Microplate Sealing Mats
- (2)
- (9)
- (3)
- (73)
- (3)
- (7)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (41)
- (1)
- (14)
- (9)
- (1)
- (3)
- (74)
- (8)
- (15)
- (29)
- (36)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (44)
- (30)
- (1)
Filtered Search Results
Axygen™ Slicone 96 Round Well Compression Flat Mat for PCR Microplates
Suited to help reduce evaporation and ensure proper seal when used in conjunction with Axygen PCR Microplates and PlateMax™ sealing films
Thermo Scientific™ Nunc™ 96 Well Caps for 1.0mL Polystyrene DeepWell™ Plates
Protect DeepWell plate well contents during short- or long-term storage of chemicals or compounds by using 96 Well Caps for 1.0mL Polystyrene DeepWell plates.
Thermo Scientific™ VersiCap Mat, 96-well, flat cap strips
Flexible mats of flat, domed cap strips for PCR or ultra clear cap strips for qPCR applications for use with Thermo Scientific 96-well PCR plates and strip tubes.
| Plate Compatibility | 96-well Plate |
|---|---|
| Certified RNase/DNase-free | Yes |
| Format | Strips of 8 Flat Caps |
| No. of Wells | 96 |
| Product Type | PCR Plate Cap Strip |
| Color | Clear |
| Material | Polypropylene |
| Temperature Range (Metric) | -20°C to +120°C |
| Product Line | VersiPlate |
Thermo Scientific™ WebSeal™ 96-Well Round Well Plate Sealing Mats, 7 mm Diameter, Domed Base
Eliminate cross contamination, and get an inert and safe seal of your plates, every time. Mat materials resist coring and tearing, while also offering superior resealability.
| Plate Compatibility | 96-well Plate |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Description | Domed base |
| Product Type | Well Plate Sealing Mat |
| Color | Blue |
| Plug Diameter | 7 mm |
| Solvent Or Alcohol Resistant | No Resistance |
| Material | Silicone, PTFE |
| No. per Pack | 5 Mats |
| Temperature Range (Metric) | -80°C |
| Well Shape | Round |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | Webseal |
Thermo Scientific™ SureSTART™ WebSeal™ 96-Well Plate Sealing Mats, 5.6 mm Diameter, Round, Level 2 High-Throughput Applications
Use SureSTART™ WebSeal™ 96-Well Plate Sealing Mats, 5.6 mm Diameter, Round, Performance Level 2 for high-throughput chromatography analysis. They are specification certified and conform to ANSI-SLAS 4-2004 standards.
Thermo Scientific™ SureSTART™ WebSeal™ 384-Well Plate Sealing Mat, Square, Level 1 Everyday Analysis
Use SureSTART™ WebSeal™ 384-Well Plate Sealing Mats, Square, Performance Level 1 for everyday chromatography analysis. They are specification certified and conform to ANSI-SLAS 4-2004 standards.
| Plate Compatibility | WebSeal 384-well Square Well Plate |
|---|---|
| No. of Wells | 384 |
| Color | Blue |
| Solvent Or Alcohol Resistant | Solvent Resistant |
| Material | Silicone, PTFE |
| No. per Pack | 5 Mats |
| Temperature Range (Metric) | -80°C to +121°C |
| Pierceable | Yes |
| For Use With (Application) | HPLC, UHPLC, GC |
| Well Shape | Square |
| Adhesive | None |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | SureSTART WebSeal Level 2 |
Thermo Scientific™ SureSTART™ WebSeal™ 96-Well Plate Sealing Mats, 7 mm Diameter, Round, Level 2 High-Throughput Applications
Use SureSTART™ WebSeal™ 96-Well Plate Sealing Mats, 7 mm Diameter, Round, Performance Level 2 for high-throughput chromatography analysis. They are specification certified and conform to ANSI-SLAS 4-2004 standards.
| No. of Wells | 96 |
|---|---|
| Plug Diameter | 7 mm |
| Pierceable | Yes |
| For Use With (Application) | HPLC, UHPLC, GC |
| Well Shape | Round |
| Adhesive | None |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | SureSTART WebSeal Level 2 |
Thermo Scientific™ Abgene™ 96-well Sealing Mats for Sample Processing & Storage DeepWell™ and MicroWell Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Round or square CapMats, Sealing Mats, MatCaps for sealing 96-well storage plates, available in autoclavable and piercable formats.
| Certified RNase/DNase-free | Yes |
|---|---|
| Description | CapMat for 96-well Polypropylene Sample Processing & Storage Plates |
| Color | Natural |
| No. per Case | 50 |
| Material | TPE |
| For Use With (Application) | Designed for sealing 96-well storage plate and suitable for long term storage |
| Fit for Purpose | PCR Ready |
| Sterility | Cleanroom |
| Format | 96-well |
| No. of Wells | 96 |
| Product Type | 96-well capmat, sealing mat |
| Solvent Or Alcohol Resistant | Alcohol Resistant, Solvent Resistant |
| No. per Pack | 10 |
| Certifications/Compliance | Certified RNase, DNase, PCR Inhibitors, and human DNA Free. ANSI Compliant |
| Adhesive | None |
| Product Line | Abgene |
Axygen™ Impermamat AxyMat™ Sealing Mats for 2mL 96 Well Plates with Square Wells
Chemical resistant mat minimizes evaporation in wide range of temperatures in PCR and storage applications
| Plate Compatibility | 96-well Microplate, 2 mL |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Product Type | Impermamat Sealing Mat |
| Color | Natural |
| Temperature Range (English) | -176°F to 250°F |
| Material | Silicone |
| Temperature Range (Metric) | -80°C to +121°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Well Shape | Square |
Corning™ Sealing Mat for 96-Well Polypropylene Microplates
Firm seal prevents evaporation and gas exchange
Axygen™ AxyMats™ Sealing Mat for 48 Well Deep Well Plates
Minimize evaporation in wide range of temperatures in PCR and storage applications
Axygen™ AxyMats™ Sealing Mat for 96 Well PCR Microplates
Minimize evaporation in wide range of temperatures in PCR and storage applications
Thermo Scientific™ Abgene™ SmartCap Mats
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Thermo Scientific™ Abgene™ SmartCap Mat ensures reliable sealing from ambient temperatures down to -80 °C.
Axygen™ MAT,COMPRESSION,96 WELL 50/CS
Suited to help reduce evaporation and ensure proper seal when used in conjunction with Axygen PCR Microplates and PlateMax™ sealing films
Axygen™ Impermamat AxyMats™ Sealing Mats for 384 Well Deep Well Plates
Chemical resistant mat minimizes evaporation in wide range of temperatures in PCR and storage applications