Flammable Materials Safety Cabinets
- (3)
- (5)
- (4)
- (5)
- (7)
- (5)
- (5)
- (77)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (28)
- (12)
- (46)
- (2)
- (3)
- (2)
- (43)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (17)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (13)
- (35)
- (1)
- (4)
- (3)
- (4)
- (6)
- (17)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
- (34)
- (2)
Filtered Search Results
Justrite Lithium Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Justrite's lithium-ion battery charging and storage cabinet, fortified with ChargeGuard™ for ultimate protection.
Mopec Solvent-Storage Cabinet, 1 Door
Mopec’s Casework Line offers durable, modular stainless-steel cabinetry for surgical pathology, autopsy, and lab settings. Built for longevity, easy cleaning, and seamless integration, it supports efficient, organized, and ergonomic workflows in clinical environments.
| Color | Light Gray |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
Justrite™ Flammables Two-Door Wall-Mount Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Safe and convenient storage of small containers of liquid flammables
Justrite™ Mini Safety Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For safe, transport/ storage of oils, chemicals and cleaners
Justrite™ Sure-Grip™ EX Slimline Flammable Safety Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Add storage in tight spaces by adding a Justrite Sure-Grip™ EX Slimline Flammable Safety Cabinet to your lab.
| Height (Metric) Interior | 153.7 cm |
|---|---|
| Width (English) Interior | 20 in. |
| Height (English) Exterior | 65 in. |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 14.56 x 20 x 60.5 in. |
| Color | Yellow |
| Material | Steel (CR) |
| For Use With (Application) | Flammables |
| Width (Metric) Interior | 50.8 cm |
| Height (Metric) Exterior | 165.1 cm |
| Width (Metric) Exterior | 59.05 cm |
| Includes | U-Loc™ handle with cylinder lock and key set, 3 Galvanized Steel shelves and 2 in. leakproof sump, dual vents, adjustable leveling feet, a grounding connector and large trilingual warning label |
| Depth (English) Exterior | 18 in. |
| Depth (Metric) Interior | 37 cm |
| Load Bearing Capacity | 22 gal. |
| No. of Shelves | 3 |
| Product Type | Slimline storage cabinet |
| Weight (English) | 200 lb. |
| No. of Doors | 1 |
| Depth (Metric) Exterior | 45.7 cm |
| Depth (English) Interior | 14.56 in. |
| Surface Coating | Epoxy, Polyester |
| Width (English) Exterior | 23.25 in. |
| Weight (Metric) | 90 kg |
| Height (English) Interior | 60.5 in. |
Justrite™ Sure-Grip™ EX Flammable Safety Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
When using a Sure-Grip EX Flammable Safety Cabinets, these two-door and bifold door cabinets protect workers, reduce fire risks, and improve productivity by allowing storage of flammable fuels and chemicals in code-compliant, sturdy 18-gauge steel structures.
| Product Type | Can Storage Cabinet |
|---|---|
| Material | Steel (CR) |
| Certifications/Compliance | FM, NFPA, OSHA |
| For Use With (Application) | Flammable liquid storage and protection |
| Surface Coating | Epoxy, Polyester |
Justrite™ Sure-Grip™EX Specialty Cabinets
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Identify combustible liquids
JUSTRITE 60 Gallon Manual Outdoor Flammable Storage Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The new Justrite 60 Gallon Outdoor Flammable Storage Cabinet with Manual Close Doors, is engineered specifically to mitigate the substantial risks associated with the improper handling and storage of these materials while outside.
Justrite™ 23 Gallon Under Fume Hood Solvent/Flammable Liquid Safety Cabinet With Self-Closing Doors
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 23 Gallon Under Fume Hood Solvent/Flammable Liquid Safety Cabinet With Self-Closing Doors is fully compliant and designed for safe storage of solvents and flammables in laboratories.
| Load Bearing Capacity | 23 gal. |
|---|---|
| Door Style | Self-close |
Justrite™ 54 Gallon Sure-Grip™ EX Deep Slimline Flammable Safety Cabinet With Self-Closing Doors
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 54 Gallon Sure-Grip™ EX Deep Slimline Flammable Safety Cabinet With Self-Closing Doors is specially designed for safely storing acids and corrosives in laboratories.
| Load Bearing Capacity | 54 gal. |
|---|---|
| Description | Cold-rolled Steel (18 ga) |
| Material | Steel (CR) |
| Dimensions (D x W x H) | 34 x 23.25 x 65 in. |
Justrite™ 31 Gallon Under Fume Hood Solvent/Flammable Liquid Safety Cabinet With Manual-Closing Doors
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 31 Gallon Under Fume Hood Solvent/Flammable Liquid Safety Cabinet With Manual-Closing Doors is fully compliant and designed for safe storage of solvents and flammables in laboratories.
| Load Bearing Capacity | 31 gal. |
|---|---|
| Door Style | Manual-close |
Justrite™ Sure-Grip™ Piggyback Flammable Safety Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed to mount on top of 30- and 45 gallon Sure-Grip™ EX cabinets, these Piggyback safety cabinets can be used independently or stacked as benchtop units for added storage.
| Width (English) Interior | 39.5 in. |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Material | Steel (CR) |
| For Use With (Application) | Flammables |
| Width (Metric) Interior | 100.3 cm |
| Width (Metric) Exterior | 109 cm |
| Includes | Flush mounted Sure-Grip™ handles with cylinder lock and key set or an optional padlock, Haz-Alert™ reflective trilingual warning labels, dual vents with flame arresters, four adjustable self leveling feet, grounding con |
| Depth (English) Exterior | 18 in. |
| Depth (Metric) Interior | 37 cm |
| Product Type | Piggyback Storage Cabinet |
| No. of Doors | 2 |
| Depth (Metric) Exterior | 45.7 cm |
| Depth (English) Interior | 14.56 in. |
| Surface Coating | Epoxy, Polyester |
| Width (English) Exterior | 43 in. |
JUSTRITE 60 Gallon Outdoor Flammable Storage Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The new Justrite 60 Gallon Outdoor Flammable Storage Cabinet with Self Close Doors, is engineered specifically to mitigate the substantial risks associated with the improper handling and storage of these materials while outside.
Eagle™ Paint and Ink Cabinets
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eagle provides you with a convenient and attractive workplace addtion so you can securely store and organize paint and ink cans
| Height (Metric) Interior | 157.4 cm |
|---|---|
| Door Style | Manual-close |
| Width (English) Interior | 40 in. |
| Height (English) Exterior | 65 in. |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 18 x 40 x 62 in. |
| Material | Steel |
| Dimensions (D x W x H) | 18 x 43 x 65 in. |
| Width (Metric) Interior | 101.6 cm |
| Height (Metric) Exterior | 165.1 cm |
| Width (Metric) Exterior | 109 cm |
| Depth (English) Exterior | 18 in. |
| Depth (Metric) Interior | 45.72 cm |
| Load Bearing Capacity | 60 gal. |
| No. of Shelves | 5 |
| Product Type | Paint and ink storage cabinet |
| No. of Doors | 2 |
| Depth (Metric) Exterior | 46 cm |
| Certifications/Compliance | FM, NFPA, OSHA |
| Depth (English) Interior | 18 in. |
| Width (English) Exterior | 43 in. |
| Height (English) Interior | 62 in. |
Justrite™ Sure-Grip™ EX Combustibles Safety Cabinet for Paint and Ink
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Justrite Sure-Grip™ EX Combustibles Safety Cabinet for Paint and Ink provides safe storage for paint, ink, other Class III combustibles.
| Height (Metric) Interior | 100.6 cm |
|---|---|
| Door Style | Manual-close |
| Width (English) Interior | 39.5 in. |
| Height (English) Exterior | 44 in. |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 14.56 x 39.5 x 39.62 in. |
| Color | Red |
| Material | Steel (CR) |
| For Use With (Application) | Flammables |
| Width (Metric) Interior | 100.3 cm |
| Height (Metric) Exterior | 112 cm |
| Width (Metric) Exterior | 109 cm |
| Includes | U-Loc™ handle with a cylinder lock and key set or an optional padlock, Haz-Alert™ reflective trilingual warning labels, dual vents, leakproof door sills, adjustable leveling feet, three adjustable shelves and grounding |
| Depth (English) Exterior | 18 in. |
| Depth (Metric) Interior | 37 cm |
| Load Bearing Capacity | 40 gal. |
| No. of Shelves | 3 |
| Product Type | Combustible safety cabinet |
| No. of Doors | 2 |
| Depth (Metric) Exterior | 45.7 cm |
| Depth (English) Interior | 14.56 in. |
| Surface Coating | Epoxy, Polyester |
| Width (English) Exterior | 43 in. |
| Height (English) Interior | 39.62 in. |