Additional Cell Culture Reagents and Supplements
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (42)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (14)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (16)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (13)
- (4)
- (20)
- (5)
- (12)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (5)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (30)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (157)
- (2)
- (13)
- (4)
- (2)
- (7)
- (3)
- (6)
- (65)
- (96)
- (35)
- (10)
- (3)
- (26)
- (1)
- (1)
- (32)
- (1)
- (11)
- (1)
- (32)
- (33)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
| Content And Storage | 15° to 30°C |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Product Type | Phosphate Buffered Saline (PBS) |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Calcium,No Magnesium,No Phenol Red |
| Endotoxin Level | =1.0EU/mL |
| pH | 7.0 to 7.2 |
| Certifications/Compliance | cGMP and ISO 9001:2000 Guidelines |
Cytiva HyClone™ HEPES Solution
Maintains physiological pH in cell culture, despite changes in carbon dioxide concentration (produced by cellular respiration). HyClone™ HEPES Solution is part of high-performance line of nutritional and growth supplements.
Cytiva HyClone™ 100mM Sodium Pyruvate Solution
Filter sterilized. HyClone™ 100mM Sodium Pyruvate solution is an easily accessible carbohydrate source that may also have protective effects against hydrogen peroxide.
Cytiva HyClone™ Dulbecco's Phosphate Buffered Saline, Solution
Buffer cell culture with PBS in solution.
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Content And Storage | 15° to 30°C |
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Product Type | Dulbecco's Phosphate Buffered Saline |
| Form | Liquid |
| Endotoxin Level | ≤0.025EU/mL |
| pH | 7 to 7.6 |
| Shelf Life | 24 Months |
| Certifications/Compliance | Manufactured under cGMP and ISO 9001 certified facilities |
| For Use With (Application) | Serves as an irrigating, transporting or diluting fluid while maintaining cell tonicity and viability for a limited period of time |
| Osmolality | 276±10mOsm/kg H2O |
| Sterility | Sterile |
Corning™ Synthegel™ 3D hiPSC Matrix Kit, 10 mL
Powerful tool for the physiological formation of 3D human induced pluripotent stem cell (hiPSC) spheroids in vitro. hiPSC spheroids maintain high viability, pluripotency and maintain differentiation potential based on multiple biomarkers.
Gibco™ CHO CD EfficientFeed™ A Nutrient Supplement
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
CHO CD EfficientFeed™ A Nutrient Supplement
Gibco™ B-27™ Supplement, minus insulin
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
B-27™ Supplement, minus insulin
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Product Type | Cell Culture Supplement |
| Form | Liquid |
| Tested For | Endotoxin, Performance, Sterility, Mycoplasma |
| Classification | Serum-free |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Shelf Life | 12 Months |
| Concentration | 50 X |
| Source | Serum-Free |
| Product Line | B-27 |
| Serum Level | Serum-Free |
| Cell Type | Neural Cells |
Gibco™ HepaRG™ Serum-free Induction Medium Supplement
HepaRG™ Serum-free Induction Medium Supplement
MilliporeSigma™ Chemicon™ Recombinant Mouse Leukemia Inhibitory Factor Protein
biologically active and suitable for cell culture applications.
| Content And Storage | 2- 8°C for 6 - 12 months |
|---|---|
| For Use With (Application) | Cell culture and stem cell culture |
| Source | E. coli |
MilliporeSigma™ EmbryoMax™ ES Cell 2X Cell Culture Freezing Medium
Formulated with 20% DMSO and Fetal Bovine Serum and available in a 5 x 10mL format.
MilliporeSigma™ Polybrene Infection/Transfection Reagent
A highly efficient method of gene transfer into mammalian cells leveraging infection with retroviral vectors.
MilliporeSigma™ Chemicon™ ReNcell Neural Stem Cell Freezing Medium
qualified for use with ReNcell immortalized human neural progenitor cell lines, CX.
Cytiva HyClone™ Cell Boost™ 7b Supplement
A concentrated amino acid supplement, in a ready to use powder format, for high-yield protein production in CHO fed-batch processes
| Description | Without: L-glutamine, poloxamer 188, and insulin |
|---|---|
| Product Type | Amino Acid Supplement |
| For Use With (Application) | High-Yield Protein Production in CHO Fed-Batch Processes |
| Product Line | HyClone |
MilliporeSigma™ Ndiff™ Chemicon™ Neuro-2 Medium Supplement (200x)
a serum-free, N2-like supplement for the in vitro differentiation of murine embryonic stem (ES) cells into post-mitotic neurons particularly via monolayer differentiation.