Chromatography Tubing
- (3)
- (34)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (117)
- (5)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (4)
- (8)
- (22)
- (12)
- (7)
- (18)
- (41)
- (13)
- (31)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (16)
- (5)
- (9)
- (4)
- (7)
- (10)
- (2)
- (1)
- (7)
- (4)
- (2)
- (7)
- (7)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (25)
- (3)
- (7)
- (12)
- (2)
- (4)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (3)
- (5)
- (1)
- (2)
- (8)
- (2)
- (2)
- (9)
- (2)
- (10)
- (7)
- (4)
- (1)
- (11)
- (11)
- (1)
- (1)
- (7)
- (7)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (4)
- (3)
- (5)
- (6)
- (2)
- (2)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (43)
- (4)
- (4)
- (8)
Filtered Search Results
| Type | Tubing |
|---|---|
| Description | Untreated |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
MilliporeSigma™ Supelco™ Stainless Steel 1/16 in. Capillary Tubing, Length: 10 cm
Use to connect the column to the detector compartment in a capillary gas chromatographic setup
| Type | Capillary Tubing |
|---|---|
| Overall Length (Metric) | 10 cm |
| Diameter (English) Outer | 1/16 in. |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
MilliporeSigma™ Supelco™ PTFE (FEP) Tubing
Offers excellent hydrophobicity, chemical inertness, and has the ability to withstand high pressures
MilliporeSigma™ Supelco™ PEEK Tubing
Useful for when contact between the sample and metal components must be avoided in an HPLC system, such as when working with metal complexing agents or certain biochemical compounds
| Type | Tubing |
|---|---|
| Overall Length (Metric) | 3 m |
| Max. Operating Temperature (Metric) | 100°C |
| Material | PEEK |
| Overall Length (English) | 10 ft. |
| For Use With (Application) | HPLC Systems |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ FEP Syringe Tubing
This tubing is made for easy connection to CHROMAFLEX™, FLEX-COLUMN™ and ULTRA-WARE™
| Type | Tubing |
|---|---|
| Overall Length (Metric) | 3.48 m |
| Material | FEP/PTFE |
| Overall Length (English) | 10 ft. |
| For Use With (Application) | Low Pressure AppliCatIons |
MilliporeSigma™ Supelco™ Stainless Steel Tubing Kit
Contains (10) 5 cm and (10) 10 cm pieces of tubing
| Includes | (10) 5 cm and (10) 10 cm pieces of tubing |
|---|---|
| Type | Tubing |
| Overall Length (Metric) | 5, 10 cm |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | HPLC |
MilliporeSigma™ Supelco™ PTFE Tubing
Offers excellent hydrophobicity, chemical inertness, and has the ability to withstand high pressures
| Overall Length (Metric) | 25 ft. |
|---|---|
| Max. Operating Temperature (Metric) | 240°C |
| Material | PTFE |
MilliporeSigma™ Supelco™ Stainless Steel 1/16 in. Capillary Tubing, Length: 30 cm
Use to connect the column to the detector compartment in a capillary gas chromatographic setup
| Type | Capillary Tubing |
|---|---|
| Overall Length (Metric) | 30 cm |
| Diameter (English) Outer | 1/16 in. |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
MilliporeSigma™ Supelco™ PEEKsil™ Tubing
Fused silica tubing sheathed in PEEK polymer, with an effective outer diameter
| Type | Tubing |
|---|---|
| Material | Polymer-sheathed Fused Silica |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Type | Tubing |
|---|---|
| Overall Length (Metric) | 3 m |
| Max. Operating Temperature (Metric) | 50°C |
| Overall Length (English) | 10 ft. |
| For Use With (Application) | Connecting Pump to Reservoirs |
| Maximum Pressure | 500 psi (35 kg/cm2) |
Thermo Scientific™ Pre-cut PEEK Tubing in a 5-foot Coil
Thermo Scientific™ Pre-cut PEEK Tubing in a 5-foot Coil is easily cut to the desired length.
| Type | HPLC Tubing |
|---|---|
| For Use With | HPLC |
| Overall Length (Metric) | 1.524 m |
| Material | PEEK |
| Overall Length (English) | 5 ft. |
MilliporeSigma™ Supelco™ Stainless Steel 1/16 in. Capillary Tubing, Length: 1 m
Use to connect the column to the detector compartment in a capillary gas chromatographic setup
| Type | Capillary Tubing |
|---|---|
| Overall Length (Metric) | 1 m |
| Diameter (English) Outer | 1/16 in. |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
MilliporeSigma™ Supelco™ Premium Grade 304 Stainless Steel Tubing
Specially cleaned to ensure inertness; use for sensitive GC-MS applications
| Type | Tubing |
|---|---|
| Material | Stainless Steel (304) |
| Grade | Premium |
| For Use With (Application) | GC-MS |
Supel™ Swift HLB SPE Tubes, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Co-polymer solid phase extraction (SPE) phase composed of both hydrophilic and lipophilic functional groups.
| Includes | 40-75 μm (>90%) particle size |
|---|---|
| Type | 80 to 210 Å Pore Size |
| Description | Detection MS friendly |