| Certifications/Conformité | FM, NFPA, OSHA |
| Profondeur (impériale) intérieure | 18 in. |
| Type de produit | Paint and ink storage cabinet |
| Matériau | Steel |
| Hauteur (métrique) intérieure | 157.4 cm |
| Largeur (impériale) extérieure | 43 in. |
| Profondeur (métrique) extérieure | 46 cm |
| Nbre d’étagères | 5 |
| Hauteur (métrique) extérieure | 165.1 cm |
| Hauteur (impériale) intérieure | 62 in. |
| Dimensions (P x l x H) intérieures | 18 x 40 x 62 in. |
| Largeur (métrique) intérieure | 101.6 cm |
| Hauteur (impériale) extérieure | 65 in. |
| Dimensions (P x L x H) | 18 x 43 x 65 in. |
| Profondeur (métrique) intérieure | 45.72 cm |
| Largeur (métrique) extérieure | 109 cm |
| Capacité de charge | 60 gal. |
| Modèle de porte | Manual-close |
| Profondeur (impériale) extérieure | 18 in. |
| Nbre de portes | 2 |
Justrite™ 54 Gallon Sure-Grip™ EX Deep Slimline Flammable Safety Cabinet With Self-Closing Doors
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 54 Gallon Sure-Grip™ EX Deep Slimline Flammable Safety Cabinet With Self-Closing Doors is specially designed for safely storing acids and corrosives in laboratories.
| Description | Cold-rolled Steel (18 ga) |
|---|---|
| Matériau | Steel (CR) |
| Dimensions (P x L x H) | 34 x 23.25 x 65 in. |
| Capacité de charge | 54 gal. |
Justrite™ Sure-Grip™EX Specialty Cabinets
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Identify combustible liquids
Justrite™ Sure-Grip™ EX Slimline Flammable Safety Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Add storage in tight spaces by adding a Justrite Sure-Grip™ EX Slimline Flammable Safety Cabinet to your lab.
| Largeur (impériale) intérieure | 20 in. |
|---|---|
| Profondeur (impériale) intérieure | 14.56 in. |
| Type de produit | Slimline storage cabinet |
| Matériau | Steel (CR) |
| Hauteur (métrique) intérieure | 153.7 cm |
| Largeur (impériale) extérieure | 23.25 in. |
| Profondeur (métrique) extérieure | 45.7 cm |
| À utiliser avec (application) | Flammables |
| Nbre d’étagères | 3 |
| Hauteur (métrique) extérieure | 165.1 cm |
| Hauteur (impériale) intérieure | 60.5 in. |
| Couleur | Yellow |
| Revêtement de surface | Epoxy, Polyester |
| Dimensions (P x l x H) intérieures | 14.56 x 20 x 60.5 in. |
| Poids (impériale) | 200 lb. |
| Largeur (métrique) intérieure | 50.8 cm |
| Hauteur (impériale) extérieure | 65 in. |
| Comprend | U-Loc™ handle with cylinder lock and key set, 3 Galvanized Steel shelves and 2 in. leakproof sump, dual vents, adjustable leveling feet, a grounding connector and large trilingual warning label |
| Profondeur (métrique) intérieure | 37 cm |
| Largeur (métrique) extérieure | 59.05 cm |
| Capacité de charge | 22 gal. |
| Profondeur (impériale) extérieure | 18 in. |
| Poids (métrique) | 90 kg |
| Nbre de portes | 1 |
Justrite™ Sure-Grip™ EX Flammable Safety Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
When using a Sure-Grip EX Flammable Safety Cabinets, these two-door and bifold door cabinets protect workers, reduce fire risks, and improve productivity by allowing storage of flammable fuels and chemicals in code-compliant, sturdy 18-gauge steel structures.
| Certifications/Conformité | FM, NFPA, OSHA |
|---|---|
| Revêtement de surface | Epoxy, Polyester |
| Type de produit | Can Storage Cabinet |
| Matériau | Steel (CR) |
| À utiliser avec (application) | Flammable liquid storage and protection |