Face Masks
Face masks are designed to provide a protective barrier that covers a person’s nose and mouth. They may be used to protect the wearer, those in proximity to the wearer, and the environment that they are worn in, but they should not be used in lieu of OSHA-standard respiratory protection. Face masks may be single use or reusable, constructed of various materials (including but not limited to polypropylene, polyethylene, SMS, or cotton), and are specifically suited for general-purpose use, medical/procedural tasks, or cleanroom environments. Specific usage information can be found at the individual product level.
Single-use face masks feature a one-ply, two-ply, three-ply (most common), or four-ply, pleated configuration and cover the wearer’s nose and mouth. Masks may be secured with earloop, headband, or tie-on fastenings. Most face masks will feature a flexible nose bridge to adjust and improve fit, and some may also include an attached, clear face visor for eye protection.
Reusable face masks are generally sewn from washable fabrics such as three-ply cotton or cotton/polyester, and feature earloop or tie-on fastenings. Some of the fabrics may feature antimicrobial protection, fluid repellency, and moisture-wicking properties.
General-Purpose Face Masks
Single-use or reusable face masks provide protection from germs transmitted through coughing, sneezing, and talking. These face masks are NOT approved for surgical or medical use.
Medical/Procedural Face Masks
Single-use face masks worn by medical and healthcare personnel protect against large droplets, splashes, and sprays of bodily and other hazardous fluids. These face masks also protect patients from the wearer’s respiratory emissions. Medical/procedural face masks should be selected based on the level of protection required for intended use. The degree of protection is indicated by ASTM F2100:
- Level 1: Low risk, operatory cleaning/maintenance, x-rays
- Level 2: Emergency room, changing dressings, lab work with exposure to blood
- Level 3: Surgery, major trauma first aid, use of laser devices
Cleanroom Face Masks
Single-use face masks and veils protect the wearer from harmful contaminants and eliminate worker-induced contamination entry within controlled environments. They provide high particle filtration and may have special packaging to ensure sterility. Cleanroom veils provide extra face and neck protection with secured elastic strap or snap-fastening options to complement cleanroom hoods.
- (37)
- (3)
- (22)
- (1)
- (18)
- (94)
- (5)
- (1)
- (3)
- (3)
- (20)
- (10)
- (7)
- (53)
- (2)
- (11)
- (38)
- (2)
- (3)
- (40)
- (20)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (2)
- (13)
- (4)
- (2)
- (51)
- (5)
- (104)
- (1)
- (3)
- (16)
- (1)
- (23)
- (125)
- (20)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Disposable Face Mask
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
3-ply Face masks. Latex and fiberglass free.
Medicom™ AssureMask Valiant™ Earloop Face Masks
Procedure earloop face masks provide ASTM Level 1, 2 or 3 protection as well as optimal comfort and breathability.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Medical/Procedural Face Mask |
| Size | Standard |
| Packaging Quantity | 50 Masks/Box, 10 Boxes/Cs. |
| Latex Free | Yes |
| Style | Pleated |
| Material | Spunbond Polypropylene |
| Fastening Type | Earloops |
| Sterility | Non-sterile |
Medicom™ SafeMask™ Premier Pediatric Procedure Earloop Mask, ASTM Level 1
Pediatric face masks provide ASTM Level 1 protection and enhanced comfort for children.
Medicom™ SafeMask™ Premier™ Face Masks
Low barrier (ASTM Level 1) mask for everyday protection and comfort when examining or treating low-risk patients, and for procedures involving low levels of spray and spatter.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Construction | 3-ply |
| Filter Efficiency | ≥95% (PFE), ≥95% (BFE) |
| Size | Standard |
| Material | Polypropylene |
| Fastening Type | Earloops |
| Sterility | Non-sterile |
| Series | SafeMask™ Premier™ |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 14683 |
| Product Type | Medical/Procedural Face Mask |
| Packaging Quantity | 50 Masks/Box, 10 Boxes/Cs., 500 Masks/Cs. |
| Latex Free | Yes |
| Style | Pleated |
| ASTM Level | ASTM Level 1 |
Medicom™ AssureMask Precision™ Tie-On Face Masks
Tie-on face masks provide ASTM Level 1, 2 or 3 protection. Made from high quality materials that enhance breathability, these masks have soft, ample-length ties, an adjustable nose piece and a soft inner lining to ensure a comfortable, customized fit.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Medical/Procedural Face Mask |
| Size | Standard |
| Packaging Quantity | 50 Masks/Box, 6 Boxes/Cs. |
| Latex Free | Yes |
| Style | Pleated |
| Material | Spunbond Polypropylene |
| Fastening Type | Ties |
| Sterility | Non-sterile |
Ansell BioClean™ Sterile DB Pouch Style Face Mask
Sterile pouch face mask with headloops offers breathability and comfort for added protection. Compatible with ISO Class 4 environments. Available with or without neckguard.
| Pore Size | 0.3 μm (PFE), 3 μm (BFE) |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Construction | Sterile Pouch Facemask with Headloops |
| Width (English) | 12 in. |
| Length (Metric) | 10.5 cm |
| Packaging Type | Individually Bagged |
| Filter Efficiency | 98.2% (PFE), 97.9% (BFE) |
| Size | Standard |
| Color | White |
| Length (English) | 4.1 in. |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Animal Care, Adjusting Parts and Systems, Food Processing and Handling, Aseptic Filling and Labeling |
| Fastening Type | Headband |
| Width (Metric) | 301 mm |
| Sterility | Sterile |
| Resistance | high bacterial, particle and viral filtration efficiency |
| Series | BIOCLEAN™ BDBS |
| Product Type | Cleanroom Face Mask |
| Cleanroom Class | Class 10 (ISO 4) |
| Packaging Quantity | One piece per sealed inner PE bag; 20 inner bags per sealed outer PE bag; 10 outer bags per lined carton (200 pieces) |
| Latex Free | Yes |
| Style | Pouch |
| Certifications/Compliance | ISO 2859 |
| Dimensions (L x W) | 301 x 100 mm |
Ansell BioClean™ MTA210-1 Sterile Tie-on Face Mask
Sterile, tie-on face mask with advanced filtration efficiency provides comfort and breathability.
Hourglass International™ HCE™ 2-Ply Cleanroom Face Masks with Earloops
Cleanroom face masks provide long-wear comfort while protecting the environment from human contaminants including skin flakes, cosmetics, bacteria and other particles. Suitable for Class 100/ISO 5 controlled environments.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Series | HCE™ |
| Construction | 2-ply |
| Product Type | Cleanroom Face Mask |
| Packaging Type | Double-bagged, Cleanroom Packaged |
| Cleanroom Class | Class 100 (ISO 5) |
| Color | White |
| Packaging Quantity | 50/Bag, 2000/Cs. |
| Latex Free | Yes |
| Style | Pleated |
| For Use With (Application) | Semiconductor, Disk Drive, Medical Device, Pharmaceutical, Biomedical |
| Fastening Type | Earloops |
| Sterility | Non-sterile |
Ansell BioClean™ MEA Non-Sterile Looped Facemask
Non-sterile looped facemask is manufactured from cleanroom compatible materials to reduce contamination into the controlled environment.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 210 mm |
| Product Type | Cleanroom Face Mask |
| Filter Efficiency | 0.3 μ 98.8% (PFE), 3.0 μ 97% (BFE) |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Width (Metric) | 95 mm |
| Sterility | Non-sterile |
Medicom™ SafeMask™ Cone Face Masks
Utility mask made of latex-free, porous material which helps protect the wearer from body fluids and contamination caused by exhaled micro-organisms.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Series | SafeMask™ |
| Product Type | General Purpose Face Mask |
| Packaging Type | Shrink wrapped |
| Size | Standard |
| Packaging Quantity | 600 Masks/Cs. |
| Latex Free | Yes |
| Style | Cone |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Dental, industrial, medical, laboratory and safety |
| Fastening Type | Headband |
| Sterility | Non-sterile |
Medicom™ SafeMask™ Curve Procedure Mask
SafeMask™ Curve procedure earloop mask provides fuller coverage with a non-pleated design, 3D air pocket which creates a contoured fit that enhances comfort and breathability.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Medical/Procedural Face Mask |
| Size | One Size |
| Latex Free | Yes |
| Style | Pleated |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | ASTM F2100 |
| Fastening Type | Earloops |
| Sterility | Non-sterile |
| ASTM Level | ASTM Level 3 |
Medicom™ SafeMask™ Premier Elite Face Masks
ASTM Level 3 high-barrier face masks with earloops are ideal for for higher-risk patients and procedures.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Medical/Procedural Face Mask |
| Latex Free | Yes |
| Style | Pleated |
| Fastening Type | Earloops |
| Sterility | Non-sterile |
| ASTM Level | ASTM Level 3 |
Ansell BioClean™ Microflow Face Veils
Soft, non-sterile cleanroom face veils with headband and nosepiece, manufactured using biochem ultrasonic bonding.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Series | BioClean™ Microflow Face Veil |
| Length (Metric) | 37.5 cm |
| Product Type | Cleanroom Face Mask |
| Size | Standard |
| Cleanroom Class | Class 10,000 (ISO 7) |
| Color | White |
| Length (English) | 15 in. |
| Latex Free | Yes |
| Style | Veil |
| Material | Polyethylene |
| Certifications/Compliance | ISO 2859 |
| Sterility | Non-sterile |
Medicom™ SafeMask™ SofSkin™ Face Masks
SofSkin™ procedural face masks with earloops are ultra-soft, lightweight, non-irritating and remain cool on skin.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Medical/Procedural Face Mask |
| Size | Standard |
| Latex Free | Yes |
| Style | Pleated |
| Material | Polypropylene |
| Fastening Type | Earloops |
| Sterility | Non-sterile |
Medicom™ SafeMask™ FreeFlow™ with Air Space™ Technology Face Masks
ASTM Level 1, 2 and 3 face masks feature innovative contoured pleats to create a unique pocket that allows air to flow freely. Ideal for those who feel claustrophobic in ordinary masks.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Series | SafeMask™ FreeFlow™ |
| Construction | 3-ply |
| Product Type | Medical/Procedural Face Mask |
| Filter Efficiency | ≥95% (PFE), ≥95% (BFE) |
| Size | Standard |
| Latex Free | Yes |
| Style | Pleated |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | ASTM F2299 |
| Fastening Type | Earloops |
| Sterility | Non-sterile |