HPLC Columns
- (11)
- (5)
- (319)
- (171)
- (340)
- (7)
- (1)
- (1)
- (62)
- (1)
- (487)
- (431)
- (1)
- (55)
- (1)
- (2)
- (10)
- (12)
- (1)
- (381)
- (12)
- (333)
- (126)
- (1)
- (21)
- (156)
- (1)
- (50)
- (18)
- (1)
- (2)
- (10)
- (4)
- (2)
- (12)
- (11)
- (2)
- (312)
- (17)
- (300)
- (10)
- (1)
- (3)
- (15)
- (2)
- (3)
- (129)
- (1)
- (6)
- (2)
- (4)
- (10)
- (7)
- (1)
- (5)
- (13)
- (1)
- (62)
- (1)
- (2)
- (15)
- (70)
- (10)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (112)
- (962)
- (3)
- (43)
- (1)
- (28)
- (20)
- (4)
- (11)
- (621)
- (13)
- (2)
- (28)
- (12)
- (4)
- (292)
- (16)
- (1,241)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
- (7)
- (34)
- (9)
- (30)
- (9)
- (99)
- (1)
- (8)
- (9)
- (6)
- (2)
- (3)
- (13)
- (66)
- (18)
- (5)
- (3)
- (322)
- (7)
- (1)
- (33)
- (3)
- (13)
- (157)
- (25)
- (7)
- (132)
- (29)
- (15)
- (6)
- (1)
- (374)
- (61)
- (702)
- (19)
- (30)
- (2)
- (5)
- (68)
- (24)
- (1,538)
- (3)
- (5)
- (22)
- (17)
- (17)
- (24)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (46)
- (542)
- (1)
- (1)
- (3)
- (410)
- (10)
- (1)
- (499)
- (18)
- (57)
- (2)
- (11)
- (2)
- (23)
- (2)
- (5)
- (82)
- (2)
- (11)
- (141)
- (241)
- (46)
- (38)
- (5)
- (70)
- (58)
- (3)
- (39)
- (5)
- (141)
- (2)
- (11)
- (16)
- (7)
- (11)
- (46)
- (3)
- (5)
- (127)
- (1)
- (1)
- (509)
- (13)
- (9)
- (62)
- (139)
- (6)
- (2)
- (64)
- (84)
- (411)
- (11)
- (1)
- (63)
- (11)
- (16)
- (12)
- (2)
- (11)
- (6)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1,089)
- (16)
- (11)
- (3)
- (2)
- (6)
- (52)
- (9)
- (8)
- (50)
- (11)
- (31)
- (7)
- (45)
- (1,117)
- (14)
- (1)
- (7)
- (4)
- (114)
- (2)
- (41)
- (2)
- (2)
- (12)
- (102)
Résultats de la recherche filtrée
| Phase | Reversed Phase |
|---|---|
| Taux de carbone | 12% |
| “End-capped” | Yes |
| Type d’USP | L1 |
| pH | 2 to 8 |
| Surface spécifique | 310 m²/g |
| Granulométrie | 3 μm |
| Porosité | 100 Å |
| Type de colonne | Reversed Phase |
| Matériau de remplissage | Silica |
| Phase stationnaire | C18 |
MilliporeSigma™ Supelco™ CHIRALPAK™ AGP HPLC Column, 5 μm Particle Size
CHIRALPAK™ AGP has the broadest range of selectivity of all protein phases currently available.
| Phase | Chiral |
|---|---|
| Matrice | Glycoprotein, Alpha1- Phase |
| Gamme de produits | CHIRALPAK |
| Granulométrie | 5 μm |
| Technique | Chiral HPLC |
| Phase stationnaire | Glycoprotein, Alpha1- |
Thermo Scientific™ Hypersil™ BDS Phenyl (Ph) Reversed Phase HPLC Column, 5 μm, 4 mm x 300 mm
Column Format: Analytical Column; Carbon Load: 5%; Pore Size: 130 Å; Column Phase: Reversed Phase
Thermo Scientific™ Hypersil GOLD™ VANQUISH™ aQ UHPLC Columns
Use for UHPLC high pressure applications to retain and resolve polar analytes with highly aqueous mobile phases on the Vanquish UHPLC system.
| À utiliser avec | UHPLC |
|---|---|
| Phase | Reversed Phase |
| Type d’USP | L1 |
| Surface spécifique | 220 m²/g |
| Porosité | 175 Å |
| Diamètre (métrique) | 2.1 mm |
| Matériau de remplissage | Ultrapure Silica |
| Phase stationnaire | aQ C18 |
| Température | 60°C |
| Taux de carbone | 12% |
| “End-capped” | Polar |
| Gamme de produits | Hypersil GOLD |
| pH | 2 to 9 |
| Granulométrie | 1.9 μm |
| Pression max. | 18130 psi (1250 bar) |
| Format de colonne | Analytical Column |
MilliporeSigma™ Supelco™ SRT™ SEC-100 Gel Filtration Column, 5 μm Particle Size, PEEK
Sepax SRT™ SEC columns feature a hydrophilic surface layer that effectively shields the highly porous, five micron silica particles from interacting with your sample.
MilliporeSigma™ Supelco™ ChromegaChiral™ Chiral CCO F2 HPLC Column, 3 μm Particle Size
ChromegaChiral™ CCO F2 is a 2-Fluoro 5-methylphenyl cellulose phase which can be used in SFC or HPLC.
| Phase | Chiral |
|---|---|
| Matrice | 2-fluoro 5-methylphenyl cellulose Phase |
| Gamme de produits | ChromegaChiral |
| Granulométrie | 3 μm |
| Technique | Chiral HPLC |
| Porosité | 1000 Å |
| Phase stationnaire | 2-fluoro 5-methylphenyl cellulose |
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ Cellulose DMP Chiral HPLC Column, 5 μm Particle Size
Description: Spherical, porous silica coated with DMPC (dimethylphenyl carbamate)-derivatized cellulose. Field of Use: Small molecule enantiomer separations in normal phase, polar organic, and SFC modes.
| Phase | Chiral |
|---|---|
| Matrice | Cellulose, DMPC- Phase/Silica Gel High Purity, Spherical/Silica Gel Particle Platform |
| Gamme de produits | Astec CYCLOBOND |
| Granulométrie | 5 μm |
| Technique | Chiral HPLC |
| Phase stationnaire | Cellulose, DMPC- |
MilliporeSigma™ Supelco™ Proteomix™ HIC Ethyl-NP5 Column, 5 μm Particle Size
Proteomix™ HIC columns are specially designed for high resolution and high efficiency separations of proteins, oligonucleotides and peptides.
| Phase | Hydrophobic Interaction |
|---|---|
| Matrice | Ethyl Phase/Polystyrene/Divinylbenzene Particle Platform (Spherical, highly-crossed linked) |
| Matériau | Stainless Steel Hardware |
| Gamme de produits | Proteomix |
| Granulométrie | 5 μm |
| Technique | HIC HPLC |
| Porosité | Nonporous |
| Phase stationnaire | Ethyl |
MilliporeSigma™ Supelco™ Partisil™ 10 SAX HPLC Column, 85 Å, 10 μm Particle Size
Partisil™ 10 SAX HPLC column is a strong anion exchanger useful for the separation of nucleotides, nucleosides and bases.
MilliporeSigma™ Supelco™ Proteomix™ SAX-NP10 Strong Anion Exchange Column, 10 μm Particle Size, PEEK
Used for the analyis or small scale purification of negatively charged biopolymers, such as glycoprotein isoforms, pegylated proteins and oligonucleotide.
| Phase | Anion Exchange |
|---|---|
| Matrice | Spherical PS-DVB/Ammonium Ion, Quaternary Phase |
| Matériau | PEEK |
| Gamme de produits | Proteomix |
| pH | 2.0 to 12.0 |
| Granulométrie | 10 μm |
| Technique | Anion Exchange HPLC |
| Porosité | Nonporous |
| Phase stationnaire | Ammonium Ion, Quaternary |
MilliporeSigma™ Supelco™ BIOshell™ IgG 1000 Å Diphenyl HPLC Guard Cartridge, 2.7 μm Particle Size
BIOshell™ IgG 1,000 Å Diphenyl is a high-speed, high-performance liquid chromatography column based on a new wide-pore (1,000 Å) Fused-Core™ particle design.
MilliporeSigma™ Supelco™ BIOshell™ IgG C18 HPLC Guard Cartridge, 1,000 Å, 2.7 μm Particle Size
BIOshell™ IgG 1,000 Å C18 is a high-speed, high-performance liquid chromatography column based on a new wide-pore (1,000 Å) Fused-Core™ particle design.
| Longueur (métrique) | 5 cm |
|---|---|
| Type | Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| “End-capped” | Yes |
| Gamme de produits | BIOshell |
| pH | 1 to 8 |
| Surface spécifique | 22 m2/g |
| Quantité | 3/Pk. |
| Granulométrie | 2.7 μm |
| Porosité | 1000 Å |
MilliporeSigma™ Supelco™ Nucleosil™ C18 HPLC Column, 3 μm Particle Size
Nucleosil™ C18 HPLC Column features nonpolar, endcapped phases for reversed-phase chromatography.
| Phase | Reversed Phase |
|---|---|
| Matrice | C8 (Octyl) Phase |
| “End-capped” | No |
| Gamme de produits | Nucleosil |
| Surface spécifique | 350 m2/g |
| Granulométrie | 5 μm |
| Porosité | 100 Å |
| Phase stationnaire | C8 (Octyl) |
MilliporeSigma™ Supelco™ BIOshell™ A160 Peptide CN HPLC Column, 160 Å, 2.7 μm Particle Size
BIOshell™ 160 Å Peptide CN columns provide an alternative selectivity to the traditional C18 bonded phases.
| Phase | Reversed Phase |
|---|---|
| Matrice | Cyano Phase/Spherical Silica Particle Platform |
| Matériau | Stainless Steel |
| Taux de carbone | 1.5% |
| “End-capped” | Yes |
| Gamme de produits | BIOshell |
| pH | 1 to 8 |
| Granulométrie | 2.7 μm |
| Technique | Fused-Core HPLC |
| Porosité | 160 Å |
| Phase stationnaire | Cyano |