Reverse Transcription Products
Résultats de la recherche filtrée
Invitrogen™ SuperScript™ One-Step RT-PCR System with Platinum™ Taq DNA Polymerase
SuperScript One-Step RT-PCR System with Platinum Taq DNA Polymerase is designed for the convenient end-point detection and analysis of RNA molecules by RT-PCR.
Thermo Scientific™ RevertAid Reverse Transcriptase (200 U/μL)
Thermo Scientific RevertAid Reverse Transcriptase (RT) is a recombinant M-MuLV RT. It differs from the M-MuLV RT by its structure and catalytic properties.
| Vitesse de réaction | 60 min. |
|---|---|
| Format de réaction | Separate components |
| Type de produit final | First-Strand cDNA |
| Activité de la ribonucléase H | Yes |
| Concentration | 200 U/μL |
| Conditions d’expédition | Dry Ice |
| Contenu et stockage | • RevertAid Reverse Transcriptase (200 U/μL) |
| Température de réaction optimale | 42°C |
| Type de réactif | Reverse Transcription |
| Format | Stand-alone Enzyme |
| Technique | Reverse Transcription |
| Matériau de départ | RNA |
| Taille (produit final) | Up to 13 kb |
| Transcriptase inverse | RevertAid |
Applied Biosystems™ TaqMan™ Reverse Transcription Reagents
TaqMan Reverse Transcription Reagents provide the necessary reagents for reverse transcriptase-PCR (RT-PCR). Random hexamers, oligo (dT)16, and reverse primers are included for cDNA synthesis flexibility.
| Température de réaction optimale | 42°C |
|---|---|
| Type de réactif | Reverse Transcription |
| Format | Kit |
| Format de réaction | Separate components |
| Type de produit final | First-Strand cDNA |
| Activité de la ribonucléase H | Yes |
| Technique | Reverse Transcription |
| Concentration | 50 U/μL |
| Matériau de départ | RNA |
| Taille (produit final) | Up to 5 kb |
| Conditions d’expédition | Dry Ice |
| Transcriptase inverse | MultiScribe |
| À utiliser avec (application) | Real Time PCR (qPCR) |
Invitrogen™ SuperScript™ III One-Step RT-PCR System with Platinum™ Taq High Fidelity DNA Polymerase
The SuperScript III One-Step RT-PCR System with Platinum Taq High Fidelity is designed for convenient end-point detection and analysis of RNA molecules by one-step RT-PCR.
| GC-Rich PCR Performance | High |
|---|---|
| Méthode de détection | Gel Electrophoresis |
| Vitesse de réaction | 30 min. |
| Format de réaction | Premixed Components |
| Type de produit final | PCR Amplified cDNA |
| Activité de la ribonucléase H | Reduced |
| Méthode PCR | 1-step RT-PCR |
| Conditions d’expédition | Dry Ice |
| Polymérase | Platinum Taq High Fidelity |
| Température de réaction optimale | 50°C |
| Type de réactif | Reverse Transcription |
| Format | One-Step RT-PCR System |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Technique | 1-Step RT-PCR |
| Matériau de départ | RNA |
| Taille (produit final) | Up to 10 kb |
| Transcriptase inverse | SuperScript III |
Invitrogen™ SuperScript IV UniPrime One-Step RT-PCR System
Invitrogen SuperScript IV UniPrime One-Step RT-PCR System is a convenient one-step formulation for performing fast cDNA synthesis and PCR amplification in a single tube.
| Capacité multiplex | Yes |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Température de réaction optimale | 50°C to 65°C |
| Méthode de détection | Gel Electrophoresis |
| Type de réactif | Reverse Transcription |
| Format | 1-step RT-PCR Kit |
| Format de réaction | Master Mix |
| Hot Start | Built-in Hot Start |
| Méthode PCR | 1-step RT-PCR |
| Technique | 1-step RT-PCR |
| Matériau de départ | RNA |
| Taille (produit final) | Up to 13 kb |
| Transcriptase inverse | SuperScript IV |
Thermo Scientific™ RevertAid H Minus Reverse Transcriptase (200 U/μL)
Thermo Scientific RevertAid H Minus Reverse Transcriptase is a recombinant M-MuLV RT. The enzyme possesses an RNA-dependent and DNA-dependent polymerase activity, but lacks RNase H activity due to a point mutation in the RNase H domain.
| Vitesse de réaction | 60 min. |
|---|---|
| Format de réaction | Separate components |
| Type de produit final | First-Strand cDNA |
| Activité de la ribonucléase H | Reduced |
| Concentration | 200 U/μL |
| Conditions d’expédition | Dry Ice |
| Contenu et stockage | • RevertAid H Minus Reverse Transcriptase (200 U/μL) |
| Température de réaction optimale | 42°C to 45°C |
| Type de réactif | Reverse Transcription |
| Format | Stand-alone Enzyme |
| Technique | Reverse Transcription |
| Matériau de départ | RNA |
| Taille (produit final) | Up to 13 kb |
| Transcriptase inverse | RevertAid H Minus |
Thermo Scientific™ Maxima Reverse Transcriptase (200 U/μL)
Thermo Scientific Maxima Reverse Transcriptase (RT) was developed through in vitro evolution of M-MuLV RT. The enzyme possesses an RNA-dependent and DNA-dependent polymerase activity as well as RNase H activity.
| Concentration | 200 U/μL |
|---|
Applied Biosystems™ High-Capacity RNA-to-cDNA™ Kit
The High Capacity RNA-to-cDNA Kit is a streamlined reverse transcription kit designed for optimum performance with TaqMan Gene Expression Master Mix, Power SYBR Green PCR Master Mix, and other PCR enzymes.
| Température de réaction optimale | 37°C |
|---|---|
| Type de réactif | Reverse Transcription |
| Vitesse de réaction | 30 to 60 min. |
| Format | Kit |
| Format de réaction | Premixed Components |
| Type de produit final | First-Strand cDNA |
| Activité de la ribonucléase H | Yes |
| Technique | Reverse Transcription |
| Matériau de départ | RNA |
| Taille (produit final) | Up to 7 kb |
| Conditions d’expédition | Dry Ice |
| Transcriptase inverse | MultiScribe |
| À utiliser avec (application) | Real Time PCR (qPCR),RT-PCR |
Invitrogen™ SuperScript™ Double-Stranded cDNA Synthesis Kit
Maximize the yield of full-length cDNA, as well as that of overall cDNA synthesis
| Température de réaction optimale | 42°C |
|---|---|
| Format | Kit |
| Méthode d’étiquetage | Direct Labeling |
| Type de produit | cDNA Synthesis Kit |
| Gamme de produits | SuperScript |
| Type d’échantillon | RNA |
| Type de produit final | cDNA (Double-Stranded) |
| Conditions d’expédition | Wet Ice |
| Transcriptase inverse | SuperScript™ II |
| À utiliser avec (application) | Microarray Analysis |
Thermo Scientific™ Maxima™ H Minus cDNA Synthesis Master Mix
Thermo Scientific Maxima H Minus cDNA Synthesis Master Mix, available with or without dsDNase, provides all cDNA synthesis reaction components in a convenient one-tube master mix.
| GC-Rich PCR Performance | High |
|---|---|
| Vitesse de réaction | 30 min. |
| Format de réaction | Premixed Components |
| Type de produit final | First-Strand cDNA |
| Activité de la ribonucléase H | Reduced |
| Conditions d’expédition | Dry Ice |
| À utiliser avec (application) | Real Time PCR (qPCR),RT-PCR |
| Température de réaction optimale | 50°C |
| Type de réactif | Reverse Transcription |
| Format | Master Mix |
| Quantité | Each |
| Technique | Reverse Transcription |
| Matériau de départ | RNA |
| Taille (produit final) | Up to 20 kb |
| Transcriptase inverse | Maxima H Minus |
Invitrogen™ SuperScript™ VILO™ Master Mix
SuperScript VILO Master Mix is a first-strand cDNA synthesis master mix for two-step RT-qPCR applications.
| GC-Rich PCR Performance | High |
|---|---|
| Méthode de détection | qPCR |
| Vitesse de réaction | 60 min. |
| Format de réaction | Master Mix |
| Type de produit final | First-Strand cDNA |
| Activité de la ribonucléase H | Reduced |
| Concentration | 5X |
| Conditions d’expédition | Dry Ice |
| À utiliser avec (application) | Real Time PCR (qPCR) |
| Température de réaction optimale | 42°C |
| Type de réactif | Reverse Transcription |
| Format | Master Mix |
| Technique | Reverse Transcription |
| Matériau de départ | RNA |
| Taille (produit final) | Up to 10 kb |
| Transcriptase inverse | SuperScript III |
Invitrogen™ SuperScript™ IV Template Switching RT Master Mix
Invitrogen SuperScript IV Template-Switching RT Master Mix is designed for high template switching efficiency in cDNA synthesis reactions.
| GC-Rich PCR Performance | High |
|---|---|
| Type de réactif | Reverse Transcription |
| Vitesse de réaction | 30 min. |
| Format | Master Mix |
| Type de produit final | First-Strand cDNA |
| Technique | Template Switching Reverse Transcription |
| Concentration | 4X |
| Matériau de départ | Cells or RNA |
Thermo Scientific™ RevertAid H Minus First Strand cDNA Synthesis Kit
Thermo Scientific RevertAid H Minus First Strand cDNA Synthesis Kit is a complete system for efficient synthesis of first strand cDNA from RNA templates.
| Température de réaction optimale | 42°C to 45°C |
|---|---|
| Type de réactif | Reverse Transcription |
| Vitesse de réaction | 60 min. |
| Format | Kit |
| Format de réaction | Separate components |
| Type de produit final | First-Strand cDNA |
| Activité de la ribonucléase H | Reduced |
| Technique | Reverse Transcription |
| Matériau de départ | RNA |
| Taille (produit final) | Up to 13 kb |
| Conditions d’expédition | Dry Ice |
| Transcriptase inverse | RevertAid H Minus |
| À utiliser avec (application) | Real Time PCR (qPCR),RT-PCR |
Thermo Scientific™ Maxima First Strand cDNA Synthesis Kit for RT-qPCR
The Thermo Scientific Maxima First Strand cDNA Synthesis Kit for RT-qPCR, available with or without dsDNase, is a convenient system optimized for cDNA synthesis in two-step quantitative RT-PCR (RT-qPCR) applications.
| GC-Rich PCR Performance | High |
|---|---|
| Vitesse de réaction | 30 min. |
| Format de réaction | Separate components |
| Type de produit final | First-Strand cDNA |
| Activité de la ribonucléase H | Yes |
| Conditions d’expédition | Dry Ice |
| À utiliser avec (application) | Real Time PCR (qPCR) |
| Température de réaction optimale | 50°C to 55°C |
| Type de réactif | Reverse Transcription |
| Format | Kit |
| Quantité | Each |
| Technique | Reverse Transcription |
| Matériau de départ | RNA |
| Taille (produit final) | Up to 20 kb |
| Transcriptase inverse | Maxima |
Invitrogen™ SuperScript™ First-Strand Synthesis System for RT-PCR
The SuperScript First-Strand Synthesis System for RT-PCR is optimized for the synthesis of first-strand cDNA from purified poly(A)+ or total RNA.