Protein and Antibody Labeling Kits
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (14)
- (1)
- (2)
- (2)
- (9)
- (4)
- (10)
- (1)
- (15)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (15)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (4)
- (4)
- (3)
- (3)
- (87)
- (46)
- (8)
- (4)
- (2)
- (57)
- (70)
- (5)
- (3)
- (1)
- (25)
- (1)
- (33)
- (8)
- (3)
- (3)
- (4)
- (3)
Filtered Search Results
Invitrogen™ Zenon™ LysoLight™ Green IgG Labeling Reagents
Streamline antibody-drug conjugate screening with Zenon LysoLight Green IgG labeling reagents for the monitoring of antibody internalization. These reagents offer rapid, scalable antibody labeling and a bright fluorescence-based indication of antibody uptake and lysosomal trafficking in target cells when analyzed by flow cytometry, fluorescence microscopy, or high-content screening.
| Excitation/Emission | 488/525 nm |
|---|---|
| Labeling Target | Antibodies |
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
| Flow Cytometer Laser Lines | Blue |
| For Use With (Equipment) | Flow Cytometer, Fluorescence Microscope, High Content Analysis Instrument |
| Product Type | Labeling Reagent |
| Spacer | None |
| Color | Green |
| Label or Dye | LysoLight Green |
| Solubility | Aqueous Buffer |
| For Use With (Application) | To screen for antibody internalization |
| Product Line | LysoLight |
| Detection Method | Fluorescence |
Thermo Scientific™ EZ-Link™ Micro Sulfo-NHS-Biotinylation Kit
Biotinylate protein amines (e.g., lysines) with our shortest (13.5A), water-soluble, NHS-ester biotinylation reagent for antibody or cell-surface labeling.
Thermo Scientific™ DyLight™ Antibody Labeling Kits
Covalently label antibodies or proteins with DyLight dyes for use in immunofluorescence, flow cytometry, western blot analysis, and high content analysis.
| Labeling Target | Antibodies,Proteins |
|---|---|
| Content And Storage | Store the DyLight NHS Ester at -20°C. Store all other kit components at 4°C. |
| Product Type | Labeling Kit |
| Quantity | 3 reactions |
| Label Type | DyLight™ |
| Labeling Scale | 0.5 to 1 mg |
| Chemical Reactivity | Amine |
| Product Line | DyLight |
Invitrogen™ Zip Alexa Fluor™ Rapid Antibody Labeling Kits
Invitrogen Zip Alexa Fluor Rapid Antibody Labeling kits allow you to efficiently and quickly label your precious antibody with Alexa Flour dyes to create an antibody conjugate that is ready to use within 15 minutes with 100% recovery.
| Labeling Target | IgG |
|---|---|
| Content And Storage | Store desiccated and protected from light in the freezer (-5°C to +30°C). |
| Kit Contents | Reactive fluorescent label (3 vials), sodium bicarbonate (3 vials) |
| Product Type | Labeling Kit |
| Quantity | 3 Labelings |
| Label Type | Alexa Fluor |
| Labeling Scale | 100 μg |
| Chemical Reactivity | Amine |
| Product Line | Alexa Fluor |
Invitrogen™ Zenon™ Mouse IgG1 Labeling Kits
Simplify your multicolor staining and flow cytometry experiments with our Zenon™ mouse IgG1 labeling kits.
| Labeling Target | IgG1 |
|---|---|
| Labeling Scale | < 1–20 μg |
| Species | Mouse |
| Product Line | Zenon |
Invitrogen™ Antibody Labeling Kits for 100 μg
Alexa Fluor™ Antibody Labeling Kits are designed for efficiency and reliability, delivering ready-to-use labeled proteins in just 30 minutes, with minimal hands-on time. The kits have been redeveloped with user-friendly, advanced purification columns that ensure rapid dye removal and high yield of pure conjugated antibody.
| Product Type | Labeling Kit |
|---|---|
| For Use With (Application) | Antibody and Protein Labeling |
| Chemical Reactivity | Amine |
| Product Line | Alexa Fluor |
| Detection Method | Fluorescence |
Thermo Scientific™ Pierce™ FITC Antibody Labeling Kit
Activated derivatives of green-fluorescent fluorescein dye to label antibodies, proteins and other molecules for fluorescence imaging (ex 494; em 518).
Invitrogen™ SiteClick™ Qdot™ Antibody Labeling Kits
Achieve precise and reproducible antibody labeling with SiteClick R-PE Antibody Labeling Kit.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Labeling Target | IgG |
| Content And Storage | Store the entire kit at 2 to 6°C upon receipt |
| Kit Contents | Contains everything needed to azido modify and label 100 μg of antibody. |
| Product Type | Labeling Kit |
| Quantity | 1 kit |
| Labeling Method | SiteClick Labeling System |
| Labeling Scale | 100 μg |
| Product Line | Qdot, SiteClick |
Invitrogen™ Zenon™ Mouse IgG2b Labeling Kits
Quickly generate antibody isotype conjugates for immunocytochemistry (ICC), immunohistochemistry (IHC), flow cytometry, and cell imaging with the Invitrogen Zenon™ Mouse IgG2b Labeling Kits.
| Labeling Scale | < 1–20 μg |
|---|---|
| Product Line | Zenon |
Invitrogen™ Antibody Labeling Kits for 1 mg
Form stable dye–protein conjugates across the spectrum with any of our 16 available protein labeling kits for use in various fluorescence microscopy applications including flow cytometry, IHC/IF/ICC, FISH, and high content analysis.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Product Type | Protein Labeling Kit |
| Solubility | DMSO (Dimethylsulfoxide) |
| Chemical Reactivity | Amine |
Thermo Scientific™ DyLight™ Microscale Antibody Labeling Kits
Label small batches of antibody for fluorescence microscopy, flow cytometry, IHC, western blots, ELISA, and more with DyLight Antibody Labeling kits.
| Labeling Target | Antibodies,Proteins |
|---|---|
| Content And Storage | Store the DyLight NHS Ester at -20°C. Store all other kit components at 4°C. |
| Product Type | Labeling Kit |
| Quantity | 5 reactions |
| Label Type | DyLight™ |
| Labeling Scale | 100 μg |
| Chemical Reactivity | Amine |
| Product Line | DyLight |
Invitrogen™ SiteClick™ Antibody Azido Modification Kit
Create a label-ready site-specific azido-modified antibody without lengthy genetic modification using the SiteClick Antibody Azido Modification Kit.
| Labeling Target | Antibodies |
|---|---|
| Product Type | Antibody Azido Modification Kit |
| Color | Clear |
| Chemical Reactivity | Azide |
| Product Line | SiteClick |
Molecular Probes™ SAIVI™ Rapid Antibody Labeling Kit, Alexa Fluor™ 680
SAIVI™ Rapid Antibody Labeling Kit, Alexa Fluor™ 680
Invitrogen™ Zenon™ Rabbit IgG Labeling Kits
Generate antibody (IgG) conjugates for immunocytochemistry (ICC), immunohistochemistry (IHC), flow cytometry, and cell imaging with the Invitrogen Zenon™ Rabbit IgG Labeling Kits.
| Labeling Target | IgG |
|---|---|
| Labeling Scale | < 1–20 μg |
| Species | Rabbit |
| Product Line | Zenon |
Invitrogen™ SiteClick™ R-PE Antibody Labeling Kit, 1 kit
Achieve precise and reproducible antibody labeling with SiteClick R-PE Antibody Labeling Kit.