HPLC Columns
- (11)
- (5)
- (322)
- (171)
- (340)
- (7)
- (1)
- (1)
- (62)
- (1)
- (488)
- (431)
- (1)
- (55)
- (1)
- (2)
- (10)
- (12)
- (1)
- (381)
- (12)
- (333)
- (126)
- (1)
- (21)
- (156)
- (1)
- (50)
- (18)
- (1)
- (2)
- (10)
- (4)
- (2)
- (12)
- (11)
- (2)
- (313)
- (17)
- (300)
- (10)
- (1)
- (3)
- (15)
- (2)
- (3)
- (129)
- (1)
- (6)
- (2)
- (4)
- (10)
- (7)
- (1)
- (5)
- (13)
- (1)
- (1)
- (3)
- (62)
- (1)
- (2)
- (15)
- (70)
- (10)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (112)
- (962)
- (3)
- (43)
- (1)
- (28)
- (20)
- (4)
- (11)
- (621)
- (13)
- (2)
- (28)
- (12)
- (4)
- (292)
- (16)
- (1,241)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
- (7)
- (35)
- (9)
- (30)
- (9)
- (99)
- (1)
- (8)
- (9)
- (6)
- (2)
- (3)
- (31)
- (5)
- (70)
- (322)
- (7)
- (1)
- (33)
- (3)
- (13)
- (156)
- (25)
- (15)
- (7)
- (6)
- (133)
- (403)
- (61)
- (703)
- (30)
- (21)
- (5)
- (68)
- (24)
- (1,538)
- (8)
- (5)
- (22)
- (17)
- (17)
- (24)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (542)
- (3)
- (1)
- (3)
- (456)
- (10)
- (1)
- (499)
- (18)
- (57)
- (2)
- (11)
- (2)
- (23)
- (2)
- (5)
- (82)
- (2)
- (11)
- (141)
- (241)
- (46)
- (38)
- (5)
- (70)
- (3)
- (58)
- (3)
- (39)
- (5)
- (141)
- (2)
- (11)
- (16)
- (7)
- (11)
- (46)
- (3)
- (5)
- (127)
- (1)
- (1)
- (509)
- (22)
- (201)
- (6)
- (4)
- (64)
- (84)
- (411)
- (41)
- (63)
- (11)
- (28)
- (104)
- (11)
- (2)
- (12)
- (40)
- (27)
- (12)
- (1)
- (31)
- (1)
- (2)
- (45)
- (2,206)
- (30)
- (11)
- (1)
- (9)
- (8)
- (10)
- (52)
- (6)
- (2)
- (4)
- (125)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Acclaim™ Surfactant Plus HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use for simultaneous separation of anionic, nonionic, cationic, and amphoteric surfactants with CAD and LC-MS detection.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Proprietary |
| Temperature | 50°C |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Spherical, Fully Porous, Ultrapure Silica |
| Column Type | Specialty/Application Specific |
| pH | 2.5 to 7.5 |
| Green Features | FSC |
| Surface Area | 300 m²/g |
| Product Line | Acclaim |
Thermo Scientific™ Acclaim™ Phenyl-1 HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use for high-resolution analysis of aromatic analytes, including glucocorticosteroids, estrogens, fat-soluble vitamins, and phospholipids.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 13% |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Spherical, Fully Porous, Ultrapure Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 300 m²/g |
| USP Type | L11 |
Thermo Scientific™ Acclaim™ PepMap™ 100 C18 HPLC Columns
Use for high-resolution tryptic, natural, and synthetic peptide analyses. Its high loading capacity is exceptional for low abundant peptides in complex proteomic samples.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C18 |
| Phase | Reversed Phase |
| USP Type | L1 |
Thermo Scientific™ DNAPac™ PA200 Oligonucleotide HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Enjoy strong anion exchange for high-resolution analysis and purification of synthetic oligonucleotides with Thermo Scientific™ DNAPac™ PA200 Oligonucleotide HPLC Columns.
| Pore Size | Nonporous |
|---|---|
| Stationary Phase | Quaternary Ammonium |
| Temperature | 85°C |
| Phase | Ion Exchange |
| Column Type | Ion Exchange |
| Quantity | Each |
| Technique | Bio-LC |
| Product Line | DNAPac |
Thermo Scientific™ Syncronis™ aQ C18 Polar Endcapped HPLC Columns
Use for predictable HPLC separations of compounds in highly aqueous mobile phases.
Thermo Scientific™ POROS™ R1 Prepacked Reversed-Phase Columns
Thermo Scientific™ POROS™ Prepacked Reversed-Phase Column. POROS™ R1 is a 4000 angstrom pore size Poly[styrenevinylbenzene] particle, suitable for the reversed-phase separation of biomolecules.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Pore Size | 4000 Å |
| Content And Storage | Store at room temperature. |
| Quantity | 1 Column |
| Product Line | POROS |
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ 50 HQ Pre-packed Column, 0.8 x 10 cm, 5 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ 0.8 cm pre-packed columns are intended for the screening of POROS affinity, ion exchange, and hydrophobic interaction chromatography (HIC) resins or for small scale purification.
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ XS Pre-packed Column, 0.8 x 10 cm, 5 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ 0.8 cm pre-packed columns are intended for the screening of POROS affinity, ion exchange, and hydrophobic interaction chromatography (HIC) resins or for small scale purification.
TSKgel™ NH2-100 DC Direct Connect HPLC Column, 3 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ NH2-100 DC column connects directly to TSKgel™ reversed phase columns. The DC in TSKgel™ NH2-100 DC emphasizes this Direct Connect aspect.
TSKgel™ CM-STAT HPLC Column, 7 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ CM-STAT columns are packed with hydrophilic non-porous resin particles of which the surface consists of an open access network of multi-layered weak cation exchange groups.
Thermo Scientific™ Accucore™ PFP HPLC Columns
Use these solid core particle columns to analyze difficult-to-resolve mixtures including DOA and pharmaceuticals.
| Pore Size | 80 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.6 μm |
| Carbon Load | 5% |
| Stationary Phase | PFP |
| Temperature | 70°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Ultrapure Silica |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 130 m²/g |
| Max. Pressure | 14500 psi (1000 bar) |
| Product Line | Accucore |
| USP Type | L43 |
MilliporeSigma™ Supelco™ SRT™ SEC-500 Gel Filtration Column, 5 μm Particle Size, Stainless Steel
Sepax SRT™ SEC columns feature a hydrophilic surface layer that effectively shields the highly porous, five micron silica particles from interacting with your sample.
| Pore Size | 500 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Hydrophilic Polymer |
| Phase | Size Exclusion |
| Matrix | Hydrophilic Polymer Phase/Spherical Silica |
| Length (Metric) | 30 cm |
| pH | 2.0 to 8.5 |
| Material | Stainless Steel |
| Technique | SEC HPLC |
| Product Line | SRT |
Thermo Scientific™ Acclaim™ Trinity P2 HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use these mixed-mode columns for separation of multivalent cations or anions and pharmaceuticals.
| Pore Size | 300 Å |
|---|---|
| Solvents | Compatible with most common HPLC organic solvents except for alcohols |
| Stationary Phase | Spherical, Nanopolymer Hybrid Silica |
| Temperature | 45°C |
| Phase | HILIC and Ion Exchange |
| Endcapped | Proprietary |
| Column Type | Mixed Mode |
| Green Features | FSC |
| Surface Area | 100 m²/g |
| Max. Pressure | 6000 psi (415 bar) |
| Particle Size | 3 μm |
| Mobile Phase Compatibility | 0 to 100% aqueous mobile phase |
| pH | 2.5 to 7 |
| Particle Shape | Spherical silica |
| Product Line | Acclaim |
MilliporeSigma™ Supelco™ Proteomix™ SCX-NP10 Strong Cation Exchange Column, 10 μm Particle Size, Stainless Steel
Used for the analysis or small scale purification of positively charged biopolymers including glycoprotein isoforms and mAb variants.
| Pore Size | Nonporous |
|---|---|
| Particle Size | 10 μm |
| Stationary Phase | Sulfonic Acid |
| Phase | Cation Exchange |
| Matrix | Spherical PS-DVB/Sulfonic Acid Phase |
| pH | 2.0 to 12.0 |
| Material | Stainless Steel |
| Technique | Cation Exchange |
| Product Line | Proteomix |
Thermo Scientific™ DNAPac™ RP Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Get high resolution LC and LC-MS separation of oligonucleotides, including double-stranded (ds) DNA/RNA fragments, using these DNAPac reversed phase columns.