Additional Cell Culture Reagents and Supplements
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (24)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (154)
- (2)
- (13)
- (6)
- (63)
- (89)
- (35)
- (4)
- (1)
- (26)
- (1)
- (32)
- (1)
- (10)
- (32)
- (32)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
Cytiva HyClone™ Dulbecco's Phosphate Buffered Saline, Solution
Buffer cell culture with PBS in solution.
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Content And Storage | 15° to 30°C |
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Product Type | Dulbecco's Phosphate Buffered Saline |
| Form | Liquid |
| Endotoxin Level | ≤0.025EU/mL |
| pH | 7 to 7.6 |
| Shelf Life | 24 Months |
| Certifications/Compliance | Manufactured under cGMP and ISO 9001 certified facilities |
| For Use With (Application) | Serves as an irrigating, transporting or diluting fluid while maintaining cell tonicity and viability for a limited period of time |
| Osmolality | 276±10mOsm/kg H2O |
| Sterility | Sterile |
| Content And Storage | 2° to 8° C |
|---|---|
| Form | Powder |
| Without Additives | No Calcium,No Magnesium |
| Shelf Life | 36 Months |
| Certifications/Compliance | Manufactured in cGMP (21 CFR 820) compliant and ISO9001 certified facilities |
| Sterility | Non-sterile |
Corning™ Poloxamer 188, Powder
Acts as surfactant used in cell culture to protect cells in suspension against possible damage during transfer, freezing and thawing, and stirring.
Corning™ Sodium Bicarbonate, Powder
Part of buffering system commonly used to maintain physiological pH 7.2 to 7.4 in culture environment
| Content And Storage | 15° to 30°C |
|---|---|
| Format | Plastic Bottle |
| Product Type | Sodium Bicarbonate |
| Form | Powder |
| pH | 6.8 to 7.4 |
| Sterility | Sterile-filtered |
Gibco™ HepaRG™ Serum-free Induction Medium Supplement
HepaRG™ Serum-free Induction Medium Supplement
Gibco™ HepaRG™ Thaw, Plate & General Purpose Medium Supplement (5X)
HepaRG™ Thaw, Plate & General Purpose Medium Supplement (5X) is a specialized media supplement for use in culturing HepaRG™ cells.
Corning™ Cell-Tak Cell and Tissue Adhesive
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Attach cells or tissue sections to many types of surfaces, including plastic, glass, metal, FEP Polymer, and biological materials. Corning™ Cell-Tak Cell and Tissue Adhesive is a specially formulated protein solution extracted from marine mussel, Mytilus edulis.
| Content And Storage | Stable for at least three months at 2° to 8°C. Do not freeze. |
|---|---|
| Description | Molecular weight: 110 to 114kd |
| Product Type | Cell and Tissue Adhesive |
| Form | Liquid |
| Formulation | As liquid in 5% acetic acid |
| Concentration | 1 to 5μg/ cm2 of growth surface depending on cell type |
| Source | Polyphenolic Proteins secreted by Mytilus edulis |
MilliporeSigma™ Safranin-O Staining Solution
often used to identify chondrocytes that have been derived from both human and rodent mesenchymal stem cells (MSCs).
Cytiva HyClone™ Hank's Balanced Salt Solution Powder
Available in lot sizes that facilitate scale-up and manufacturing.
| Certifications/Compliance | cGMP and ISO 9001:2000 Guidelines |
|---|
Cytiva HyClone™ Hank's 1X Balanced Salt Solutions
Buffer cell culture growth with 1X balanced salt solutions
| Content And Storage | 15° to 30°C |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Product Type | Hanks' Balanced Salt Solution |
| Form | Liquid |
| Endotoxin Level | =1.0EU/mL |
| pH | 7.0 to 7.4 |
| Concentration | 1 X |
| Certifications/Compliance | cGMP and ISO 9001:2000 Guidelines |
Gibco™ Insulin-Transferrin-Selenium (ITS-G) Select Supplement (100X)
Insulin-Transferrin-Selenium (ITS-G) Select Supplement is an animal-origin-free (AOF) basal medium supplement that is used to reduce the amount of FBS needed to culture cells.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| Product Type | Cell Culture Supplement |
| Form | Liquid |
| Endotoxin Level | ≤ 1.00 EU/mL |
| pH | 7.8 to 9.0 |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Shelf Life | 12 Months from Date of Manufacture |
| Concentration | 100 X |
| Osmolality | 260 to 320 mOsm/kg |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Source | Animal Origin-free |
Gibco™ Insulin-Transferrin-Selenium-Ethanolamine (ITS-X) Select Supplement (100X)
Insulin-Transferrin-Selenium-Ethanolamine (ITS-X) Select Supplement is an animal-origin-free (AOF) basal medium supplement that is used to reduce the amount of FBS needed to culture cells.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| Product Type | Cell Culture Supplement |
| Form | Liquid |
| Endotoxin Level | ≤ 1.00 EU/mL |
| pH | 7.8 to 9.5 |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Shelf Life | 12 Months from Date of Manufacture |
| Concentration | 100 X |
| Osmolality | 275 to 310 mOsm/kg |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Source | Animal Origin-free |
MilliporeSigma™ Chemicon™ Mouse Neural Stem Cell Expansion Medium
allows for the growth and proliferation of mouse neural stem cells.
Gibco™ Smooth Muscle Differentiation Supplement (SMDS)
Smooth Muscle Differentiation Supplement (SMDS)