Chromatography Tubing
- (3)
- (1)
- (24)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (63)
- (4)
- (10)
- (3)
- (1)
- (3)
- (54)
- (7)
- (10)
- (30)
- (4)
- (5)
- (1)
- (4)
- (8)
- (22)
- (12)
- (7)
- (18)
- (1)
- (34)
- (3)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (4)
- (4)
- (7)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (5)
- (7)
- (2)
- (4)
- (2)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (25)
- (3)
- (1)
- (7)
- (12)
- (2)
- (4)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (3)
- (5)
- (1)
- (2)
- (8)
- (2)
- (2)
- (9)
- (2)
- (10)
- (7)
- (4)
- (1)
- (11)
- (11)
- (1)
- (1)
- (7)
- (7)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (4)
- (3)
- (5)
- (6)
- (2)
- (2)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (43)
- (4)
- (4)
- (8)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
MilliporeSigma™ Supelco™ Stainless Steel 1/16 in. Capillary Tubing, Length: 10 cm
Use to connect the column to the detector compartment in a capillary gas chromatographic setup
| Matériau | Stainless Steel |
|---|---|
| Catégorie | Capillary Tubing |
| Longueur hors tout (métrique) | 10 cm |
| Diamètre (impériale) externe | 1/16 in. |
| À utiliser avec (application) | Gas Chromatography (GC) |
MilliporeSigma™ Supelco™ PTFE (FEP) Tubing
Offers excellent hydrophobicity, chemical inertness, and has the ability to withstand high pressures
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ FEP Syringe Tubing
This tubing is made for easy connection to CHROMAFLEX™, FLEX-COLUMN™ and ULTRA-WARE™
| Longueur hors tout (impériale) | 10 ft. |
|---|---|
| Matériau | FEP/PTFE |
| Catégorie | Tubing |
| Longueur hors tout (métrique) | 3.48 m |
| À utiliser avec (application) | Low Pressure AppliCatIons |
MilliporeSigma™ Supelco™ Intermediate Polar Fused Silica Tubing
Ideal for use with injection solvents such as acetone, methylene chloride (dichloromethane), and toluene
| À utiliser avec | Injection Solvents Such as Acetone, Methylene Chloride (Dichloromethane), and Toluene |
|---|---|
| Matériau | Silica |
| Catégorie | Tubing |
| À utiliser avec (application) | Use as Transfer Lines, Guard Columns, Retention Gaps, or Custom Columns |
MilliporeSigma™ Supelco™ MarvelX™ UHPLC Connection Systems Stainless Steel Tubing
Expertly designed for easier routing throughout instruments, with consistent performance and superior reusability
| À utiliser avec | 10-32 Coned Receiving Ports |
|---|---|
| Pression maximale | 19,000 psi (1,310 bar) |
| Matériau | Stainless Steel |
| Catégorie | Tubing |
| Comprend | Tubing, Stainless Steel Finger Tight Fittings (2) |
MilliporeSigma™ Supelco™ Non-Polar Fused Silica Tubing
Ideal for use with injection solvents such as alkanes, carbon disulfide, and ethers
| À utiliser avec | Injection Solvents Such as Alkanes, Carbon Disulfide, and Ethers |
|---|---|
| Matériau | Silica |
| Catégorie | Tubing |
| À utiliser avec (application) | Gas Chromatography (GC) |
MilliporeSigma™ Supelco™ PTFE Tubing
For use in automatic analyzers, post column reactions, preparative scale systems, in-stream sampling devices, and when monitoring physiologically important compounds
| Pression maximale | 500 psi (35 kg/cm2) |
|---|---|
| Matériau | PTFE |
| Catégorie | Tubing |
| Température de fonctionnement max. (métrique) | 200°C |
| À utiliser avec (application) | HPLC |
MilliporeSigma™ Supelco™ Stainless Steel Tubing Kit
Contains (10) 5 cm and (10) 10 cm pieces of tubing
| Matériau | Stainless Steel |
|---|---|
| Catégorie | Tubing |
| Longueur hors tout (métrique) | 5, 10 cm |
| Comprend | (10) 5 cm and (10) 10 cm pieces of tubing |
| À utiliser avec (application) | HPLC |
MilliporeSigma™ Supelco™ PTFE Tubing
Offers excellent hydrophobicity, chemical inertness, and has the ability to withstand high pressures
| Matériau | PTFE |
|---|---|
| Longueur hors tout (métrique) | 25 ft. |
| Température de fonctionnement max. (métrique) | 240°C |
Supel™ Swift HLB SPE Tubes, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Co-polymer solid phase extraction (SPE) phase composed of both hydrophilic and lipophilic functional groups.
| Catégorie | 80 to 210 Å Pore Size |
|---|---|
| Comprend | 40-75 μm (>90%) particle size |
| Aperçu général | Detection MS friendly |
MilliporeSigma™ Supelco™ Stainless Steel 1/16 in. Capillary Tubing, Length: 0.5 m
Use to connect the column to the detector compartment in a capillary gas chromatographic setup
| Matériau | Stainless Steel |
|---|---|
| Catégorie | Capillary Tubing |
| Longueur hors tout (métrique) | 0.5 m |
| Diamètre (impériale) externe | 1/16 in. |
| À utiliser avec (application) | Gas Chromatography (GC) |
MilliporeSigma™ Supelco™ Stainless Steel 1/16 in. Capillary Tubing, Length: 5 cm
Use to connect the column to the detector compartment in a capillary gas chromatographic setup
| Matériau | Stainless Steel |
|---|---|
| Catégorie | Capillary Tubing |
| Longueur hors tout (métrique) | 5 cm |
| Diamètre (impériale) externe | 1/16 in. |
| À utiliser avec (application) | Gas Chromatography (GC) |
MilliporeSigma™ Supelco™ MarvelX™ UHPLC Connection Systems PEEK Lined Stainless Steel Tubing
Expertly designed for easier routing throughout instruments, with consistent performance and superior reusability
| À utiliser avec | 10-32 Coned Receiving Ports |
|---|---|
| Pression maximale | 19,000 psi (1,310 bar) |
| Matériau | Stainless Steel |
| Catégorie | Tubing |
| Comprend | Tubing, Stainless Steel Finger Tight Fittings (2) |
| Aperçu général | PEEK-lined |
Thermo Scientific™ Pre-cut PEEK Tubing in a 5-foot Coil
Thermo Scientific™ Pre-cut PEEK Tubing in a 5-foot Coil is easily cut to the desired length.
| À utiliser avec | HPLC |
|---|---|
| Longueur hors tout (impériale) | 5 ft. |
| Matériau | PEEK |
| Catégorie | HPLC Tubing |
| Longueur hors tout (métrique) | 1.524 m |
MilliporeSigma™ Supelco™ Stainless Steel 1/16 in. Capillary Tubing, Length: 1 m
Use to connect the column to the detector compartment in a capillary gas chromatographic setup
| Matériau | Stainless Steel |
|---|---|
| Catégorie | Capillary Tubing |
| Longueur hors tout (métrique) | 1 m |
| Diamètre (impériale) externe | 1/16 in. |
| À utiliser avec (application) | Gas Chromatography (GC) |