Classroom Notebooks and Writing Supplies
- (15)
- (1)
- (3)
- (32)
- (4)
- (4)
- (1)
- (17)
- (1)
- (9)
- (1)
- (7)
- (1)
- (38)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (16)
- (9)
- (11)
- (1)
- (8)
- (24)
- (1)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (7)
- (2)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (3)
- (1)
- (12)
- (18)
- (43)
- (17)
- (1)
- (1)
- (12)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (40)
- (42)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (12)
- (2)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Nalgene™ Lab Notebooks with Regular Paper Pages
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Record necessary documentation for securing patent protection. These lab notebooks feature 96 permanently sewn-in paper pages with either grid or horizontal ruled lines.
| Description | Lab Notebook Paper |
|---|---|
| Cover Material | Polyethylene |
Fisherbrand™ Cleanroom Sticky Notes
Designed with low particulating cleanroom stock for easy cleanroom note-taking. Fisherbrand™ Sticky Notes are manufactured with 30# low particulating cleanroom stock and are 3 x 3 in. in size.
Fisherbrand™ Cleanroom Sheet Protectors, 8.5 x 11 in.
Designed to protecut documents from harsh environments. Fisherbrand™ Cleanroom Sheet Protectors provide protection from harsh environments in a non-particulating pouch. 3-hole punches allow for easy insertion into binders.
Fisherbrand™ Cleanroom Pens
Designed with low sodium ink to prevent contamination in cleanroom settings. Fisherbrand™ Cleanroom Pens come in black, blue, and red and feature HDPE construction.
Fisherbrand™ 22# Latex-Free Cleanroom Paper
Designed for writing, printing and photocopying in cleanroom environments. Fisherbrand cleanroom paper is ideal for documentation in critical environments, where very low particle and ESD generation is important. This clean room product is double bagged and 'Class 10 Certified.'
Fisherbrand™ Cleanroom Clip-on Notepad
Cleanroom clip-on notepads with badge clip are reusable and clip onto cleanroom gowns and suits
| Material | Latex |
|---|
Fisherbrand™ Cleanroom Tabbed Dividers
For use with cleanroom binders. Fisherbrand™ Cleanroom Tabbed Dividers are made of low-particle 90# cleanroom stock.
| Product Type | Cleanroom Tabbed Dividers |
|---|
Fisherbrand™ Cleanroom Binders with Metal Three-Rings
Designed for storing cleanroom equipment manuals, operating procedures and work instruction papers. Fisherbrand Cleanroom Binders with Metal Three-rings, are constructed of white, dissipative 0.75 gauge HDPE and are available in different ring sizes.
| Product Type | Cleanroom Binder |
|---|
Fisherbrand™ Laboratory Notebooks
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Keep information safe and well organised with these laboratory notebooks. They are ideal for a variety of applications including recording research data, experimental procedures, design and development ideas.
| Length (Metric) Page | 27.9 cm |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Width (Metric) Page | 21.6 cm |
| Length (English) Page | 11 in. |
| Material | Cardboard/Paper |
| Width (English) Page | 8.5 in. |
| Dimensions (L x W) | 21.8 x 28.1 cm |
Fisherbrand™ 28# Latex Free Cleanroom Paper
Designed for writing, printing and photocopying in cleanroom environments. Fisherbrand cleanroom paper is ideal for documentation in critical environments, where very low particle and ESD generation is important. This clean room product is double bagged and 'Class 10 Certified.'
| Ruled | No |
|---|---|
| Product Type | Printer Paper |
| For Use With (Equipment) | Traceable™ Printing Thermohygrometers |
| Color | White |
| Material | Paper |
| Width (English) Page | 1.5 in. |
Fisherbrand™ Cleanroom Notebooks, Latex-Free
Used for documentation in critical environments requiring low particulation and ESD generation. Fisherbrand™ Cleanroom Notebooks come in a variety of sizes.
| Material | Latex-free |
|---|
Fisherbrand™ Polyethylene Cleanroom Clipboards
Polyethylene cleanroom clipboards with poly clip. Available in 9 colors, for 8.5 x 11 in. documents.
| Product Type | Cleanroom Clipboard |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 8.5 x 11 in. documents |
| Material | Polyethylene |
Fisherbrand™ Cleanroom Click Pen
Prevent the possibility of dropping or loosing the pen cap. Fisherbrand Cleanroom Click Pens are an alternative to cap pens.