Media Bottles
- (6)
- (24)
- (4)
- (1)
- (1)
- (6)
- (45)
- (85)
- (1)
- (7)
- (4)
- (2)
- (1)
- (3)
- (12)
- (67)
- (21)
- (66)
- (36)
- (29)
- (8)
- (3)
- (7)
- (18)
- (1)
- (48)
- (37)
- (5)
- (1)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (22)
- (5)
- (65)
- (1)
- (15)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (66)
- (13)
- (14)
- (3)
- (1)
- (9)
- (14)
- (22)
- (1)
- (1)
- (49)
- (6)
- (6)
- (6)
- (2)
- (9)
- (1)
- (11)
- (130)
- (2)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (7)
- (1)
- (6)
- (7)
- (1)
- (20)
- (2)
- (3)
- (9)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (8)
- (2)
- (9)
- (34)
- (2)
- (7)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (2)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (8)
- (4)
- (3)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (26)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (27)
- (1)
- (1)
- (9)
- (4)
- (1)
- (103)
- (7)
- (3)
- (57)
- (11)
- (2)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Sterile PETG Media Bottles
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Reduce the risk of cross contamination with these sterile, disposable media bottles
| Certifications/Conformité | SAL 10-6, USP Class VI |
|---|---|
| Couleur | Clear |
| Type de produit | Media Bottle |
| Matériau | PETG |
| Stérilité | Sterile |
| Matériau du bouchon | HDPE |
| À utiliser avec (application) | For media preparation and storage |
Corning™ Easy Grip Disposable Polystyrene Sterile Bottles
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Use as replacement receivers for Corning Disposable Sterile Filter Systems or as storage bottles. Corning™ Disposable Sterile Bottles are easy to grip and ideal for storage of media, buffers and other aqueous solutions.
| Nb par paquet | 2/Pk. |
|---|---|
| Type de produit | Graduated Easy Grip Storage Bottle |
| Jetable | Single-use |
| Matériau | Polystyrene |
| Stérilité | Sterile |
| Quantité | 24 Case |
| Comprend | Orange HDPE plug seal |
| Ouverture | 4.5 cm |
| Nb par boîte | 24/Cs. |
| À utiliser avec (application) | Applications: Storage of media, buffers and other aqueous solutions |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Square PETG Media Bottles with Closure: Sterile, Shrink-Wrapped Trays
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Eliminate costly washing, depyrogenation and autoclaving steps with certified sterile media bottles, ideal for prolonged storage of pH sensitive liquids.
| Certifications/Conformité | Bottles and closures are certified radiation sterilized (SAL 10-6), nonpyrogenic and noncytotoxic, and comply with USP Class VI guidelines. |
|---|---|
| Couleur | Clear |
| Prêt à l'emploi | Sterile |
| Bouchon inclus | Yes |
| Type de produit | Media Bottle |
| Matériau | PETG |
| Stérilité | Sterile |
| Matériau du bouchon | HDPE |
| Graduée | Yes |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Ouverture | Narrow |
| Forme | Square |
| À utiliser avec (application) | Prolonged Storage |
Corning™ PYREX™ Reusable Media Storage Bottles
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ideal for media, buffers, aqueous and nonaqueous solutions.
| Matériau | Borosilicate Glass |
|---|---|
| Couleur de bouchon | Orange |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Forme | Cylindrical |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Square PETG Media Bottles with Closure
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Eliminate costly washing, depyrogenation and autoclaving steps with certified sterile and non-pyrogenic Thermo Scientific™ Nalgene™ Square PETG Storage Bottles with Closure, ideal for storage and sampling of active pharmaceutical ingredients and bulk intermediates.
| Certifications/Conformité | Bottles and closures are certified radiation sterilized (SAL 10-6), non-pyrogenic and non-cytotoxic, and comply with USP Class VI guidelines. |
|---|---|
| Type de produit | Media Bottle |
| Matériau | PETG |
| Matériau du bouchon | HDPE |
| Graduée | Yes |
| Étape du flux de travail | Upstream media/buffer prep and storage. Upstream process solution storage. Upstream Validation |
| Ouverture | Narrow |
| Forme | Square |
| À utiliser avec (application) | Media/Buffer Preparation ,Media/Buffer Storage,Storage |
| Couleur | Clear |
| Bouchon inclus | Yes |
| Stérilité | Sterile |
| Plage de températures (métrique) | -70°C to 70°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Corning™ Pouring Rings
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Polypropylene or ETFE pouring rings fit on the lips of media bottles with GL32 and GL45 threads for drip-free pouring.
| À utiliser avec (équipement) | PYREX™ media bottles |
|---|---|
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de bouchon | No Closure |
| Quantité | 50 Pk. |
| Nb par boîte | 50/Cs. |
Corning™ PET Storage Bottles, Square with Cap
Square polyethylene terephthalate (PET) storage bottles are easier to handle, require less space (13-20%) on the shelf and are ideal for mixing, sampling and storage
| Certifications/Conformité | ISO 9001:2008 |
|---|---|
| Taille de bouchon | GL 45 |
| Nb par paquet | 12/Pk. |
| Jetable | Single-use |
| Matériau | PET |
| Type de bouchon | Plug Seal |
| Couleur de bouchon | Orange |
| Matériau du bouchon | HDPE |
| Graduée | Yes |
| Diamètre (impériale) intérieur de col | 1.4 in. |
| Forme | Square |
| À utiliser avec (application) | Easier to handle, require less space (13-20%) on the shelf and are ideal for mixing, sampling and storage |
| Couleur | Orange |
| Taille du filet (métrique) | GL 45 |
| Stérilité | Sterile |
| Diamètre (métrique) intérieur de col | 37 mm |
| Quantité | 12 Pk. |
| Nb par boîte | 24/Cs. |
Fisherbrand™ Reusable Glass Media Bottles with Cap
Feature clear (natural), drip-free, replaceable polypropylene pour ring.
| Certifications/Conformité | ISO 4796 |
|---|---|
| Taille de bouchon | GL 45 |
| Type de produit | Media Bottle |
| Jetable | Reusable |
| Matériau | Borosilicate Glass (3.3) |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Couleur de bouchon | Blue |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Graduée | Yes |
| Diamètre (impériale) intérieur de col | 1.18 in. |
| Ouverture | Wide |
| Forme | Round |
| À utiliser avec (application) | Media and Reagent Storage,Holding and Dispensing Fluids,Chemical Storage |
| Couleur | Clear |
| Bouchon inclus | Yes |
| Stérilité | Non-sterile |
| Diamètre (métrique) intérieur de col | 30 mm |
| Comprend | Screw Cap, Pouring Ring |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Taille de bouchon | GL 45 |
|---|---|
| Matériau | Glass |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Couleur de bouchon | Blue |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Comprend | Drip-free Polypropylene pouring ring |
DWK Life Sciences Wheaton™ Lab 45 Graduated Bottles Without Cap or Pour Ring
WHEATON™ media bottles are manufactured from borosilicate glass that conforms to USP Type I requirements and has a low alkali content to help prevent changes in pH to maintain the purity of its contents.
| Couleur | Clear |
|---|---|
| Taille de bouchon | 45 mm |
| Type de produit | Media Bottle |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Graduée | Yes |
| Ouverture | Wide |
Thermo Scientific™ Nalgene™ PETG Ultra-Low Particulate Media Bottles
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Designed for the most critical applications, Nalgene PETG Ultra-Low Particulate Square Media Bottles are platinum certified to contain less than one-third of the USP <788> particulate limits. With exceptionally low particulates and endotoxins, they set the standard for biological and pharmaceutical manufacturing downstream applications.
| Certifications/Conformité | USP Class VI Compliant, Certified Radiation Stabilized (SAL 10-6) |
|---|---|
| Couleur | Clear |
| Type de produit | Media Bottle |
| Matériau | PETG |
| Faible taux de particules | <1/3 USP <788> (Ultralow particulate) |
| Stérilité | Sterile |
| Plage de températures (métrique) | -70°C to 70°C |
| Étape du flux de travail | Downstream validation, downstream intermediate storage and transport. Bulk drug product/substance transportation |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Ouverture | Narrow |
| À utiliser avec (application) | Media/Buffer Preparation ,Media/Buffer Storage,Sampling,Storage,Transportation ,Validation Testing,Drug Substance,Drug Product |
DWK Life Sciences DURAN™ GL 45 Laboratory Glass Bottles Without PP Screw Cap and Pouring Ring
For general laboratory use.
DWK Life Sciences DURAN™ GLS 80™ Laboratory Bottle, Wide Mouth, Clear, GLS 80™ Thread, Graduated, Bottle Only
Wide mouth, multifunctional glass laboratory bottles.
| Taille du filet (métrique) | GLS 80 |
|---|---|
| Matériau | Borosilicate Glass (3.3) |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Comprend | Without screw cap and pouring ring from PP (blue) |
| Autoclavable | Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Autoclaving of media and reagents; Preparation of media and reagents; Sample collection; Culturing vessel; Storage of media and reagents; Transport and shipping; Liquid handling reservoir |
DWK Life Sciences DURAN™ Pressure Plus + Laboratory Bottle with Protect Plastic Coating
Safer option for laboratory applications involving vacuum or pressure. Wheaton™ DURAN™ Pressure Plus + Laboratory Bottle with Protect Plastic Coating, have guaranteed pressure resistance and offer optimal safety for user and contents.
| Matériau | Borosilicate Glass |
|---|
DWK Life Sciences DURAN™ Original GL 45 Laboratory Bottle, with High Temperature Screw cap, Clear, with DIN 168-1 Thread, Clear, Graduated
DURAN™ Original GL 45 Laboratory Bottles complete with High Temperature Closures.
| Taille du filet (métrique) | GL 45 |
|---|---|
| Matériau | Borosilicate Glass (3.3) |
| Matériau du bouchon | PBT with ETFE Pouring Ring |
| Comprend | With high temperature resistant PBT screw cap and ETFE pouring ring |
| Autoclavable | Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Suitable for dry heat sterilization; Autoclaving of liquid media; Storage of corrosive reagents; Sampling; Storage of media and reagents; Transport and shipping |