Cryogenic and Freezer Boxes
Cryogenic and freezer boxes, available in either polycarbonate or water repellent fiberboard, are used to store materials in ultra-low or cryogenic freezers. Typically made from cold-resistant fiberboard or plastic resins, they usually have drainage holes to facilitate removal of melted ice or liquid nitrogen.
Fiberboard freezer boxes can be fitted with dividers that are designed to fit various sizes of tubes ranging from PCR vials to 50-mL centrifuge tubes. Most fiberboard boxes are about 5 inches square with heights (including lids) from 2 to 5 inches.
Polycarbonate cryogenic vial storage boxes can be configured with clear covers for easy sample identification. Plastic cryogenic freezer boxes may have clear covers for easier sample identification. Open or clear bottoms allow for bar code scanning. Lids are also sometimes printed with a grid design and space to note information about the samples in specific positions. Plastic storage boxes may have separate or attached (hinged) lids for convenience.
Cryogenic and freezer boxes are available in assorted colors.
Alternatives to boxes include aluminum storage canes for cryostorage tubes and cell freezing containers for controlled freezing of cell samples.
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (56)
- (21)
- (10)
- (1)
- (1)
- (7)
- (2)
- (10)
- (13)
- (3)
- (3)
- (7)
- (5)
- (12)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (13)
- (10)
- (2)
- (17)
- (1)
- (23)
- (4)
- (6)
- (1)
- (69)
- (46)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (43)
- (4)
- (29)
- (7)
- (3)
- (8)
- (7)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (23)
- (9)
- (40)
- (12)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (9)
- (1)
- (2)
- (7)
- (41)
- (1)
- (15)
- (33)
- (1)
- (17)
- (1)
- (113)
- (17)
- (10)
- (12)
- (1)
- (49)
- (1)
- (1)
- (8)
Résultats de la recherche filtrée
| Couleur | White |
|---|---|
| Matériau | Fiberboard |
Thermo Scientific™ Fiberboard Box Dividers for Ultra-Low Temperature and Cryogenic Freezers
Organize vial storage within cryo boxes with these fiberboard box dividers.
| Couleur | White |
|---|---|
| Matériau | Fiberboard |
Thermo Scientific™ Storage Boxes
Store a variety of vials and tubes with these fiberboard storage boxes, for use in ultra-low temperature freezers.
| Couleur | White |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Thermo Scientific Ultra-Low Temperature Freezers |
| Catégorie | Cryo Storage Box |
| Forme | Square |
Fisherbrand™ 81 Well Tube Storage Box
The 81 well microtube storage box has a compact footprint for microtube and cryogenic vial storage
| Température de résistance (métrique) | -80°C |
|---|---|
| Catégorie | Cryo Storage Box |
| Matériau | Polypropylene |
| Stérilité | Non-sterile |
| Dimensions (L x l x H) | 5.1 x 5.1 x 1.9 in. |
| Matrice de tubes | 9 x 9 |
| Type de bouchon | Hinged Lid |
| Forme | Square |
Fisherbrand™ Cryovial™ Storage Boxes
Durable, stackable polycarbonate storage boxes for vials from 1 to 5mL
Fisherbrand™ Cryogenic Vial Storage Boxes
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Suitable for ultra-low temperature storage of both internally and externally threaded cryogenic vials
| Longueur (métrique) | 13.3 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 5.25 in. |
| Couleur | White |
| Largeur (métrique) | 13.3 cm |
| Catégorie | Cryo Storage Box |
| Matériau | Polycarbonate |
| Matrice de tubes | 9 x 9 |
| Largeur (impériale) | 5.25 in. |
| À utiliser avec (application) | For ultra-low temperature storage of both internally and externally threaded cyrogenic vials |
| Forme | Square |
Fisherbrand™ Hinged Cryo/Freezer boxes
Hinged Cryo/Freezer Boxes are sturdy and feature a hinged lid for easy sample access, eliminating swapped or misplaced box tops.
| Longueur (métrique) | 127 mm |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 2 in. |
| À utiliser avec (équipement) | Liquid Nitrogen Tanks (Vapor Phase), Mechanical Freezers |
| Capacité | 81 (1 to 2 mL Cryogenic Vials) |
| Matériau | Fiberboard |
| Dimensions (L x l x H) | 127 x 127 x 51 mm |
| Forme | Square |
| Longueur (impériale) | 5 in. |
| Hauteur (métrique) | 51 mm |
| Température (impériale) minimale | -320.8°F |
| Capacité (métrique) | 1 to 2 mL cryo vials |
| Catégorie | Freezer Box |
| Quantité | 1 |
| Température min (métrique) | -196°C |
| Comprend | Dividers |
| Largeur (impériale) | 5 in. |
Fisherbrand™ Controlled Freeze Cubes
Fisherbrand controlled Freeze Cubes have an open central chamber and aluminum alloy ring insert to aid the freezing process
| Longueur (métrique) | 13.5 cm |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | -80°C Freezer |
| Capacité | 12 (1 to 2 mL Cryogenic Vials) |
| Matériau | Foam, Aluminum |
| Dimensions (L x l x H) | 117 x 117 x 100 mm |
| À utiliser avec (application) | Achieve a Rate of -1°C/Minute Cooling, Cell Preservation |
| Forme | Rectangular |
| Hauteur (métrique) | 11.5 cm |
| Largeur (métrique) | 13.1 cm |
| Température (impériale) minimale | -122°F |
| Capacité (métrique) | 1 mL/2 mL cryogenic vials or 1.5 mL/ 2 mL centrifuge tubes |
| Catégorie | Freeze Cube |
| Quantité | 1 |
| Température min (métrique) | -86°C |
| Comprend | Top, bottom base, and inner ring |
| Poids (métrique) | 0.9 kg |
Fisherbrand™ 100 Well Hinged Tube Storage Box
100 polypropylene storage box designed to hold microcentrifuge tubes and cryogenic vials securely.
| Température de résistance (métrique) | -80°C |
|---|---|
| Capacité | 100 Tubes and Vials |
| Catégorie | Cryo Storage Box |
| Matériau | Polypropylene |
| Stérilité | Non-sterile |
| Dimensions (L x l x H) | 5.6 x 6 x 2.2 in. |
| Matrice de tubes | 10 x 10 |
| Type de bouchon | Hinged Lid |
| Quantité | 5 Pk. |
| Forme | Square |
Fisherbrand™ 50 Well Hinged Tube Storage Box
A polypropylene tube storage box designed for 1.5 mL and 2 mL tubes and cryogenic vials
| Température de résistance (métrique) | -80°C |
|---|---|
| Capacité | 50 Tubes and Vials |
| Catégorie | Cryo Storage Box |
| Matériau | Polypropylene |
| Stérilité | Non-sterile |
| Dimensions (L x l x H) | 5.6 x 3.6 x 2.2 in. |
| Matrice de tubes | 5 x 10 |
| Type de bouchon | Hinged Lid |
| Quantité | 5 Pk. |
| Forme | Rectangular |
Corning™ Extension Collar for CoolBox™ XT System
For use with CoolBox™ XT System. Corning™ Extension Collar is required when using taller CoolRack™ tube modules and tall tubes in CoolBox system.
| Catégorie | Extension Collar |
|---|---|
| Dimensions (L x l x H) | 20.0 x 16.0 x 7.0 cm (7.8 x 6.2 x 2.7 in.) Interior: 14.0 x 9.4 x 7.0 cm (5.5 x 3.7 x 2.7 in.) |
| Quantité | 1/Pk. |