Additional Cell Culture Reagents and Supplements
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (42)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (14)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (16)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (13)
- (4)
- (20)
- (5)
- (12)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (5)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (30)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (157)
- (2)
- (13)
- (4)
- (2)
- (7)
- (3)
- (6)
- (65)
- (96)
- (35)
- (10)
- (3)
- (26)
- (1)
- (1)
- (32)
- (1)
- (11)
- (1)
- (32)
- (33)
- (2)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Cytiva HyClone™ Dulbecco's Phosphate Buffered Saline, Solution
Buffer cell culture with PBS in solution.
| État réglementaire | RUO |
|---|---|
| Certifications/Conformité | Manufactured under cGMP and ISO 9001 certified facilities |
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Type de produit | Dulbecco's Phosphate Buffered Saline |
| Stérilité | Sterile |
| pH | 7 to 7.6 |
| Niveau d’endotoxines | ≤0.025EU/mL |
| Osmolalité | 276±10mOsm/kg H2O |
| Durée de conservation | 24 Months |
| À utiliser avec (application) | Serves as an irrigating, transporting or diluting fluid while maintaining cell tonicity and viability for a limited period of time |
| Forme | Liquid |
| Contenu et stockage | 15° to 30°C |
Corning™ Sodium Bicarbonate, Powder
Part of buffering system commonly used to maintain physiological pH 7.2 to 7.4 in culture environment
| Format | Plastic Bottle |
|---|---|
| Type de produit | Sodium Bicarbonate |
| Stérilité | Sterile-filtered |
| pH | 6.8 to 7.4 |
| Forme | Powder |
| Contenu et stockage | 15° to 30°C |
MilliporeSigma™ ESGRO Complete™ Serum-Free Cell Culture Freezing Medium
available in a 50mL format and has been optimized and validated for Stem cell culture.
Corning™ Nu-Serum™ IV Growth Serum Replacements
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Provides a low-serum alternative to newborn calf, fetal bovine, and other sera used for cell culture
MilliporeSigma™ Chemicon™ Recombinant Mouse Leukemia Inhibitory Factor
biologically active and suitable for cell culture applications.
Gibco™ HT Supplement (100X)
HT-supplemented medium is suitable for post-selection rescue to overcome the effects of residual intracellular aminopterin.
Gibco™ Cryopreserved Hepatocyte Plating Medium (CHPM™)
Cryopreserved Hepatocyte Plating Medium (CHPM)
Gibco™ Hepes Solutions
Gibco concentrates are intended for dilution at the point of use and come sterile-filtered and packaged in conveniently sized bioprocess containers. Sourcing concentrated stock solutions can help streamline buffer preparation by helping reduce preparation time, storage space, and the manufacturing footprint required for hydration.
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
|---|---|
| Type de produit | HEPES Buffer |
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Qualité de fabrication | CGMP |
| Forme | Clear, colorless solution |
Cytiva HyClone™ Hank's 1X Balanced Salt Solutions
Buffer cell culture growth with 1X balanced salt solutions
| Certifications/Conformité | cGMP and ISO 9001:2000 Guidelines |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Type de produit | Hanks' Balanced Salt Solution |
| pH | 7.0 to 7.4 |
| Niveau d’endotoxines | =1.0EU/mL |
| Concentration | 1 X |
| Forme | Liquid |
| Contenu et stockage | 15° to 30°C |
Cytiva HyClone™ Trypan Blue Solution, 0.4% Phosphate Buffered Saline
Trypan Blue solution, 0,4%, is routinely used as a cell stain to assess cell viability using the dye exclusion test.
MilliporeSigma™ Safranin-O Staining Solution
often used to identify chondrocytes that have been derived from both human and rodent mesenchymal stem cells (MSCs).
MilliporeSigma™ EmbryoMax™ 1M HEPES Buffer Solution
available in a 100mL format and may be used for routine mouse embryonic stem cell culture applications.
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Urease From Canavalia ensiformis
Native urease from Canavalia ensiformis. Catalyzes hydrolysis of urea to carbon dioxide and ammonia. Useful in the determination of urea in body fluids. Note: 1 KU = 1000 units.