HPLC Columns and Cartridges
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ BETASIL™ Diol Columns
BETASIL™ Diol Columns offer a wide range of Thermo Scientific chemistries featuring a high surface area with high bonded phase coverage.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Diol (OH) |
| Phase | Polar Selectivity |
| For Use With | LC/MS Separation |
| Column Type | Polar Selectivity |
| Column Chemistry | (OH) Diol |
| Surface Coverage | High Bonded Phase Coverage |
| Surface Area | 310 m²/g |
| Functionality/Interaction Type | Standard |
| Column Format | Analytical Column |
| Particle Size | 5 μm |
| Carbon Load | 6% |
| Packing Material | Silica |
| pH | 2 to 9 |
| Film Thickness | 5 μm |
| Product Line | Beta |
| USP Type | L20 |
Thermo Scientific™ ProPac™ PA1 HPLC Columns
Efficiently analyze and purify hydrophilic anionic proteins and peptides with ProPac™ PA1 LC Columns.
| Pore Size | Nonporous |
|---|---|
| Particle Size | 10 μm |
| Flow Rate | 0.9 to 1.5 mL/min |
| Stationary Phase | Alkyl Quaternary Amine |
| Phase | Ion Exchange |
| For Use With | BioLC Chromatography System |
| Packing Material | Spherical, Nonporous Polymer |
| Column Type | Ion Exchange |
| Quantity | Each |
| Green Features | FSC |
| Material | PEEK |
| Max. Pressure | 5000 psi (345 bar) |
| Product Line | ProPac |
MilliporeSigma™ Supelco™ Proteomix™ WCX-NP10 Weak Cation Exchange Column, 10 μm Particle Size, PEEK
Used for the analysis or small scale purification of positively charged biopolymers including glycoprotein isoforms and mAb variants.
| Pore Size | Nonporous |
|---|---|
| Particle Size | 10 μm |
| Stationary Phase | Weak Cation Exchange |
| Phase | Cation Exchange |
| Matrix | Spherical PS-DVB/Weak Cation Exchange Phase |
| pH | 2.0 to 12.0 |
| Material | PEEK |
| Technique | Cation Exchange |
| Product Line | Proteomix |
Thermo Scientific™ POROS™ Heparin 50 μm Affinity Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ POROS™ Prepacked Heparin, Affinity Column. POROS Heparin is based on an immobilized Heparin functional group designed for high throughput purification of proteins or viruses with specific Heparin affinity.
| Particle Size | 50 μm |
|---|---|
| Stationary Phase | Heparin (Porcine) |
| Column Type | Affinity |
| Quantity | 1 Column |
| Material | PEEK |
| Max. Pressure | 750 psi (50 bar) |
| Product Line | POROS |
Thermo Scientific™ POROS™ HS 20 μm Strong Cation Exchange HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ POROS™ Prepacked Strong Cation Exchange Column. POROS HS is a high capacity, strong cation exchange, High Performance Chromatography™ resins suitable for the separation and purification of biomolecules.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Pore Size | 2000 Å |
| Particle Size | 20 μm |
| Type | Prepacked Column |
| Content And Storage | Store at room temperature. |
| Stationary Phase | Sulfopropyl Polymer |
| Binding Capacity | 75 mg/mL (Lysozyme pH 6.2) |
| Column Type | Ion Exchange |
| Quantity | 1 Column |
| Material | PEEK |
| Product Line | POROS |
MilliporeSigma™ Supelco™ Carbotrap™ 217 Thermal Desorption Tubes
Suitable for use with Air Monitoring
| Matrix | Carbotrap™ 217, Carbotrap™ B Graphitized Carbon Black (GCB), Carboxen™ 1000 Carbon Molecular Sieve (CMS) |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | PerkinElmer, Markes, DANI, OI Analytical, and Shimadzu Instruments |
| Diameter (English) Outer | 1/4 in. |
| Packaging Quantity | 10/Pk. |
| Overall Length (English) | 3.5 in. |
| For Use With (Application) | Air Monitoring |
| Methods | EPA TO-14, EPA TO-17 |
| Product Line | Carbotrap |
TSKgel™ Alpha-2500 HPLC Column, 7 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Packed with rigid, porous polymer beads which show minimal shrinkage or swelling in different solvent systems. Columns are best used for the separation of polymers that are soluble in polar organic solvents.
Thermo Scientific™ Hypersil™ Green ENV™ Environmental Analysis HPLC Column, 5 μm, 4.6 mm x 250 mm
Carbon Load: 7%; Pore Size: 120 Å
Thermo Scientific™ BetaSil™ Phenyl HPLC Columns, 5μm Particle Size
Thermo ScientificTM BetaSilTM Phenyl HPLC Columns are available in limited dimensions. Please contact Customer Service for more details.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Carbon Load | 11% |
| Stationary Phase | Phenyl (Ph) |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | LC/MS |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 9 |
| USP Type | L11 |
Thermo Scientific™ MAbPac™ Protein A Antibody Analysis and Purification HPLC Column, 12 μm, 4 mm x 35 mm
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Column Format: Analytical Column; Pore Size: Nonporous; Column Phase: Affinity Separation
Thermo Scientific™ ProSwift™ RP-1S PSDVB Reversed Phase HPLC Column, Monolith, 4.6 mm x 50 mm
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Column Format: Analytical Column; Pore Size: Monolith; Column Phase: Reversed Phase
Thermo Scientific™ Acclaim™ Carbamate HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Achieve baseline separation of carbamate specified in U.S. EPA Method 531.2 with high-efficiency Thermo Scientific™ Acclaim™ Carbamate LC Columns.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Proprietary |
| Temperature | 60°C |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Specialty/Application Specific |
| pH | 3 to 7 |
| Surface Area | 300 m²/g |
| Product Line | Acclaim |
Thermo Scientific™ BioBasic™ SCX HPLC Columns
BioBasic SCX LC Columns are optimized for the separation of proteins, peptides and other cationic species.
| Pore Size | 300 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Carbon Load | 3% |
| Stationary Phase | Sulfonic Acid |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Ion Exchange |
| Endcapped | No |
| Column Type | Ion Exchange |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 100 m²/g |
| Max. Pressure | 5800 psi (400 bar) |
| Product Line | BioBasic |
| USP Type | L52 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Si HPLC Column, 5 μm Particle Size
The Ascentis™ Si is a high loading capacity silica with excellent peak shape. The Ascentis™ Si performs in both normal-phase and HILIC/ANP (aqueous normal phase) mode.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | Silica Gel High Purity, Spherical/Silica Phase |
| Endcapped | No |
| pH | 2 to 6 |
| Technique | Fused-Core HPLC |
| Surface Area | 450 m2/g |
| Product Line | Ascentis |
Thermo Scientific™ Hypersil™ Phenyl HPLC Columns
Use as a general-purpose column with aromatic selectivity.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 5% |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | No |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 170 m²/g |
| Max. Pressure | 5800 psi (400 bar) |
| Product Line | Hypersil Classical |
| USP Type | L11 |