Acids and Corrosive Safety Cabinets
- (60)
- (1)
- (1)
- (17)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (8)
- (2)
- (4)
- (3)
- (33)
- (30)
- (4)
- (7)
- (1)
- (11)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (6)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (17)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (3)
- (11)
- (3)
- (2)
- (2)
- (3)
- (6)
- (7)
- (1)
- (17)
- (2)
- (4)
Filtered Search Results
Labconco™ Protector™ Acid Storage Cabinet
Safely store and vent acids and other corrosive liquids with the Protector™ Acid Storage Cabinet.
| Includes | Two rare vent connections with flame arrestors and closure plugs, 4 leveling feet, 8 in. filler panel, vacuum-formed PVC liner tray |
|---|---|
| Depth (English) Exterior | 29.9 in. |
| Load Bearing Capacity | Up to 800 lb. |
| Description | Glacier White; Liner: Polyethylene |
| No. of Shelves | None |
| Product Type | Acids Storage Cabinet |
| Height (English) Exterior | 35.5 to 36.75 in. |
| Color | Light Gray |
| Material | Steel |
| Depth (Metric) Exterior | 76 cm |
| Height (Metric) Opening | 62.23 cm |
| Height (Metric) Exterior | 90.17 to 93.3 cm |
Labconco™ Protector™ Solvent Storage Cabinet with Self-Closing Door(s)
Safely store and vent solvents and other flammable liquids
Labconco™ Protector™ Solvent Storage Cabinet
Safely store, vent solvents and other flammable liquids with the Protector™ Solvent Storage Cabinet.
| No. of Shelves | 1 |
|---|---|
| Product Type | Solvent Storage Cabinet |
| Color | Light Gray |
| Material | Steel |
| For Use With (Application) | Storing flammables |
| Shelf Type | Epoxy-coated Steel |
Justrite™ Solid Polyethylene Acid Cabinets: Two-Door Undercounter Model
Superior protection against harsh acids, rust and corrosion
Justrite™ 31 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Self-Closing Doors
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 31 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Self-Closing Doors provides superior corrosion protection as well as fire protection in a single cabinet.
| Load Bearing Capacity | 31 gal. |
|---|---|
| Door Style | Self-close |
Justrite™ Sure-Grip™ EX Compac Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Get more space to store hazardous material in your work environment. Justrite Sure-Grip™ EX Compac Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet smaller sized cabinets fit nearly anywhere.
| Door Style | Manual-close |
|---|---|
| Width (English) Interior | 20 in. |
| Color | Blue |
| Material | Steel (CR) |
| For Use With (Application) | Flammables |
| Width (Metric) Interior | 50.8 cm |
| Width (Metric) Exterior | 59.05 cm |
| Depth (English) Exterior | 18 in. |
| Depth (Metric) Interior | 37 cm |
| No. of Shelves | 1 |
| No. of Doors | 1 |
| Depth (Metric) Exterior | 45.7 cm |
| Depth (English) Interior | 14.56 in. |
| Width (English) Exterior | 23.25 in. |
Justrite™ Wood Laminate Corrosives Safety Cabinet
Safely storing nitrics, dichlorics, phenols, and other highly corrosive acids is important to workers. Justrite Wood Laminate Safety Cabinets allow corrosives to be placed out of harms way.
| Includes | Adjustable leg levelers, Haz-Alert™ reflective labels and double key set for safety and security |
|---|---|
| Door Style | Manual-close |
| Product Type | Corrosives and Acids Storage Cabinet |
| Color | Royal Blue |
| No. of Doors | 2 |
| Material | Wood |
Eagle™ Metal Acid and Corrosive Safety Cabinet Add-on w/Optional Shelf
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Extend the surface of your Eagle Metal Acid and Corrosive Safety Cabinet. Choice includes model with an optional shelf to add even more room to your work environment.
| Height (Metric) Interior | 48.89 cm |
|---|---|
| Width (English) Interior | 40 in. |
| Height (English) Exterior | 22.25 in. |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 15 x 40 x 19.25 in. |
| Color | Blue |
| Material | Steel |
| For Use With (Application) | Flammables |
| Width (Metric) Interior | 101.6 cm |
| Height (Metric) Exterior | 57 cm |
| Width (Metric) Exterior | 58.4 cm |
| Includes | HDPE shelves and bottom trays with small spills |
| Depth (English) Exterior | 18 in. |
| Depth (Metric) Interior | 38 cm |
| Load Bearing Capacity | 15 gal. |
| Weight (English) | 145 lb. |
| Depth (Metric) Exterior | 45.7 cm |
| Certifications/Compliance | FM, NFPA, OSHA |
| Depth (English) Interior | 15 in. |
| Surface Coating | Epoxy |
| Width (English) Exterior | 23 in. |
| Weight (Metric) | 65.7 kg |
| Height (English) Interior | 19.25 in. |
Justrite™ Chemcor™ Piggyback Corrosives/Acids Safety Cabinet, 2 Doors, Blue
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Justrite Chemcor™ Piggyback Corrosives/Acid Safety Cabinet offers corrosion and fire protection.
| Width (English) Interior | 39.5 in. |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | Steel (CR) |
| For Use With (Application) | Flammables |
| Width (Metric) Interior | 100.3 cm |
| Width (Metric) Exterior | 109 cm |
| Includes | ChemCor™ liner, welded Steel double wall construction, 2 in. liquid tight containment sump, dual vents, adjustable shelves, three-point Stainless Steel bullet self latching doors with U-Loc™ padlockable handle, kickplat |
| Depth (English) Exterior | 18 in. |
| Depth (Metric) Interior | 37 cm |
| Product Type | Piggyback Storage Cabinet |
| No. of Doors | 2 |
| Depth (Metric) Exterior | 45.7 cm |
| Depth (English) Interior | 14.56 in. |
| Surface Coating | Epoxy, Thermoplastic |
| Width (English) Exterior | 43 in. |
Justrite™ Chemcor™ Corrosives/Acid Safety Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Justrite Chemcor™ Corrosives/Acid Safety Cabinet offers corrosion and fire protection.
| Includes | ChemCor™ liner, welded Steel double wall construction, 2 in. liquid tight containment sump, dual vents, adjustable shelves, three-point Stainless Steel bullet self latching doors with U-Loc™ padlockable handle, kickplat |
|---|---|
| Description | Liner: Flame-coated thermoplastic |
| No. of Shelves | 2 |
| Height (Metric) Interior | 153.7 cm |
| Height (English) Exterior | 65 in. |
| Color | Blue |
| No. of Doors | 2 |
| Material | Steel (CR) |
| Certifications/Compliance | FM, NFPA, OSHA |
| For Use With (Application) | Flammables |
| Surface Coating | Epoxy |
| Height (Metric) Exterior | 165.1 cm |
| Height (English) Interior | 60.5 in. |
Justrite™ Metallic Acids Cabinet with ChemCor™ Liner
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Give your staff maximum protection from harsh acids and corrosive chemicals with the Justrite Metallic Acids Cabinet with ChemCor™ Liner.
| Height (Metric) Interior | 100.6 cm |
|---|---|
| Width (English) Interior | 39.5 in. |
| Height (English) Exterior | 44 in. |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 14.56 x 39.5 x 39.62 in. |
| Color | Blue |
| Material | Steel (CR) |
| For Use With (Application) | Flammables |
| Width (Metric) Interior | 100.3 cm |
| Height (Metric) Exterior | 112 cm |
| Width (Metric) Exterior | 109 cm |
| Includes | ChemCor™ liner, welded Steel double wall construction, 2 in. liquid tight containment sump, dual vents, adjustable shelves, three-point Stainless Steel bullet self latching doors with U-Loc™ padlockable handle, kickplat |
| Depth (English) Exterior | 18 in. |
| Depth (Metric) Interior | 37 cm |
| Load Bearing Capacity | 30 gal. |
| No. of Shelves | 1 |
| Product Type | Acids Storage Cabinet |
| No. of Doors | 1 |
| Depth (Metric) Exterior | 45.72 cm |
| Certifications/Compliance | FM, NFPA, OSHA |
| Depth (English) Interior | 14.56 in. |
| Surface Coating | Epoxy, Thermoplastic |
| Width (English) Exterior | 43 in. |
| Height (English) Interior | 39.62 in. |
Justrite™ 12 Gallon Sure-Grip™ EX Compac Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 12 Gallon Sure-Grip™ EX Compac Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet is specially designed for safely storing acids and corrosives in laboratories.
Justrite™ 12 Gallons Sure-Grip™ EX Compac Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet With Manual Door
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 12 Gallons Sure-Grip™ EX Compac Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet With Manual Door is specially designed for safely storing acids and corrosives in laboratories.
Justrite™ 15 Gallon Sure-Grip™ EX Compac Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 15 Gallon Sure-Grip™ EX Compac Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet is specially designed for safely storing acids and corrosives in laboratories.