TLC Plates
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (11)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (97)
- (1)
- (4)
- (27)
- (2)
- (1)
- (1)
- (141)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (5)
- (11)
- (24)
- (2)
- (2)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (5)
- (11)
- (1)
- (2)
- (16)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (16)
- (1)
- (2)
- (2)
- (34)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (49)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (11)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ HPTLC (High Performance TLC) Glass Plates, Silica Gel 60 Matrix, Binder Polymeric, 200 μm
HPTLC plates may be used to perform high performance thin layer chromatography.
| Thickness (Metric) | 200 μm |
|---|---|
| Pore Size | 60 Å |
| Particle Size | 10 to 12 μm |
| Length (Metric) | 10 cm |
| Material | Glass |
| Sorbent | Silica Gel 60 Matrix |
| For Use With (Application) | HPTLC, TLC |
| Fluorescent Indicator | No |
MilliporeSigma™ Supelco™ Silica Gel on TLC Plates, Binder Polymeric, 250 μm
Silica gel on TLC Plates may be used to perform thin layer chromatography.
MilliporeSigma™ Supelco™ TLC Plastic Sheets, Silica Gel 60 Matrix, Binder Polymeric, 200 μm
Silica Gel 60 Matrix TLC plates may be used to perform thin layer chromatography.
MilliporeSigma™ Supelco™ TLC Aluminum Sheets, Silica Gel 60 Matrix, Binder Polymeric, 140-160 μm
Silica Gel 60 Matrix TLC plates may be used to perform thin layer chromatography.
MilliporeSigma™ Supelco™ Silica Gel on TLC Plates with Fluorescent Indicator, Binder Polymeric, 250 μm
Silica gel on TLC Plates may be used to perform thin layer chromatography.
| Thickness (Metric) | 250 μm |
|---|---|
| Pore Size | 60 Å |
| Particle Size | 8 to 12 μm |
| Material | Glass |
| Sorbent | Silica Gel Matrix |
| For Use With (Application) | TLC |
| Width (Metric) | 20 cm |
| Fluorescent Indicator | Yes |
MilliporeSigma™ Supelco™ TLC Aluminum Sheets, Silica Gel 60 Matrix with Fluorescent Indicator, Binder Polymeric, 200 μm
Silica Gel 60 Matrix TLC plates may be used to perform thin layer chromatography.
| Thickness (Metric) | 200 μm |
|---|---|
| Pore Size | 60 Å |
| Particle Size | 10 to 12 μm |
| Material | Aluminum |
| Sorbent | Silica Gel 60 Matrix |
| For Use With (Application) | TLC |
| Fluorescent Indicator | Yes |
MilliporeSigma™ Supelco™ Silica Gel on TLC Al foils, Binder Polymeric, 200 μm
Silica gel on TLC Alu foils may be used to perform thin layer chromatography.
MilliporeSigma™ Supelco™ TLC Aluminum Sheets, Aluminum Oxide Matrix with Fluorescent Indicator, 200 μm
Aluminum Oxide TLC plates may be used to perform thin layer chromatography.
MilliporeSigma™ Supelco™ TLC Glass Plates, PEI-Cellulose Matrix with Fluorescent Indicator
PEI-Cellulose Matrix TLC plates may be used to perform thin layer chromatography.
MilliporeSigma™ Supelco™ PTLC (Preparative TLC) Glass Plates, Silica Gel 60 Matrix with Fluorescent Indicator, Binder Polymeric, 500 μm
PLC plates allow users to separate samples that vary greatly in size - from grams down to milligrams.
MilliporeSigma™ Supelco™ HPTLC (High Performance TLC) Aluminum Sheets, Silica Gel 60 Matrix, Binder Polymeric, 250 μm
HPTLC plates may be used to perform high performance thin layer chromatography.
MilliporeSigma™ Supelco™ HPTLC (High Performance TLC) Glass Plates, Silica Gel 60 Matrix with Fluorescent Indicator, Binder, Polymeric, 200 μm
HPTLC plates may be used to perform high performance thin layer chromatography.
| Thickness (Metric) | 200 μm |
|---|---|
| Pore Size | 60 Å |
| Particle Size | 10 to 12 μm |
| Length (Metric) | 10 cm |
| Material | Glass |
| Sorbent | Silica Gel 60 Matrix |
| For Use With (Application) | HPTLC, TLC |
| Fluorescent Indicator | Yes |
MilliporeSigma™ Supelco™ Sigma-Aldrich™ TLC Plates, PEI-Cellulose Matrix, 100 μm
Sigma-Aldrich™ TLC Plates may be to perform thin layer chromatography.
MilliporeSigma™ Supelco™ TLC Aluminum Sheets, Silica Gel 60 Matrix, Binder Polymeric, 200 μm
Silica Gel 60 Matrix TLC plates may be used to perform thin layer chromatography.
MilliporeSigma™ Supelco™ Sigma-Aldrich™ TLC Plates, Silica Gel Matrix with Fluorescent Indicator, 250 μm
Sigma-Aldrich™ TLC Plates may be to perform thin layer chromatography.