Special Purpose Racks
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (8)
- (41)
- (4)
- (2)
- (18)
- (4)
- (2)
- (4)
- (74)
- (3)
- (6)
- (12)
- (4)
- (3)
- (3)
- (132)
- (59)
- (7)
- (1)
- (1)
- (15)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (91)
- (6)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (32)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (30)
- (1)
- (4)
- (16)
- (1)
- (1)
- (8)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (8)
- (15)
- (2)
- (32)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (16)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (5)
- (9)
- (1)
- (8)
- (8)
- (5)
- (6)
- (2)
- (4)
- (3)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (27)
- (4)
- (11)
- (1)
- (7)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Polyethylene cuvette Holder
Sturdy polyethylene rack holds twelve 10 x 10mm glass or silica cuvets.
Fisherbrand™ Interlocking Four-Way Tube Racks
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Customize your tube rack. Fisherbrand™ Interlocking Four-Way Tube Racks employ an ingenious system of interlocking, 4-way racks. Rotate racks to accommodate 50 mL, 15 mL, 1.5 mL or 0.5 mL tubes, then link them together for whatever size rack you need. Made of sturdy, autoclavable polypropylene.
| Longueur (métrique) | 17.4 cm |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 2 in. |
| Type de produit | 4-way Microtube Rack |
| Matériau | Polypropylene |
| Capacité | Tubes (4 x 50 mL Conical, 12 x 15 mL Conical, 32 x 1.5 mL Microtubes or 32 x 0.5 mL Microtubes) |
| Dimensions (L x l x H) | 17.4 x 9.5 x 5.2 cm |
| Forme | Rectangular |
| Array | 4 x 8, 1 x 4, 2 x 6 |
| Longueur (impériale) | 6.9 in. |
| Étagères | None |
| Largeur (métrique) | 9.5 cm |
| Hauteur (métrique) | 5.2 cm |
| Stérilité | Non-sterile |
| Largeur (impériale) | 3.7 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Empilables | Yes, Interlocking |
| Type de produit | Disposable Laboratory Rack |
|---|---|
| Matériau | Paperboard |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ Pop-Up Tube Rack
The Pop-Up Rack collapses for compact storage and pops up for quick use
| Étagères | 2 Tiers |
|---|---|
| Matériau | Polypropylene |
| Stérilité | Non-sterile |
| Empilables | Yes, When Empty |
| Forme | Rectangular |
Fisherbrand™ Tube Rack Full POM
Tough and highly resistant to acids, bases, solvents and heat POM tube racks
| Étagères | 3 Tiers |
|---|---|
| Type de produit | Tube Rack |
| Matériau | POM |
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Empilables | Yes, When Empty |
| Forme | Rectangular |
Fisherbrand™ Tube Rack Full PP
Polypropylene tube racks for 5 to 10 mL with tough and highly resistant to acids, bases, solvents and heat
| Array | 6 x 12 |
|---|---|
| Étagères | 3 Tiers |
| Type de produit | Tube Rack |
| Matériau | Polypropylene |
| Capacité | Tubes (5 to 10 mL) |
| Stérilité | Non-sterile |
| Positions | 1 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Empilables | Yes, When Empty |
| Forme | Rectangular |
Fisherbrand™ Tube Rack Half POM
Tough and highly resistant to acids, bases, solvents and heat half POM tube racks
| Étagères | 3 Tiers |
|---|---|
| Type de produit | Tube Rack |
| Matériau | POM |
| Stérilité | Non-sterile |
| Positions | 1 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Empilables | Yes, When Empty |
| Forme | Rectangular |
Fisherbrand™ Fold and Snap Tube Rack
Economical and durable rack, easy to assemble, simply fold and snap together
| Étagères | 3 Tiers |
|---|---|
| Type de produit | Tube Rack |
| Matériau | Polypropylene |
| Stérilité | Non-sterile |
| Positions | 1 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Empilables | Yes, When Empty |
| Forme | Rectangular, Rounded Corners |
Fisherbrand™ Coated Wire Rack
Secure transport and storage of 5 to 10 mL tubes designed to meet all of your tube storage needs
| Type de produit | Tube Rack |
|---|---|
| Matériau | Wire |
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Empilables | Yes, When Empty |
| Forme | Rectangular, Rounded Corners |
Fisherbrand™ Clinical 4-Way Rack
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Fisherbrand™ Clinical 4-Way Tube Rack is specifically designed to hold blood collection and culture tubes of various sizes without the need for multiple racks.
| À utiliser avec (équipement) | Centrifuges |
|---|---|
| Nb par paquet | 5 Pk. |
| Type de produit | 4-way Microtube Rack |
| Matériau | Polypropylene |
| Capacité | Tubes (13 and 16 mm) |
| Conditionnement | Shrink Wrap |
| Dimensions (L x l x H) | 9.1 x 2.8 x 3.8 in. (23.2 x 7.0 x 9.5 cm) |
| Forme | Rectangular |
| Array | 2 x 6, 3 x 6, 2 x 6, 3 x 6 |
| Étagères | None |
| Largeur (métrique) | 71.12 mm |
| Hauteur (métrique) | 96.52 mm |
| Poids (impériale) | 0.28 lb. |
| Stérilité | Non-sterile |
| Nbre par carton | 6 Pk. |
| Positions | 12 or 18 |
| Diamètre (métrique) du puits | 13 to 17 mm |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Poids (métrique) | 0.11 kg |
| Empilables | Yes |
Thermo Scientific™ Nalgene™ BioTransport Carrier
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Easily view contents with the Thermo Scientific™ Nalgene™ BioTransport Carrier.
Thermo Scientific™ Nalgene™ Utility Carriers
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Carry glassware, samples or tools with this utility carrier, featuring resilient construction with molded-in center divider and handle.
| Longueur (métrique) | 38 cm |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 4.5 in. |
| Longueur (impériale) | 14.875 in. |
| Certifications/Conformité | OSHA Standard 29CFR1910 |
| Largeur (métrique) | 24 cm |
| Hauteur (métrique) | 11 cm |
| Description | Utility Carrier |
| Nb par paquet | 1 |
| Type de produit | Bottle Carrier |
| Nbre par carton | 6 |
| Dimensions (L x l x H) | 14.875 x 9.5 x 4.5 in. (38 x 24 x 11cm) |
| Largeur (impériale) | 9.5 in. |
| À utiliser avec (application) | For carrying glassware, samples, tools |
Sartorius Disposable Stands for Concentrators
3 - 20mL Vivapore™ are ready-to-use static concentrators for fast and affordable concentration of samples. Extremely simple and user-friendly. Stand and pipettes included in packs with 4 and 30 devices. Sample concentration without additional equipment.
Thermo Scientific™ Nalgene™ BioTransport Carrier Handles
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Securely hold a fully loaded carrier with Thermo Scientific™ Nalgene™ BioTransport Carrier Handles, which fold conveniently to the side for storage.
Heidolph™ Hei-SHAKE Centrifuge Tube Attachment with 14 Positions
Centrifuge tube attachment for Hei-SHAKE Orbital Core platform shaker.