Chromatography Autosampler Vials Only
- (1)
- (1)
- (51)
- (1)
- (1)
- (70)
- (2)
- (67)
- (1)
- (110)
- (1)
- (186)
- (2)
- (5)
- (2)
- (13)
- (12)
- (3)
- (1)
- (49)
- (2)
- (1)
- (11)
- (11)
- (3)
- (1)
- (6)
- (2)
- (28)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (16)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (25)
- (7)
- (22)
- (37)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (154)
- (19)
- (1)
- (1)
- (51)
- (2)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (2)
- (1)
- (14)
- (33)
- (4)
- (1)
- (10)
- (7)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (110)
- (5)
- (287)
- (1)
- (15)
- (1)
- (4)
- (11)
- (1)
- (8)
- (1)
- (121)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (24)
- (17)
- (10)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (97)
- (14)
- (1)
- (2)
- (3)
- (40)
- (38)
- (3)
- (1)
- (2)
- (4)
- (6)
- (1)
- (2)
- (195)
- (3)
- (3)
- (1)
- (40)
- (1)
- (9)
- (5)
- (16)
- (3)
- (21)
- (7)
- (3)
- (1)
- (8)
- (39)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (7)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (21)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ 9 mm Glass Screw Thread Vials
Fisherbrand™ 9 mm screw thread vials feature a wide neck opening which allows for easy filling. Available with marking spot and graduation marks for convenient sample identification.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Volume (Metric) Usable | 1.5 mL |
| Closure Size | 9 mm |
| Volume (Metric) | 1.5 mL |
| Material | Glass |
| Product Type | Screw Thread Autosampler Vial |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Volume (Metric) Residual | < 170 μL |
| Product Line | Fisherbrand |
| Base Style | Flat Bottom |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Neck Style | Wide |
| Closure Size | 11 mm |
| Marking Spot | Yes |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Graduated | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Closure Type | Crimp/Snap |
| Height (English) | 1.25 in. |
MilliporeSigma™ Supelco™ Crimp Top Vials, Thin Seal
Specialty vials made with a thicker lip to accommodate thinner septa required in SPME applications.
| Diameter (Metric) Opening | 20 mm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Thin Septa |
| Thickness (English) | 0.125 in. |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Closure Type | Crimp Cap |
| For Use With (Application) | SPME |
Thermo Scientific™ Open Top Screw Caps for Sample Storage Vials
Open Top Screw Caps for Sample Storage Vials
| Quantity | 100 |
|---|---|
| Closure Type | Screw Cap (Open-Top) |
| Closure Material | Polypropylene |
MilliporeSigma™ Supelco™ Certified Clean Borosilicate Glass Vials
Borosilicate glass vials with certificate included
| Volume (English) | 40 mL |
|---|---|
| Diameter (Metric) Cap | 24 mm |
| Material | Silicone,PTFE |
| For Use With (Application) | TOC Analysis |
MilliporeSigma™ Supelco™ Liquid Scintillation Vials
Wheaton 180 brand low-potassium glass yielding consistent low backgrounds and high UV transmission.
| Product Type | Scintillation Vial |
|---|
DWK Life Sciences Wheaton™ 12 x 32mm Glass/Plastic Vials with 0.1mL Limited Volume Insert
Limited volume, glass/plastic vials
| Includes | 0.1mL glass insert |
|---|---|
| Height (Metric) | 32 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 0.1 mL |
| Quantity | 100 Cs. |
| Material | Glass,Plastic |
| Height (English) | 1.25 in. |
MilliporeSigma™ Supelco™ Glass Headspace Vial with Beveled Top
Available in several sizes, the style and diameter of headspace vials depend on the autosampler.
| Neck Style | Beveled |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 22.6 mm |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Base Style | Rounded Bottom |
MilliporeSigma™ Supelco™ Polypropylene Screw Top Vials, Natural
Polypropylene vials offer an alternative to glass vials which are prone to breakage. These vials are well suited for storing pH sensitive samples, and eliminate the need for an insert when microsampling.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Product Type | Screw Thread Vial |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Natural |
| Material | Polypropylene |
Wheaton™ Amber Screw Top Vial, 2 mL, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Suitable to inject samples from an autosampler. Amber color protects sensitive samples from exposure to UV-light.
MilliporeSigma™ Supelco™ Autosampler crimp top vials
Crimp top vials constructed of borosilicate glass
| Volume (English) | 2 mL |
|---|---|
| Material | Glass |
| No. per Pack | 100 |
| Size (Metric) Opening | 12 x 32 mm standard opening |
DWK Life Sciences MicroLiter 20 mm Crimp Top Headspace Vials, 23 mm Outer Diameter, Silanized
Every 20 mm Crimp Top headspace glass vial is precleaned and packaged in an ISO Class 7 (Class 10,000) cleanroom, in a box bearing the Class 10K seal, resulting in a vial that exceeds most OEM requirements at no additional cost.
DWK Life Sciences MicroLiter 11 mm Glass Crimp Top Autosampler Vials With Insert, Silanized
MicroLiter 11 mm Crimp Top Autosampler Vials With Inserts are cleaned and packaged in a certified Class 10,000 clean room according to a designed process, developed to eliminate chromatographic errors associated with vials. Vials and inserts meet strict tolerances.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 11 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 350 μL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Insert Type | Conical with Pulled Point |
| Product Line | MicroLiter |
DWK Life Sciences MicroLiter 9 mm Screw Thread Polypropylene Autosampler Vials
MicroLiter 9 mm autosampler polypropylene screw thread vials are identical, clean, and dependable, and are certified to ensure optimal performance and reproducible results.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Marking Spot | No |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Material | Polypropylene |
| Product Line | MicroLiter |
Thermo Scientific™ SUN-SRi™ 8-425 Standard Opening 12 x 32mm Vials
Excellent for small samples or samples that must be evaporated and reconstituted without having to use multiple sample vials
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Opening | 5 mm |
| Diameter (English) Opening | 0.196 in. |
| Closure Size | 8-425 |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Closure Type | Screw Cap |
| Height (English) | 1.25 in. |