Additional Cell Culture Reagents and Supplements
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (42)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (14)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (16)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (13)
- (4)
- (20)
- (5)
- (12)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (5)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (30)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (157)
- (2)
- (13)
- (4)
- (2)
- (7)
- (3)
- (6)
- (65)
- (96)
- (35)
- (10)
- (3)
- (26)
- (1)
- (1)
- (32)
- (1)
- (11)
- (1)
- (32)
- (33)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
| Content And Storage | 15° to 30°C |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Product Type | Phosphate Buffered Saline (PBS) |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Calcium,No Magnesium,No Phenol Red |
| Endotoxin Level | =1.0EU/mL |
| pH | 7.0 to 7.2 |
| Certifications/Compliance | cGMP and ISO 9001:2000 Guidelines |
Cytiva HyClone™ Dulbecco's Phosphate Buffered Saline, Solution
Buffer cell culture with PBS in solution.
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Content And Storage | 15° to 30°C |
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Product Type | Dulbecco's Phosphate Buffered Saline |
| Form | Liquid |
| Endotoxin Level | ≤0.025EU/mL |
| pH | 7 to 7.6 |
| Shelf Life | 24 Months |
| Certifications/Compliance | Manufactured under cGMP and ISO 9001 certified facilities |
| For Use With (Application) | Serves as an irrigating, transporting or diluting fluid while maintaining cell tonicity and viability for a limited period of time |
| Osmolality | 276±10mOsm/kg H2O |
| Sterility | Sterile |
Cytiva HyClone™ HEPES Solution
Maintains physiological pH in cell culture, despite changes in carbon dioxide concentration (produced by cellular respiration). HyClone™ HEPES Solution is part of high-performance line of nutritional and growth supplements.
Cytiva HyClone™ 100mM Sodium Pyruvate Solution
Filter sterilized. HyClone™ 100mM Sodium Pyruvate solution is an easily accessible carbohydrate source that may also have protective effects against hydrogen peroxide.
Cytiva HyClone™ Cell Boost™ 3 Supplement
Fed-batch supplement with amino acids, vitamins, glucose, and trace elements for hybridoma and myeloma cells
| Format | Bottle |
|---|---|
| Product Type | Cell Boost Supplement |
| Form | Liquid |
| For Use With (Application) | Improving Productivity and Cell Growth in Fed-Batch Cultures |
| Product Line | HyClone |
| Cell Type | Hybridomas, Myelomas |
MilliporeSigma™ EmbryoMax™ 1M HEPES Buffer Solution
available in a 100mL format and may be used for routine mouse embryonic stem cell culture applications.
Gibco™ Phytohemagglutinin, M form (PHA-M)
This extract is capable of inducing blastogenesis in vitro in various mammalian mononuclear cells when used at a concentration of 1 to 2% v/v
Gibco™ CTS™ B-27™ Supplement, XenoFree, minus vitamin A (50X)
CTS B-27 Supplement, XenoFree, minus vitamin A, is based on the classic serum-free B-27 supplement and designed to help meet regulatory requirements for cell therapy manufacturing.
| Content And Storage | 2° to 8° C |
|---|---|
| Form | Powder |
| Without Additives | No Calcium,No Magnesium |
| Shelf Life | 36 Months |
| Certifications/Compliance | Manufactured in cGMP (21 CFR 820) compliant and ISO9001 certified facilities |
| Sterility | Non-sterile |
Gibco™ Hepes Solutions
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Gibco concentrates are intended for dilution at the point of use and come sterile-filtered and packaged in conveniently sized bioprocess containers. Sourcing concentrated stock solutions can help streamline buffer preparation by helping reduce preparation time, storage space, and the manufacturing footprint required for hydration.
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
|---|---|
| Product Type | HEPES Buffer |
| Form | Clear, colorless solution |
| Manufacturing Quality | CGMP |
| Sterility | Sterile-filtered |
MilliporeSigma™ Chemicon™ Recombinant Mouse Leukemia Inhibitory Factor
biologically active and suitable for cell culture applications.
Gibco™ CTS™ HBSS
Gibco Cell Therapy Systems (CTS) Hanks' Balanced Salt Solution (HBSS) is used for a variety of cell culture applications, such as washing cells before dissociation, transporting cells or tissue samples, diluting cells for counting, and preparing reagents.
| Shipping Condition | Ambient |
|---|---|
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
| Sterilization Method | 0.2 μm Sterile-filtered |
| Form | Clear, colorless solution |
| Sterility | Sterile-filtered |
Gibco™ Gurr Buffer Tablets
A convenient way to prepare a pH 6.8 phosphate buffer for dilution of Giemsa stain