Cell Structure Reagents and Kits
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (4)
- (1)
- (37)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (19)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (57)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (28)
- (7)
- (9)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (33)
- (27)
- (4)
- (18)
- (36)
- (7)
- (6)
- (5)
- (3)
- (28)
- (8)
- (5)
- (7)
- (68)
- (52)
- (1)
- (20)
- (8)
- (2)
- (19)
- (3)
- (1)
- (7)
- (157)
- (16)
- (4)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Invitrogen™ CellLight™ Lysosomes-GFP, BacMam 2.0
Provides easy method for labeling of lysosomes with Green Fluorescent Protein in live cells
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Content And Storage | Store at 2°C to 6°C, protected from light. Do Not Freeze. |
| Product Type | Lysosomal Probe |
| Form | Liquid |
| Color | Green |
| Emission | Visible |
| SubCellular Localization | Lysosomes |
| Label Type | Fluorescent Dye |
| Dye Type | GFP (EmGFP) |
| Excitation Wavelength Range | 488⁄510 |
| Product Line | CellLight |
| Detection Method | Fluorescence |
Invitrogen™ CellLight™ Mitochondria-RFP, BacMam 2.0
Provides easy method for labeling of mitochondria with Red Fluorescent Protein in live cells
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Content And Storage | Store at 2°C to 6°C, protected from light. Do Not Freeze. |
| Product Type | Mitochondria Probe |
| Form | Liquid |
| Emission | Visible |
| SubCellular Localization | Mitochondria |
| Label Type | Fluorescent Dye |
| Dye Type | RFP (TagRFP) |
| Excitation Wavelength Range | 555⁄584 |
| Product Line | CellLight |
| Detection Method | Fluorescence |
Invitrogen™ SYTO™ 59 Red Fluorescent Nucleic Acid Stain - 5 mM Solution in DMSO
For use with fluorescence microscopy and flow cytometry
Invitrogen™ HCS LipidTOX™ Green Neutral Lipid Stain, for cellular imaging
High affinity for neutral lipid droplets
Invitrogen™ MitoTracker™ Dyes for Mitochondria Labeling
These mitochondria dyes are specially packaged in vials of 50 μg each to create freshly reconstituted dyes without the impact of freeze-thaw cycles to aid in a simplified sample prep for cell analysis workflow.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Store in freezer -5°C to -30°C and protect from light. |
| Format | Special packaging |
| Product Type | Dye |
| For Use With (Equipment) | Fluorescence Microscope, Flow Cytometer, Microplate Reader |
| Quantity | 20 x 50 μg |
| SubCellular Localization | Mitochondria/Organelle Stain |
| Label Type | Fluorescent Dye |
| Product Line | MitoTracker |
| Detection Method | Fluorescence |
Invitrogen™ SYTO™ Orange Fluorescent Nucleic Acid Stain Sampler Kit - SYTO™ dyes 80-85 - 50 μL each
Includes cell-permeant, orange-fluorescent SYTO dyes
CellMask™ Green Actin Tracking Stain
Stain and track intracellular F-actin with CellMask Green Actin Tracking Stain in live or fixed cells ICC, IHC, and 3D cell culture. The stain easily permeates live cell membranes, is retained within the cells after loading, and shows no detectable effects on viability after 24 hours of incubation.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Target | F-Actin |
| Description | CellMask™ Green Actin Tracking Stain |
| Product Type | Actin |
| For Use With (Equipment) | Fluorescence Microscope, High Content Analyzer |
| Color | Green |
| Emission | 512 nm |
| SubCellular Localization | Actin,Cytoskeleton |
| Label Type | Fluorescent Dye |
| Dye Type | FITC/GFP |
| Excitation Wavelength Range | 503 nm |
| Product Line | CellMask |
| Detection Method | Fluorescence Microscopy |
Invitrogen™ Yeast Mitochondrial Stain Sampler Kit
Cell-permeant probes found to label mitochondria in live yeast
Invitrogen™ Dil Stain (1,1'-Dioctadecyl-3,3,3',3'-Tetramethylindocarbocyanine Perchlorate ('DiI'; DiIC18(3)))
DiI is a lipophilic membrane stain that diffuses laterally to stain the entire cell. It is weakly fluorescent until incorporated into membranes.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Store at room temperature and protect from light. |
| Product Type | Liphophilic Tracer |
| For Use With (Equipment) | Fluorescence Microscope |
| Emission | 565 nm |
| SubCellular Localization | Cell Membranes,Lipids |
| Excitation Wavelength Range | 549 nm |
| Detection Method | Fluorescence |
Invitrogen™ DiD' oil; DiIC18(5) oil (1,1'-Dioctadecyl-3,3,3',3'-Tetramethylindodicarbocyanine Perchlorate)
Longer-wavelength DiI analog
Invitrogen™ DiIC12(3) (1,1'-Didodecyl-3,3,3',3'-Tetramethylindocarbocyanine Perchlorate)
When applied to cells, the dye diffuses laterally within the plasma membrane
Invitrogen™ BacMam GFP Transduction Control (BacMam 2.0)
Important part of the enhanced BacMam technology
Invitrogen™ SYTO™ 41 Blue Fluorescent Nucleic Acid Stain - 5 mM Solution in DMSO
For use with fluorescence microscopy and flow cytometry