Personal Protective Equipment
Filtered Search Results
Ansell BioClean-C Chemotherapy Protective Sleeve Covers
BioClean-C sleeve covers provide protection against a wide range of cytotoxic drugs. Manufactured from lightweight and low-linting CleanTough™ material.
| Certifications/Compliance (Europe) | EN ISO 13034:2005 + A1:2009, EN 14325, EN 530, EN 6530, EN 13934-1, EN 9073-4, EN 863, EN 13935-2 |
|---|---|
| Construction | Ultrasonically bonded seams covered with protective tape |
| For Use With (Equipment) | BioClean-C™ Sterile Chemotherapy Protective Aprons |
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | Controlled Environment Sleeve |
| Size | Standard |
| Cleanroom Class | Class 10 (ISO 4) |
| Color | Blue |
| Model | BCSC |
| Material | Microporous Fabric |
| Certifications/Compliance | ASTM D6978-05, ASTM F739-12 |
| For Use With (Application) | Cleanroom, Clinical, Medical, Laboratory, Pharmaceutical |
| Closure Type | Elastic Ends |
Ansell™ BioClean™ BioClean-C Chemotherapy Protective Apron with Sleeves
Ansell™ BioClean™ BioClean-C Chemotherapy Protective Apron with Sleeves provides protection against a range of cytotoxic drugs.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Seam Type | Ultrasonically Bonded and Taped |
| Cuff Style | Elastic |
| Color | Blue |
| Material | Polyester |
| Closure Type | Waist Ties |
| Sterility | Sterile |
Ansell™ BioClean™ Chemotherapy Protective Apron with Sleeves BCAS
Ansell™ BioClean™ Chemotherapy Protective Apron with Sleeves BCAS provides protection against a range of cytotoxic drugs.
Medicom™ AssureWear™ Chemotherapy Tested VersaGown™, Flexneck™ Technology
AssureWear™ Chemo Tested VersaGown™ - Fast and easy donning to instantly provide complete coverage. Closure ensures safety by allowing gown to tear away from the body, preventing self-contamination. Poly coated and made with thumb loop cuffs.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Cuff Style | Thumb Loop |
| Product Type | Chemotherapy Gown |
| Color | Blue |
| Sleeve Style | Long Sleeve |
| Latex Free | Yes |
| Certifications/Compliance | AAMI Level 2 |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
Medicom™ AssureWear™ VersaGown™ Chemotherapy Tested Gown, Flexneck™ Technology
Polycoated gowns are chemotherapy tested and meet AAMI Level 3 standards.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Cuff Style | Thumb Loop |
| Product Type | Chemotherapy Gown |
| Color | Blue |
| Sleeve Style | Long Sleeve |
| Latex Free | Yes |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
Fisherbrand™ Comfort Nitrile Gloves with Aloe and Chamomile
Soft nitrile protection with aloe and chamomile.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 250 mm |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Blue,Green |
| Length (English) | 9.8 in. |
| Quantity | 100 Gloves/Box |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Thickness (Metric) | Palm: 0.09 mm, Finger: 0.12 mm |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Product Type | Nitrile Examination Glove |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319,ASTM D6978,FDA21 CFR 177-2600, US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| AQL | 1.5 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
| Palm Thickness (Metric) | 0.09 mm |
Ritmed™ AssureWear™ Chemo Tested VersaGown™ with Flexneck™ Technology
Chemo tested VersaGown™ with Flexneck™ Technology provides AAMI Level 2 protection against cross-contamination for health professionals and patients.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Cuff Style | Thumb Loop |
| Sleeve Style | Long Sleeve |
| Latex Free | Yes |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Ansell BioClean-C™ Protective Aprons with Sleeves BCAS
Non-sterile apron with protective sleeves is an ideal choice when administering drugs, handling chemicals, and blending or compounding solids and liquids. Tested against a wide range of chemotherapy drugs.
| Resistance | Liquids |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Certifications/Compliance (Europe) | CE 0598, EN 13934-1, EN 13935-2, EN 530, EN 6530, EN 7854, EN 9073-4, EN ISO13688:2013, EN 14605:2005 + A1:2009, EN ISO 14325, Category III, EN 13034:2005 + A1:2009 |
| Seam Type | Bound |
| Cuff Style | Elastic |
| Material | Polypropylene,Polyethylene |
| Certifications/Compliance | ASTM F739 |
| For Use With (Application) | Critical and Controlled Environments |
| Closure Type | Waist Ties |
| Sterility | Non-sterile |
Ansell BioClean™ Suprene BSNS Sterile Neoprene Cleanroom Gloves
Sterile neoprene cleanroom gloves are resistant to a range of chemicals, designed for double-donning, have antistatic properties and feature a hand-specific shape for a comfortable and ergonomic fit. Recommended for Class 10 / ISO 4 Cleanroom environments.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 30 cm |
| EN 421 | Yes |
| Color | Green |
| Length (English) | 12 in. |
| Material | Neoprene |
| Hand | Specific |
| Finger Thickness (Metric) | 0.18 mm |
| Thickness (Metric) | 0.18 mm |
| Series | BioClean™ Suprene BSNS |
| EN ISO 374-1 | Type C |
| EN ISO 374 - 5 | Bacteria, Fungi WITH Virus Protection |
| Cleanroom Class | Class 10 (ISO 4) |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Manufacturing/QMS Audit Standards | ISO 9001:2008 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.16 mm |
Ansell BioClean™ P-Zero BPZS Sterile Polychloroprene Cleanroom Gloves
Powder free, sterile polychloroprene gloves provide chemical resistance and a low particle count. Recommended for Class 10/ISO 4 cleanroom environments.
| Tensile Strength | 9 MPa |
|---|---|
| Length (Metric) | 30.5 cm |
| Color | Natural |
| Length (English) | 12 in. |
| Material | Polychloroprene |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Sterile |
| Hand | Specific |
| Finger Thickness (Metric) | 0.18 mm |
| Thickness (Metric) | 0.18 mm |
| Series | BioClean™ P-Zero BPZS |
| Certifications/Compliance (Europe) | CE 0598, EN 420:2003 + A1:2009, EN 421:2010, EN ISO 374-1:2016, EN ISO 374-5:2016, EN 455 Part 2, Food Contact, Category III |
| Cleanroom Class | Class 10 (ISO 4) |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6978-05 |
| Manufacturing/QMS Audit Standards | ISO 9001, PPE Regulation 2016 425 Module D |
| AQL | 0.65 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.15 mm |
Hourglass International™ HandPRO™ Scion700™ Nitrile Exam Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Exam gloves with low dermatitis potential are created from the latest patented accelerator-free LOW DERMA™ technology nitrile, delivering improved stretch and chemical permeation resistance, tactile sensitivity, and softness.
| Tensile Strength | 34 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Chlorinated | No |
| Length (Metric) | 22.8 cm |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Accelerator Free | Yes |
| Series | HandPRO™ Scion700™ |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN455, EU 10/2011 (EN1186) for food handling, EU Certificate 0321.10013-02.E00-00 (Type C, CE 0120) |
| Product Type | Nitrile Examination Glove |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319,ASTM D6978-05,ASTM F1671,FDA 21 CFR 177.2600,USP 800 |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.07 mm |
Hourglass International™ HandPRO™ Fortis500™ Extended Cuff Nitrile Gloves
Extended cuff nitrile exam gloves provide extra protection in demanding and high-risk environments. Thicker than typical exam gloves for increased puncture and abrasion resistance.
| Tensile Strength | 33 Mpa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Chlorinated | No |
| Length (Metric) | 26.5 cm |
| Applications | Healthcare,Laboratory,Industrial |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Black |
| Length (English) | 10.5 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.14 mm |
| Thickness (Metric) | 0.14 mm |
| Accelerator Free | Yes |
| Series | Fortis500 |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN455 |
| EN ISO 374-1 CHEMICAL LETTER CODES | JKPT |
| Product Type | Nitrile Examination Glove |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319,ASTM D6978-05,FDA 21 CFR 177.2600,USP 800 |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.10 mm |
Hourglass International™ HandPRO™ AirSoft900™ Nitrile Exam Gloves
Nitrile exam gloves are thicker in the finger area for added durability without sacrificing tactile sense. AirSoft900™ is chemotherapy drug permeation tested and finger-textured for a secure grip.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Chlorinated | Yes |
| Length (Metric) | 23 cm |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.14 mm |
| Accelerator Free | No |
| Series | HandPRO™ AirSoft900™ |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Product Type | Nitrile Examination Glove |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319,ASTM D6978-05,ASTM F1671,FDA 21 CFR 177.2600,USP 800 |
| AQL | 1.5 |
Hourglass International™ HandPRO™ FreeStyle1100™ Nitrile Exam Gloves
Nitrile exam gloves with low dermatitis potential are made from patented, accelerator-free LOW DERMA™ Technology nitrile to reduce the risk of developing type IV chemical allergies.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Chlorinated | No |
| Length (Metric) | 24.13 cm |
| Applications | Healthcare,Laboratory,Industrial |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Accelerator Free | Yes |
| Series | HandPRO™ Freestyle 1100™ |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN455, European Commission Regulation (EU) No. 10/2011 |
| Product Type | Nitrile Examination Glove |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319,ASTM D6978-05,ASTM F1671,FDA 21 CFR 177.2600,USP 800 |
| AQL | 1.5 |
TechNiGlove International STN200P Series Class 100/ISO 5 Sterile Nitrile Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Pair-packed, sterile, nitrile cleanroom gloves meet requirements for USP 797/800 and are tested for use with Chemotherapy Drugs.
| Tensile Strength | 12.5 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Chlorinated | Yes |
| Length (Metric) | 30.5 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 12 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Sterile |
| Hand | Ambidextrous |
| Finger Thickness (Metric) | 0.15 mm |
| Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Accelerator Free | Yes |
| Series | STN200P Series |
| Product Type | Controlled Environment Gloves |
| Cleanroom Class | Class 100 (ISO 5) |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | USP 797/800,ASTM D6978-05 |
| Manufacturing/QMS Audit Standards | ISO9001:2000 and ISO14001:2004 |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.12 mm |